
Johannis újragondolásra szólítja a kormány képviselőit. Archív
Fotó: Presidency.ro
Tanácskozásra hívta Klaus Johannis a miniszterelnököt és a kormány több tagját, amelyen az államfő arra fogja kérni a minisztereket, hogy gondolják újra a belügyminisztérium és a román ortodox egyház közötti húsvéti megállapodást. Ezt az elnök jelentette be a tanácskozás előtti rövid sajtónyilatkozatában.
2020. április 15., 12:482020. április 15., 12:48
2020. április 15., 13:292020. április 15., 13:29
Az államfő szerdán megbeszélést folytat a Cotroceni-palotában Ludovic Orban miniszterelnökkel, Marcel Vela belügyminiszterrel, Vasile Cîţu pénzügyminiszterrel, Nicolae Ciucă védelmi miniszterrel, Virgil Popescu gazdasági miniszterrel, Nelu Tătaru egészségügyi miniszterrel, Violeta Alexandru munkaügyi miniszterrel, valamint Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkárral.

Megállapodást kötött a belügyminisztérium az ortodox egyházzal a román húsvéti szertartások kapcsán: eljuttatják a szent lángot a hívekhez, akik a szentelt vízzel és borral meghintett kenyérből is részesülhetnek. A miniszterelnök szerint minden rendben lesz, az RMDSZ élesen bírál.
– mondta az államfő.
Emellett felhívást intézett szerdán Klaus Johannis államfő a román állampolgárokhoz, hogy maradjanak otthon ortodox húsvétkor, ellenkező esetben „az ünnepek után temetések lesznek”.
Mint arról beszámoltunk, megállapodást kötött az ortodox egyházzal a román húsvéti szertartások kapcsán a belügyminisztérium. Eszerint a Jeruzsálemből érkező szent lángot az egyházközségek önkéntesei és a rendvédelmi állomány járőröző tagjai juttatják el a híveknek szombat este nyolc órától. A megállapodás arra is kitér, hogy a szentelt vízzel és borral meghintett kenyérből, az úgynevezett pászkából pénteken és szombaton reggel hét és délután öt óra között részesülhetnek az ortodox hívek.
Marcel Vela belügyminiszter azt mondta szerdán, hogy Klaus Johannis államelnök is, és Ludovic Orban kormányfő is beleegyezett a román rendőrség és az ortodox egyház közti húsvéti megállapodásba – írja az Agerpres.
„(...) Közösen elfogadott megállapodásról van szó, értesült róla a miniszterelnök úr is, az elnök úr is, és ők egyetértettek abban, hogy az intézkedés hasznos az állampolgárok és a vírus terjedésének megakadályozását célzó tevékenység számára” – mondta Vela az Antena 3 műsorában.
A belügyminiszter kifejtette: az emberek nem mennek be a templomba a jeruzsálemi szent lángért, hanem azt önkéntesek és papok fogják elvinni az udvarok, lépcsőházak elé.
– jelentette ki Vela.
A szaktárca vezetője szerint a belügyminisztérium azért ajánlotta fel, hogy segédkezik a szent láng terjesztésében a karantén alatt lévő területeken, hogy ne sérüljenek a katonai rendelet előírásai. „Mivel vesztegzár alatt lévő területek is vannak, felajánlottuk, hogy mi visszük ki oda a szent lángot, hogy ne szegjük meg a katonai rendeletet, ne a papok járjanak ki és be a karantén alatt levő helyekre. Szerintem a rendeletek egyikét sem hágtuk át, éppen ellenkezőleg, támogatjuk és segítjük az egyházat” - mondta a miniszter.
Azt is hozzátette: csak 65 év alatti személyek mehetnek a templomok elé, és ugyanolyan távolságra kell állniuk egymástól, mint a boltok előtt.
Közben Nelu Tătaru egészségügyi miniszter a Digi24-nek nyilatkozva elmondta, hogy ő továbbra is azt szorgalmazza, hogy az emberek maradjanak otthon és tartsák be az érvényben levő intézkedéseket, amik a járvány terjedésének lassítását hivatottak szolgálni.
Szerinte, ha a távolságtartásra felszólító intézkedéseket megszegi a lakosság, annak súlyos egészségügyi következményei lehetnek, amik nagyban leterhelhetik az egészségügyi rendszert.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Hőhullám sújtja Európát, szerdán megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában. Az elmúlt napokban Spanyolországban is megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord.
Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson – írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Összeütközött pénteken két vasúti szerelvény a dél-angliai Bedford városának közelében. A brit közlekedési rendőrség péntek esti beszámolója szerint a szerencsétlenségben egy ember életét vesztette, sokan megsérültek.
Egy oroszországi bíróság jogerősen 15 év börtönbüntetésre ítélt egy román állampolgárt Ukrajna javára folytatott kémkedés miatt.
Majmot akart csempészni Olaszországba autójában az a román férfi, aki ellen természetkárosítás miatt emeltek vádat – tájékoztatta a Zala Vármegyei Főügyészség helyettes szóvivője szerdán az MTI-t.
Hat, alig néhány hetes tacskót találtak a magyarországi pénzügyőrök egy kisbusz rejtett rekeszében. Az állatok chippel, oltással és útlevéllel sem rendelkeztek – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel.
Hamufelhőt ereszt ki magából az Etna több mint 3 ezer méteres magasságban, emiatt közepes készenlét lépett életbe Catania repülőterén hétfőn, egyelőre jelentősebb késések nélkül.
szóljon hozzá!