
Benyújtotta lemondását maga és kormánya nevében hétfő reggel Bukarestben Emil Boc miniszterelnök. A kormányfő rámutatott: fontosabb, hogy gazdasági stabilitás legyen az országban, s hogy „nyerjenek a románokkal együtt”. Az új miniszterelnök-jelölt személye még hétfőn ismeretes lehet.
2012. február 06., 11:142012. február 06., 11:14
2012. február 06., 15:042012. február 06., 15:04
„Letettem a kormány mandátumát, mert nem kapaszkodom a hatalomba. Az ország számára nagyon fontos, hogy stabil legyen a gazdaság, s győzzünk, a románokkal együtt” – idézi az Agerpres állami hírügynökség a távozó kormányfőt. Boc a kabinet hétfő reggeli ülésén kifejtette: nehéz döntéseket kellett meghozzanak, de ezeket az ország jövőjére gondolva tették meg, nem azért, mert úgy akarták, hanem mert muszáj volt.
„Nehéz döntéseket hoztunk, zaklatott időszakban, de a döntések kezdenek beérni. A legfontosabb az ország gazdasági stabilitása, válságidőben a kormány nem vesz részt a népszerűségi versenyben. Traian Băsescu államelnöknek megköszönöm partnerségünket, s értékelem, hogy a Demokrata-Liberális Párt (PD-L) és a koalíciós partnerek feláldozták szavazataikat azért, hogy a románoknak sikerüljön. (...) Köszönettel tartozom a románoknak, mert ők azok, akik igazából megmentették Romániát. A politikusok megtették a kötelességüket, de a románok mentették meg Romániát” – idézi az Agerpres a távozó miniszterelnököt.
Emil Boc felhívást intézett ugyanakkor a politikum felé annak érdekében, hogy a kormányváltás gyors és zökkenőmentes legyen, s „hamar” szavazzanak meg egy új kabinetet.
A lemondás híre nem érinti váratlanul a romániai közéletet, az elmúlt napokban ugyanis több központi sajtóorgánum is tudni vélte, hogy Emil Boc a rá és a kormányára nehezedő egyre nagyobb, az őt jelölő PDL-n belüli nyomás miatt erre a lépésre készül.
FRISSÍTVE: Traian Băsescu szóvivője, Valeriu Turcan jelezte: az államelnök lemondja a pártokkal korábbi témákra összehívott megbeszéléseit, viszont új témában küld meghívót az alakulatoknak: az új kormányfő személyéről fognak tancskozni.
Elena Udrea turisztikai miniszter szerint Emil Boc úgy marad meg a történelemben, mint az a miniszterelnök, aki „megmentette Romániát”. Az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének, Crin Antonescunak az Agerpres által közölt véleménye szerint Boc lemondása azon tiltakozók győzelme, akik „jelentős változást” követelnek az országban, s első lépés a kialakult politikai válság kezelésében. Az ellenzéki szociál-liberális koalíciót alkotó másik alakulat, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első embere, Victor Ponta kifejtette: a Boc-kabinet lemondása szükséges és várható volt. „Egy irányítás nélküli hajón vagyunk a viharos tengeren. (...) Az USL-nek, amely az országot jobb idők felé kormányozná a Boc-kabinetnél szakszerűbb módon, fel kell készülnie. Az előrehozott választások nem feltétlenül az USL-t juttatnák hatalomra, hanem azokat, akiket az emberek választanak” – fejtette ki sajtótájékoztatóján Ponta.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke hétfőn elmondta: nehezen hihető, hogy egy technokrata jelölt össze tudja gyűjteni a parlamentben a beiktatáshoz szükséges többséget. Kelemen rámutatott: a lemondás Emil Boc személyes döntése volt, s mint ilyen, tiszteletben kell tartani. Az RMDSZ elnöke szerint korai még arról beszélni, hogy fenntartják-e a PDL-vel alakított koalíciót, mivel még nem lehet tudni, kit jelölnek miniszterelnöknek.
FRISSÍTVE: A TVR Info információi szerint az új miniszterelnök személyéről még a mai (hétfői) nap folyamán megpróbálnak megállapodásra jutni a pártok.
FRISSÍTVE: Traian Băsescu államfő – miután elfogadta Emil Boc lemondását – Cătălin Predoiut nevezte ki átmeneti miniszterelnöknek. Cătălin Predoiu független igazságügyi miniszter az új kormány hivatalba lépéséig végzi el az ügyvivő kormányfői teendőket.
Az elnök által felkért jelöltnek tíz napon belül bizalmi szavazást kell kérnie a parlamentben az új kormányról és a kormányprogramról. A képviselőház és a szenátus közös ülésén többségi szavazással dönt. Ha a parlament nem támogatja az új kormányt, akkor megint az elnök tehet javaslatot. Ha másodszor is leszavazzák a javasolt személyt, illetve kormányát, akkor előrehozott választásokat lehet kiírni.
A független Cătălin Predoiu az ügyvivő miniszterelnök
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy 46 éves férfit, aki a gyanú szerint levizelte egy brassói kórház belső falát, majd bántalmazta az egészségügyi személyzet egyik tagját – közölte a Brassó megyei rendőrség.
Ittas vezetésen ért a rendőrség egy 53 éves, korondi férfit augusztus 15-én éjjel Gyergyószentmiklóson.
Tíz vállalkozást ellenőriztek Hargita megyében a rendőrök és a környezetvédelmi ellenőrök pénteken. Az akció során elsősorban üzletek, autóbontók és autójavító műhelyek működését vizsgálták.
Az elmúlt 96 órában a védelmi minisztérium radarjai több mint száz drónt észleltek a román légtér közelében – közölte péntek este Radu Miruță védelmi miniszter.
Jócskán visszaesett a hőmérséklet Csíkszeredában szombatra virradóan, mindössze 3 Celsius-fokot mértek a hivatalos mérőállomáson.
Akkumulátoros energiatároló park épül Gyulakután az Electrica Bukarest 16,5 millió eurós beruházásában, amelyet az év végéig üzembe helyeznének. Emellett egy kisebb, önkormányzati akkumulátorpark is készül, amely középületek áramellátását szolgálja majd.
Egy oszlásnak indult holttestet találtak pénteken a Bucsecs-hegységben, ruházatából a tavaly novemberben eltűnt 18 éves brit turista iratai kerültek elő – közölte az Agerpres hírügynökség nyomán az MTI.
A Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál pénteken és szombaton várhatóan másodpercenként 1400 köbméter körül stagnál, majd enyhén csökken, és augusztus 21-re másodpercenként 1300 köbméterre apad.
Életének 77. évében, augusztus 13-án, elhunyt Geréd Vilmos nyugalmazott kántor-karnagy, az erdélyi egyházzenei élet meghatározó személyisége – adta hírül a romkat.ro hírportál.
Pénteki ülésén a kormány memorandumot fogadott el 34 új bölcsőde működtetéséhez szükséges 768 állás meghirdetéséről.
szóljon hozzá!