
Fotó: Kristó Róbert
Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint a harmadik negyedévben a betöltetlen állások száma 23 300 volt, ez 900-zal kevesebb az előző negyedévhez képest, és 11 600-nal kevesebb a 2009. július–augusztus között bejegyzett állások számához képest. A legtöbb állást a feldolgozóiparban kínálják.
2010. november 30., 14:442010. november 30., 14:44
Az üres állásoknak több mint egyharmada (8500) a feldolgozóiparban található. 10%-nál valamivel több munkahely áll rendelkezésre a közigazgatásban (2700), valamint az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben (2400). A legkevesebb állást a lakberendezési ügyletek terén kínálják (30) – áll az Országos Statisztikai Hivatal (INS) adataiban.
Az elemzett időszakban az üres állások legnagyobb arányát a pénzügyi közvetítő- és biztosítótevékenységek terén jegyezték (1,08%). Ezzel szemben a legkisebb arányban a vendéglátóegységeknél (0,07%) és a kitermelőiparban (0,08%) kínáltak munkahelyeket.
Az előző negyedévhez képest az üres állások arányának legjelentősebb csökkenését a közigazgatás és alapszolgáltatások (–0,47%), valamint az építkezés (–0,29%) terén jegyezték. Az ellenkező oldalon enyhe növekedést jegyeztek a szakmai, tudományos és technikai tevékenységek (0,52%), valamint a pénzügyi közvetítés és biztosítás terén (0,46%).
2009 harmadik negyedévéhez képest a legjelentősebb csökkenést az üres munkahelyek számában az egészségügyben és szociális ellátórendszerben (–2,53%) jegyezték. Enyhe növekedés következett be bizonyos gazdasági tevékenységek terén, ezek közül legszámottevőbb a kulturális és szórakoztató előadások (0,18%), valamint a vízhálózatot érintő tevékenységek (0,15%) terén megüresedett állások aránya.
A két elemzett időszakhoz képest az üres állások aránya legszámottevőbben az egészségügy és szociális ellátórendszer terén csökkent: 7800 munkahellyel, amely az egy év alatt megfogyatkozott üres állások számának több mint kétharmada (67,5%), ugyanakkor 800 állással kevesebb az előző negyedévhez képest. A feldolgozóiparban jegyezték a legnagyobb munkaerőigényt: 1200 a második negyedévhez, 700 a tavalyi harmadik negyedévhez képest.
2010 harmadik negyedévében a legkeresettebbek az autószerelők (0,98%, vagyis 5400 állás), az értelmiségi és a tudományok terén dolgozó szakemberek (0,75%, vagyis 5300 állás).
A legkevésbé a jogi végrehajtó testületi, a közigazgatási vezetői, valamint a gazdasági-szociális és politikai egységek vezetői tisztségeire kínáltak állásokat (0,30%, vagyis 800 állás), illetve a mezőgazdászok, a szakképzett mezőgazdász, erdész és halász-szakterületeire (0,34%, vagyis 80 állást).
Csaknem duplájával haladta meg a megengedett sebességet egy autós az A1-es autópályán, ráadásul a jogosítványa is le volt járva. Az ellenőrzések során több szabálytalan sofőrt is lefüleltek a rendőrök, a kiszabott bírságok értéke 40 ezer lejre rúg.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt vasárnap 12 óra 14 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben, mindössze 64 kilométerre Sepsiszentgyörgytől.
Több mint 140 alkohol vagy drog hatása alatt vezető sofőrt füleltek le a rendőrök szombat éjjel, egy átfogó ellenőrző akció keretein belül.
Tragikus kimenetelű közúti baleset történt vasárnapra virradóra Câmpulungon: egy fiatalember életét vesztette.
Fagyos reggelre ébredtek a Székelyföldiek: a települések többségében mínusz tartományban volt a hőmérők higanyszála a hajnali órákban, Csíkszereda ugyanakkor ismét az ország leghidegebb lakott települése volt vasárnap reggel.
Nem hősködés, hanem értékekhez való ragaszkodás egyik legfőbb nemzeti jelképünkre hivatkozni, művészeti alkotásokon, emlékműveken megjeleníteni. Sorozatunkban a turulmadár székelyföldi útját követjük – a legkeletibb bástyával, Kézdiszékkel indítunk.
Elrabolta volt barátnőjét egy maroslekencei férfi, aki ellen korábban távoltartási rendeletet is kiállított a Szeben megyei rendőrség.
A tűzoltók védőszentjét, Szent Flóriánt ábrázoló réz domborművet helyeztek el szombaton Gyergyóalfaluban a helyi tűzoltólaktanya falán. Az esemény is igazolja, az önkéntes tűzoltók kiemelten fontos szerepet töltenek be a község életében.
A síelő, aki szombaton életét vesztette a Bucsecs-hegység Coștilei völgyében bekövetkezett lavina miatt, a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) alezredese volt, és a szervezet egyik legkiválóbb hegymászója.
Elsodort szombaton a lavina a Bucsecs-hegységben egy háromtagú csoportot, egyikük meghalt – tájékoztatott az Országos Hegyimentő Közszolgálat.
szóljon hozzá!