Az előrejelzések szerint alakult a költségvetési hiány

•  Fotó: Both Ildikó

Fotó: Both Ildikó

A becsült összesített költségvetési kiadások az első félévben 4%-kal nőttek, 95,3 milliárd lejre, a bevételek 0,1%-kal csökkentek, 77,2 milliárd lejre, a deficit így 18,07 milliárd lej, ami beilleszkedik a Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodásban rögzített keretbe – áll a pénzügyminisztérium közleményében.

Szőcs Lóránt

2010. július 28., 18:372010. július 28., 18:37

2010. július 29., 10:092010. július 29., 10:09

•  Fotó: Both Ildikó Galéria

Fotó: Both Ildikó

„Az adóból származó jövedelmek terén növekedés tapasztalható, főként az áruforgalmi adót illetően, a június 30-án jegyzett bevételek –3,7%-ra nőttek a május végi mínusz 7,8%-ról. Hasonló a helyzet a jövedelemadóval, ahol a bevételek júniusban –4,8%-ra nőttek a május végi minusz 6,4%-ról. A jövedéki adóból származó bevételek 1,5 százalékkal magasabbak az egy évvel korábbi szinthez képest a január elsejétől alkalmazott adónövelés következtében. 1.422 millió lejjel növekedtek a nem adóból származó bevételek, az állami vállalatok által befizetett osztalékok és a Román Nemzeti Bank (BNR) nettó profitjából származó befizetés nyomán. 921 millió lejjel nőtt az Európai Bizottság által befizetett összeg az uniós finanszírozású projektekre” – áll a közleményben.

Az összesített költségvetés 95,3 milliárd lejes becsült kiadásai az előző év hasonló időszakához képest nominális értékben 4 százalékkal növekedtek.

A személyzeti kiadások 4,5 százalékkal alacsonyabbak az előző év hasonló időszakához képest, a javakra és szolgáltatásokra fordított kiadások 1,7 százalékkal csökkentek.

A többi kiadás terén többnyire növekedés tapasztalható az előző év hasonló időszakához képest, ez leginkább az előző években felhalmozott költségvetési deficiteknek és az azok fedezésére fordított kölcsönöknek tudható be. A kamatokkal kapcsolatos kiadások 21,6 százalékkal növekedtek. 132,6%-kal növekedtek az uniós finanszírozású programokra fordított költségvetési, 28,6 százalékkal a külföldi kölcsönök finanszírozására fordított kiadások.

A beruházásokra fordított kiadások – amelyekbe beletartoznak a felújításokra szánt pénzek és a fejlesztési programokra átirányított pénzek – összesen 11,7 milliárd lejre rúgtak, ez az összesített költségvetés kiadásainak 12,2 százalékát teszi ki.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 24., kedd

Gyümölcsoltó Boldogasszony: a magyar nők igazi ünnepére készülnek Csinódon

Csinódon már javában készülődnek a Gyümölcsoltó Boldogasszony-napi búcsúra. Sepsiszéki Nagy Balázs néprajzos szerint a hagyományok alapján nem a kommunista időkben felfuttatott március 8-a, hanem ez a magyar nők igazi ünnepe.

Gyümölcsoltó Boldogasszony: a magyar nők igazi ünnepére készülnek Csinódon
Hirdetés
2026. március 24., kedd

Húsvét előtt jön a nyugdíj, de az egyszeri támogatás késhet

Az áprilisi nyugdíjakat még húsvét előtt megkapják a jogosultak, a nyugdíjasoknak szánt egyszeri támogatás kifizetése azonban késhet – jelentette ki kedden Florin Manole munkaügyi miniszter.

Húsvét előtt jön a nyugdíj, de az egyszeri támogatás késhet
2026. március 24., kedd

Átalakul a rezidensképzés: figyelembe veszik, hány orvos megy nyugdíjba

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter szerint ezután a rendszer demográfiai adatainak figyelembe vételével döntenek majd az évente meghirdetett rezidensorvosi helyek számáról.

Átalakul a rezidensképzés: figyelembe veszik, hány orvos megy nyugdíjba
2026. március 24., kedd

Kéthetes időjárás-előrejelzés: nagyhéten még havazhat is

Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a március 23. és április 5. közötti időszakra vonatkozó kéthetes időjárás-előrejelzését. Esőre most péntekig nem nagyon lehet számítani.

Kéthetes időjárás-előrejelzés: nagyhéten még havazhat is
Hirdetés
2026. március 24., kedd

Az energiaárak miatt tovább drágulhatnak az alapélelmiszerek

A magas energia- és szállítási költségek miatt az év végéig tovább nőhet több alapvető élelmiszer ára Romániában. A előrejelzések szerint főként a nagy energiaigényű termékek drágulnak, miközben az infláció lassulására csak mérsékelt esély látszik.

Az energiaárak miatt tovább drágulhatnak az alapélelmiszerek
2026. március 24., kedd

Tízszeres ár, milliós kár: fertőtlenítőkkel és maszkokkal trükköző hálozatra csaptak le

Bukarestben és nyolc megyében több mint 30 helyszínen tartanak házkutatásokat a rendőrök és ügyészek; több céget is azzal gyanúsítanak, hogy fiktív számlázással a valós ár tízszeresére növelték bizonyos fertőtlenítőszerek és orvosi maszkok árát.

Tízszeres ár, milliós kár: fertőtlenítőkkel és maszkokkal trükköző hálozatra csaptak le
Hirdetés
2026. március 24., kedd

Szünetel az ivóvízszolgáltatás Székelyudvarhelyen

Tűzcsap kicserélésére készül a szolgáltató, így több utcában szünetel az ivóvíz-szolgáltatás kedd reggel kilenc és délután egy óra között – tájékoztat Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.

Szünetel az ivóvízszolgáltatás Székelyudvarhelyen
2026. március 24., kedd

Próbaérettségi: a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból vizsgáznak a diákok

A szaknak megfelelő kötelező tantárgy írásbeli vizsgájával folytatódik kedden a próbaérettségi.

Próbaérettségi: a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból vizsgáznak a diákok
2026. március 23., hétfő

Magyar nemzetiségű az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság új elnöke

Kinevezte az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét Ilie Bolojan kormányfő.

Magyar nemzetiségű az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság új elnöke
Hirdetés