25 éves fennállását ünnepli idén a csíkszeredai Prisma Fotóklub. A jubileum alkalmából születésnapi fotókiállítást szerveznek november 25-én, pénteken 17 órától a megyeháza kiállítótermében.
2011. november 24., 17:272011. november 24., 17:27
2011. november 24., 19:402011. november 24., 19:40
„A klubnak 1986. november 12-ről van az első dokumentuma. Isten nyugtassa János Dénes volt a klub értelmi szerzője, és négyen-öten alapították. Ők tagjai voltak a Hargita Fotóklubnak, de belső torzsalkodás miatt kiváltak onnan. A Hargita Fotóklub a kicsi kultúrházban székelt, akkor fejezték be épp a Szakszervezetek Művelődési Házának az építését, és János Dénes átment, az igazgatóval megbeszélte, hogy adjon nekik egy székhelyet. Abban az időben úgy voltak azok a dolgok, hogy hivatalos kulturális intézményhez kellett tartozni, nem úgy, mint manapság a civil szervezetek, nem is volt így benevezve, mint civil szervezet. A törvény megvolt, csak nem alkalmazták. Akkor a Művelődési Háznak is kellett kulturális tevékenység, és nagyon jól jött nekik, hogy egy fiatal, energikus fotóművészet iránt érdeklődő csapat indul. Ők négyen – János Dénes, Zakariás Péter, Incze Domokos, Labancz István – elindították a Prisma Fotóklubot. Hívtak engem is, hogy emberre van szükségük” – emlékszik vissza a kezdetekre a fotóklub jelenlegi elnöke.
Szabó Attila elmondta, volt olyan periódus is, amikor több mint harminc klubtagot számláltak. Igaz, hogy ennek csak a fele foglalkozott komolyabban a fotózással. Ebben az időben ugyanis ez a fotóklub hivatalos összejövetelnek számított, és lehetőség volt arra, hogy a hasonló érdeklődésű emberekből álló társaság összegyűljön, mert bár a fotó volt a fő téma, mellette „egyéb” dolgokról is beszélgettek. „Amikor jött a változás, a klubtagoknak egy része, öten-hatan nekifogtunk, és december 18–19-én röpcédulákat nyomtattunk, volt egy ilyen forradalom-íze is a klubnak, de elkéstünk a röpcédulaszórással, mert Ceauşescut vagy két órával hamarabb elkergették. Ez is klub életéhez tartozott, a gondolkodás és az érdeklődés nagyjából egyforma volt. Mi őriztük három éjjel, három nap felváltva a Művelődési Házat önkéntesen, ott feküdtünk, ott keltünk, épp átöltözni mentünk haza” – elevenítette fel az akkori történéseket Szabó.
A rendszerváltást követő két évben szünetelt a klub tevékenysége. 1992-ben újraindították, de nehézkesen működött 1994-ig. „Volt valami, időnként összegyűltünk, nagy ritkán küldtünk munkákat kiállításra, pénz se volt, kiállítás sem volt annyi. Azért megmaradt egy 6–7 személyből álló törzsgárda, ők próbálták folytatni, és \'97-ben és \'99-ben is szerveztek egy-egy országos kiállítást itt Csíkszeredában Experiment név alatt” – fűzte hozzá.
2002-ben és 2003-ban ismét szerveződik a klub égisze alatt egy-egy kiállítás. Sajnos, ebben az évben János Dénes egy baleset következtében elhunyt. Egy ideig Incze László vezette a tevékenységet. A 20. évfordulót kiállítással ünnepelték. Ettől az évtől, Szabó Attila lett a klub elnöke. „Kezdtem újra én is tevékenykedni, és általam a régi tagokból nagyon sokan visszajöttek, és új tagok is kerültek. Jelen pillanatban 14 tagból áll a klub” – tájékoztatott az elnök. A Prisma Fotóklub tehát 2006 óta aktívan tevékenykedik, és több országos, valamint nemzetközi kiállítást is szerveztek.
A születésnapi kiállításon összesen 70 képet lehet majd megtekinteni, a jelenlegi 14 klubtag négy-négy képpel, 14 egykori tag pedig egy-egy fotóval járult hozzá a kiállításhoz. A fotóklub tagjai erre az alkalomra egy albumot is kiadtak, mely a Prisma Fotóklub negyed évszázadát mutatja be, de helyet kaptak benne a jelenlegi és volt klubtagok munkái is. A kiállítást Túrós Eszter művészettörténész és Bucur Nicolae műkritikus, valamint Szabó Attila, a klub elnöke nyitja meg. A megnyitón szaval Kiskamoni-Szalay Lilla, zongorázik Bányász András.
Közel ezer hívő és meghívott vendég részvételével áldották meg vasárnap, hét évig tartó felújítást követően a madéfalvi Jézus Szíve-templomot. Az ünnepségen a megújult orgonát is felszentelték.
A csíkszeredai bevásárlópark felvásárlásával belép a román piacra a cseh Star Capital Finance – írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.
Több órára lezárják szombaton és vasárnap a Tolvajos-tető és Hargitafürdő közötti útszakaszt a Hargita Hill Climb Challenge edzései és futamai miatt.
Tizedik alkalommal rendezik meg a Csíkszeredai Kórháznapokat július 2–5. között. A jubileumi rendezvényen hazai és magyarországi szakemberek osztják meg tapasztalataikat, és a nagyközönség számára is lesznek előadások.
Több mint egy hónapon át, június 11. és július 19. között közösségi meccsnézést szerveznek Csíkszereda központjában.
Korszerűbb körülmények között, a Poliklinika első emeletén működik tovább a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosi laboratóriuma, ahol helyet kaptak a mikrobiológiai laboratórium európai uniós támogatásból, újonnan vásárolt műszerei is.
A következő évben kezdődhet el Csíkszereda városbejáratainál az új, a városlakók tetszését elnyerő arculati elemek építése. Az ötletpályázat nyomán legjobbnak ítélt elképzelés alapján idén a műszaki terveket szeretnék elkészíttetni.
Megérett a borzsovai fürdő a felújításra, ezért a Csík Metropoliszövezet Egyesület, a csíkborzsovai közbirtokosság és a szépvízi önkormányzat összefogásával kedden kalákában fogtak hozzá a részbeni rendbetételéhez.
Két, egymással teljesen ellentétes ítélet született a tusnádfürdői Csukás-tó területének kisajátítása ügyében, az egyik a volt tulajdonosnak, a másik az önkormányzatnak adott igazat. Ezért egyelőre a tó jogi helyzete nem változik.
Tönkrement, megrongált utcabútorzatok és gyalogos-útburkolatok rontják Csíkszereda központjának látványát. A városháza feladatai közé tartozik a köztéri elemek folyamatos karbantartása, helyenként azonban még a gyakori javítgatás sem segít.
szóljon hozzá!