
Így néz ki most a készülő kapu
Fotó: Haáz Vince
Termetes székelykaput állítanak a Maros megyei Geges bejáratához. Az ünnepélyes átadás augusztus utolsó hétvégéjén lenne, a falutalálkozó alkalmából.
2020. július 18., 18:542020. július 18., 18:54
Marosvásárhelytől 30 kilométerre található a Nyárád- és a Kis-Küküllő-mente között Geges, a Havad községhez tartozó zsákfalu, amelynek református lelkésze, Tőkés Attila már jó néhány évvel ezelőtt megálmodta egy óriás székelykapu felállítását.
Mint mondta, Székelyvécke bejáratánál látott egy hasonlót, illetve egy kisebb méretűt az egyház telkére felállítottak már tíz évvel ezelőtt. Ott lépünk be a fedett műhelynek is helyet udvarba, ahol a három lábazatú, galambdúcos faragott kapu készül.
– magyarázza a lelkész a kezdeményezés motivációit.
Tőkés Attila református lelkipásztor
Fotó: Haáz Vince
A falu lakossága összefogott, pénzzel, önkéntes munkával járult hozzá a terv megvalósításához. „Számunkra Geges a legszebb falu és ezzel még szebbé, még értékesebbé tesszük” – fogalmazott Tőkés Attila, hozzátéve, hogy a helyi erdőből származó fából faragják helyi fafaragók, akik már 90 százalékban el is készültek a munkával. A kapu fémszerkezetét Adorjáni Péter készítette, aki szintén székely népi motívumokkal díszítette a vasazatot. Az előkészítés hosszabb időt vett fel, hiszen a fákat miután kivágták az erdőből, ki is kellett szárítani és csak az után foghatott hozzá Adorjáni Gergely fafaragó mester és segédje, Karda Endre, hogy a sajátos gegesi motívumokat belevésse a kapuba. A kapu bükkfából, a galambdúcos tető fenyőből készült – mutatta a lelkész.
Sikerült a Gegesből elszármazottakat is megszólítani, akik adományaikkal szintén hozzájárultak. „Ez a munkafolyamat, a közös cél megvalósítása a közösséget is összekovácsolta” – hangsúlyozta Tőkés Attila, hozzátéve, hogy milyen pozitív hozadéka volt még az ötlet kivitelezésének.
Geges bejáratánál fog állni az óriás székelykapu
Fotó: Haáz Vince
A fő felirat szövege: „Tiszteld őseidet, tőlük nyertél életet és örököltél Istent és hazát”, mellette a Szentírásból lesznek idézetek, például: „A nap le ne menjen a ti haragotokkal”. A betéten, vagyis az úgynevezett tükrön ez lesz olvasható a faluba érkezőnek: „Áldás az érkezőnek. Geges.”. A helységből távozó pedig ezt olvashatja: „Béke az elmenőnek”. Ezeken kívül a székely jelképek, Erdély címere, a trianoni évforduló apropóján pedig három szó: „voltunk, vagyunk, leszünk” – azt sugallva, hogy a falu és annak közössége a nehézségek ellenére is megállta a helyét, őrizte mindazt, amit hátrahagytak az ősei.
A megmaradás nem álom
Egykor, még a 18. században, Marosszék egyik legnépesebb faluja volt Geges, a második világháború után is ezer lélekszámot tartottak nyilván, de sokan elmentek a háború után, az azt követő évtizedekben, illetve az 1989-es fordulat utáni időszakban is, jelenleg alig kétszázan maradtak a faluban. Ennek ellenére, a lelkipásztor, aki 2007 óta szolgál a faluban, bizakodóan néz a jövőbe, hiszi, hogy az elnéptelenedés megállítható. Az egy-négy osztályos iskola és az óvoda működik, a község falvai közül itt található a legtöbb óvodáskorú gyerek – mondja. Illetve vannak már olyan fiatalok, illetve nyugdíjasok is, akik visszatelepedtek Gegesbe. Ma már többen is vállalkoznak a faluban, egyesek kertészkednek, málna-, illetve feketeribizli-termesztéssel foglalkoznak. A falu melletti erdőben egy helyi egyesület egy skótszarvasmarha-tenyészetet létesített, a teljesen önellátó, ridegtartású skót felföldi típust, amelynek a húsa rendkívül értékes, azt akarják értékesíteni majd.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!