Hirdetés
Hirdetés

A családról szóló népszavazáson való részvételre és igennel való szavazásra buzdít az udvarhelyszéki RMDSZ

Bíró: szellemében nem, csak a betűk szintjén változik az alkotmány •  Fotó: Barabás Ákos

Bíró: szellemében nem, csak a betűk szintjén változik az alkotmány

Fotó: Barabás Ákos

A székelységet megtartó keresztény értékekre alapozva buzdít voksolásra az udvarhelyszéki RMDSZ az október 6–7-én tartandó népszavazáson, amelyen a család fogalmáról dönthetnek a részvevők. A többi romániai párthoz hasonlóan a tervezett alaptörvény-módosítás elfogadását tartják helyesnek.

Fülöp-Székely Botond

2018. szeptember 24., 20:282018. szeptember 24., 20:28

2018. szeptember 24., 20:292018. szeptember 24., 20:29

„A család egy férfi és egy nő szabadon választott házasságán, egyenlőségükön, a szülők azon jogán és kötelességén alapul, hogy felneveljék, oktassák és képezzék gyermekeiket” – erre változtatnák meg az alaptörvény 48. cikkelyét, ezért népszavazás lesz október 6–7-én. A döntés akkor lesz érvényes, ha a szavazásra jogosultaknak legalább 30 százaléka részt vesz a voksoláson, vagyis ha több mint 5,6 millió ember járul az urnák elé.

Semmi nem változik?

Noha Bíró Barna Botond, az udvarhelyszéki RMDSZ elnöke szerint a gyakorlatban az eddigiekhez képest semmi nem változik – „szellemében nem, csak a betűk szintjén változik az alkotmány” –, ráadásul égetőbb kérdések is vannak az országban, szerinte

mégis el kell menni szavazni, és meg kell erősíteni a székelységet is megtartó keresztény értékeken alapuló alkotmánymódosítást.

Hirdetés

Hétfői sajtótájékoztatóján arra is kitért, hogy a módosítás szerinte a jelenleg érvényben lévő jogszabálynál semmivel sem kirekesztőbb a csonka családokkal, az azonos neműekkel, de az élettársi viszonyban élőkkel szemben sem. Az érintettek jogi helyzetét ugyanis a Polgári Törvénykönyvben kell meghatározni, amit bármikor megtehetnek a parlamenti képviselők. Sajnálatát fejezte ki ugyanakkor, amiért nem hagytak időt egy szélesebb társadalmi vita lebonyolítására a kérdésben.

Idézet
Az RMDSZ megalakulása óta sohasem buzdította arra a közösséget, hogy ne szóljon bele a központi döntésekbe, és ez most sincs másképp. Persze nem teljesen egészséges az, hogy a román kormány összekeveri a család és a házasság fogalmát, ezt Magyarországon is külön kérdésként tárgyalták

– fogalmazott Bíró. Leszögezte, az állam ezzel a módosítással egy hagyományos családi modellt népszerűsít, amely a társadalom reprodukcióját is magában hordozza. Éppen ezért úgy véli, igennel kell szavazni a változtatásra.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Egyetértenek a pártok

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Országos Elnöksége azt javasolja az erdélyi magyar választópolgároknak, hogy vegyenek részt az október 6–7-ei népszavazáson, és szavazzanak igennel. „Erdélyi évszázados hagyományaink, az erdélyi társadalmi valóság és történelmi egyházaink mértékadó véleményének tudatában a népszavazást esélyként látjuk a család és a házasság intézményének megerősítésére” – áll az EMNP közleményében, amely a „keresztény és nemzeti értékek alapján, közösségünk drámai fogyásának és az európai általános értékválság tudatában arra kér minden szavazópolgárt, vegyen részt a népszavazáson”. 

Szintén részvételre buzdít a Magyar Polgári Párt (MPP), amely helyesli az alkotmánymódosító indítványt. A Biró Zsolt vezette alakulat leszögezi, számára a család az élet legtermészetesebb közössége, a társadalom legősibb, alapvető eleme, „amely önmagában hordja célját és igazolását”.

A párt szerint a társadalom sejtjét a férfi és nő házassága révén létrejött család képezi, amely igazodik a teremtés rendjéhez is.

Az MPP közölte, határozottan kiáll a keresztény házasság és a keresztény család fogalma, illetve intézménye mellett, amely egy férfi és egy nő életközösségén alapul.


Hirdetés
4 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 17., hétfő

Hűvös hétfő hajnal: Bodzaforduló volt a leghidegebb pont az országban, de Csíkszereda sem maradt el sokkal

Ugyan nem számottevően alacsony hőmérséklettel, mégis az egész országban Bodzafordulón volt a leghidegebb hétfőre virradóan, Csíkszereda pedig szorosan a nyomában volt a maga reggeli mínuszával.

Hűvös hétfő hajnal: Bodzaforduló volt a leghidegebb pont az országban, de Csíkszereda sem maradt el sokkal
Hirdetés
2025. november 17., hétfő

Nicușor Dan szerint a bírák és ügyészek nyugdíját alkotmánymódosítás nélkül is lehet csökkenteni

Nicușor Dan kijelentette, hogy a bírák és ügyészek nyugdíját a fizetésükhöz viszonyítva csökkenteni kell, de ehhez nem szükséges az alkotmány módosítása.

Nicușor Dan szerint a bírák és ügyészek nyugdíját alkotmánymódosítás nélkül is lehet csökkenteni
2025. november 17., hétfő

Másképp is lehetett volna cselekedni – az elnök mérleget vont a Bolojan-kormány döntéseiről

Nicușor Dan államelnök szerint a Bolojan-kormány által hozott intézkedések összességében sikeresek voltak, de „ha megnézzük, hogy ezek milyen hatással voltak az állampolgárokra, talán másképp is lehetett volna cselekedni.”

Másképp is lehetett volna cselekedni – az elnök mérleget vont a Bolojan-kormány döntéseiről
2025. november 17., hétfő

Sűrű köd csökkenti a látótávolságot Hargita és Kovászna megyében

Ködre vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést adott ki hétfő reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Hargita és Kovászna megyére.

Sűrű köd csökkenti a látótávolságot Hargita és Kovászna megyében
Hirdetés
2025. november 17., hétfő

Hétfőn feloldják a sertéspestis miatt elrendelt korlátozásokat Alcsíkon

Összesen 21 Hargita megyei településen szűnnek meg az egy hónapja elrendelt szigorú korlátozások, amelyeket egy sertéspestisgóc kialakulása miatt kellett elrendelni.

Hétfőn feloldják a sertéspestis miatt elrendelt korlátozásokat Alcsíkon
2025. november 16., vasárnap

Két autó ütközött, ketten sérültek meg Marosvásárhelyen

Két autó ütközött össze vasárnap este a marosvásárhelyi Dózsa György utcában, a balesetben ketten sérültek meg – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Két autó ütközött, ketten sérültek meg Marosvásárhelyen
2025. november 16., vasárnap

Rogobete: sem életjel-monitor, sem defibrillátor nem volt a fogorvosi rendelőben, ahol meghalt a kétéves kislány

Két telephelye van annak a bukaresti fogászati klinikának, amelyiken csütörtök este meghalt egy kétéves kislány, és az egyik telephely nem rendelkezik a biztonságos általános érzéstelenítéshez szükséges alapvető felszereltséggel.

Rogobete: sem életjel-monitor, sem defibrillátor nem volt a fogorvosi rendelőben, ahol meghalt a kétéves kislány
Hirdetés
2025. november 16., vasárnap

Villanyoszlopot döntött ki egy autó, az úttestre borult a gólyafészek

Csak anyagi kár keletkezett a vasárnap délutáni madéfalvi balesetben, amely során egy sofőr lesodródott az útról és előbb egy kerítésnek, majd egy villanyoszlopnak ütközött – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságtól.

Villanyoszlopot döntött ki egy autó, az úttestre borult a gólyafészek
2025. november 16., vasárnap

Buzău megye tanácselnöke lenne Marcel Ciolacu, Románia korábbi miniszterelnöke

Marcel Ciolacu volt miniszterelnök is indul a Buzău megyei tanács elnöki tisztségéért a december 7-i időközi választáson.

Buzău megye tanácselnöke lenne Marcel Ciolacu, Románia korábbi miniszterelnöke
2025. november 16., vasárnap

Lőtt sebbel a fején, holtan találtak egy rendőrt Giurgiu megyében

Lőtt sebbel a fején, holtan találtak rá az otthonában egy 24 éves Argeș megyei rendőrre – közölte a Giurgiu megyei rendőrség.

Lőtt sebbel a fején, holtan találtak egy rendőrt Giurgiu megyében
Hirdetés