
A híveknek a hozzájuk legközelebb eső templomhoz kell menniük a pászkáért. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Megállapodást kötött a belügyminisztérium az ortodox egyházzal a román húsvéti szertartások kapcsán: eljuttatják a szent lángot a hívekhez, akik a szentelt vízzel és borral meghintett kenyérből is részesülhetnek. A miniszterelnök szerint minden rendben lesz, az RMDSZ élesen bírál.
2020. április 15., 10:492020. április 15., 10:49
2020. április 15., 10:502020. április 15., 10:50
Megállapodást kötött az ortodox egyházzal a román húsvéti szertartások kapcsán a belügyminisztérium. Marcel Vela tárcavezető közölte,
szombat este nyolc órától. A híveknek a lakóhelyük előtt kell várniuk a szent lángot, a megelőző intézkedések betartásával. A kórházakhoz, a szociális központokhoz és a karanténközpontokhoz szintén a belügyi szervek képviselői juttatják el a szent lángot.
– mondta a miniszter. Ezt a templomok előtt, erre kijelölt helyen osztják majd az egyházi alkalmazottak és önkéntesek, akiknek védőmaszkot kell viselniük.
Az egyházi alkalmazottaknak és önkénteseknek fehér karszalagot kell viselniük a pászkaosztás alatt, amely a rendvédelmi szervek felügyeletével zajlik majd, a szervezők mellett utóbbiak gondoskodnak a társadalmi távolságtartásra vonatkozó és egyéb intézkedések betartásáról – szögezte le kedden Vela.
Ludovic Orban miniszterelnök kedden este úgy nyilatkozott, hogy ha tiszteletben tartják a belügyminisztérium és a román ortodox egyház közötti megállapodásban foglaltakat, nem áll fenn a koronavírus terjedésének kockázata.
– jelentette ki a kormányfő a Realitatea Plus műsorában. Ludovic Orban azt mondta, csendőrök és rendőrök fogják felügyelni a szabályok betartását, ugyanakkor a plébániák képviselői is részt vesznek majd a szent láng házról házra való eljuttatásában.
A miniszterelnök egyúttal köszönetet mondott azoknak a külföldön élő román állampolgároknak, akik úgy döntöttek, hogy nem jönnek haza húsvétra. „Bölcsen cselekedtek, jótettet követtek el, főleg annak tudatában, hogy sokan közülük olyan országban élnek és dolgoznak, ahol nagyon terjed a járvány. Megértették, hogy sokkal jobbat tesznek családtagjaiknak, barátaiknak azzal, ha nem jönnek haza húsvétra, és ezt nagyon köszönöm nekik. Örülök, hogy felhívásaink meghozták a várt eredményt” – mondta Ludovic Orban.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) azt várja Ludovic Orban miniszterelnöktől, hogy ne erősítse meg a belügyminisztérium és az ortodox egyház között húsvétra megkötött megállapodást, hanem utasítsa a belügyminisztert annak visszavonására – írja az Agerpres hírügynökség az RMDSZ szerdán közzétett állásfoglalására hivatkozva. Az RMDSZ úgy véli,
„Marcel Vela semmibe veszi az államelnök által elrendelt szükségállapotot, saját kormányának közegészségügyi intézkedéseit, és ezáltal veszélybe sodorja az országot” – olvasható a dokumentumban.
„A kijárási tilalom korlátozásának enyhítése közegészségügyi szempontból rendkívül veszélyes, minden előrejelzés szerint a fertőzöttek és halálesetek számának drasztikus megugrásával járna. Emellett
– érvel a szövetség, amely szerint a megállapodás következtében elhúzódhat a szükségállapot, a megszorító intézkedések tovább maradnak érvényben, és csak később lehet újraindítani a gazdasági tevékenységet. „Egyértelmű, hogy
Különösen bántó ez most, amikor a társadalmi szolidaritásnak és az egymás iránti felelősségnek kell meghatározónak lennie. A miniszterelnöktől azt várjuk, hogy ne megerősítse a megállapodást, hanem utasítsa a belügyminisztert annak visszavonására. Mert semmi sem indokol egy ilyen döntést egy hónappal a szükségállapot elrendelése után, annak újabb hónappal való meghosszabbításának pillanatában” – szögezi le az RMDSZ állásfoglalása.
A meteorológusok által beharangozott kánikulában a felhevült lakosokat vízpartokra és medencébe csábítja a sepsiszentgyörgyi Rekreatív Rt.: az Állomás negyedi tónál e hétvégétől lehet csónakázni és vízibiciklizni, a strandon pedig fürödni.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
4 hozzászólás