
Fotó: Horia Grigoras
Személyes jelenléttel, ám a nézőtér korlátozott kihasználásával indította idei tanévét, valamint a 2021-2022-es színházi évadát a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem a felújított Stúdió Színházban. Ahogy Crăcea Ádám irodalmi titkár érdeklődésünkre bemutatta, úgy alakították át és rendezték be a színház előterét, hogy az kiállításoknak, workshopoknak, vagy más rendezvényeknek is megfeleljen.
2021. október 03., 19:542021. október 03., 19:54
Az elsőéves diákok, valamint az egyetem tanárai foglaltak helyet a Köteles utcai Stúdió Színház nézőterén, a felsőéves hallgatók az udvaron egy kivetítőn követték végig a felújítás utáni átadóünnepséget és tanévnyitót. A jelenlévők egyetértettek abban, hogy bár ez sem a szokásos még, de már így is sokkal jobb, hiszen személyesen találkozhatnak és vehetnek részt a rendezvényeken.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem rektora, Sorin Crișan a saját ideálok követésére biztatta a jelenlevő diákokat, arra, hogy
Balási András rektorhelyettes egy tíz évvel ezelőtti köszöntőbeszédét idézte, amikor ugyancsak számos nehézséggel kellett szembenéznie az egyetemnek. Ahogy fogalmazott „akkor a gazdasági válság fojtogatott, most más helyzet teszi nehézzé a művészeti munkát, a kutatást”.
Fotó: Horia Grigoras
A prorektor arról beszélt az ünnepségen, hogy
Az új tanév számos izgalmas eseményt tartogat a hallgatók és a marosvásárhelyiek számára – hangzott el az ígéret a megnyitón. A már szokásossá vált, az egyetem végzős diákjai által bemutatott előadások mellett
Az idén színművészet, rendezés, koreográfia, teatrológia, audiovizuális-kommunikáció, forgatókönyv- és reklámírás, média és zene szakokon indult alapképzés az egyetemen, míg mesteri képzés színművészet, a rendezés művészete, bábművészet, alkalmazott bábművészet, drámaírás, művészetek és új média, valamint korszerű zenei koncepciók szakokon.
Fotó: Horia Grigoras
A 2021/2022-es tanévben a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem lehetőséget biztosít arra, hogy az oktatási tevékenységet klasszikus változatban, személyes jelenléttel folytathassa minden tanár és diák, akikre érvényes a következő szabályok valamelyike: be van oltva koronavírus ellen és eltelt 10 nap az oltás óta; vagy bemutat egy negatív PCR tesztet, amelyik nem régebbi 72 óránál; vagy egy negatív antigén tesztet, amelyik nem régebbi 24 óránásnál; vagy igazoltan átesett az elmúlt 180 napban a koronavírus-fertőzésen.
Azoknak a diákoknak, akik nem tartoznak a fent említett kategóriák egyikébe sem, az egyetem biztosítja az online részvétel lehetőségét az órákon.
Ünnepélyes keretek között adják át szombaton Gyergyóremetén az új bicikliutat. Az esemény nem csupán egy hivatalos átadó lesz: a szervezők egy különleges rekordkísérlettel is készülnek.
A marosvásárhelyi tűzoltók egy lakástűzhöz vonultak ki pénteken délután, amely egy tömbház legfelső emeletén keletkezett.
Nem mindennapi tűzesethez riasztották a hatóságokat Székelyudvarhelyen, péntek délután: valaki a plázánál levő lakópark mögött egy betonkerítés tövében akart halat sütni. Azonban a lángok elharapóztak.
Az utóbbi években ismétlődő jelenség Székelyföldön, hogy a márciusi-áprilisi felmelegedést hirtelen visszatérő fagyok váltják. Ezek komoly károkat okozhatnak a gyümölcsösökben, teljesen el is veszhet az adott évi termés.
Pénteken délutánra sikerült teljesen eloltani a maroludasi hulladéklerakónál kedden délben keletkezett tüzet. A területet továbbra is megfigyelés alatt tartják.
Korlátozzák az áremeléseket és szigorítják az ellenőrzést Németországban, ahol a kutak naponta csak egyszer drágíthatnak, miközben több európai ország is beavatkozott az üzemanyagárak emelkedése miatt az utóbbi időszakban.
Idén januárban és februárban 13,17 százalékkal 1091-re nőtt a fizetésképtelenné vált cégek és egyéni vállalkozók (PFA) száma 2025 első két hónapjához viszonyítva – derül ki a cégnyilvántartási hivatal (ONRC) honlapján közzétett adatokból.
Meg is betegedhetünk, ha nem megfelelő húsból fogyasztunk, ezért csak ellenőrzött helyről vásároljunk, és kerüljük az interneten hirdetett, nem ellenőrzött termékeket. Hargita megyében elkezdődtek a húsvét előtti élelmiszer-biztonsági ellenőrzések.
Tavaly átlagban 4,917 millió nyugdíjast tartottak számon Romániában, mintegy 42 ezerrel kevesebbet, mint 2024-ben; az átlagnyugdíj 13,8 százalékkal 2936 lejre nőtt egy év alatt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet pénteken közzétett adataiból.
Imaéjszakára várják a híveket március 27-én, péntek este több erdélyi településen, ahol közösen imádkoznak a békéért és a háborúk áldozataiért.
szóljon hozzá!