Nem játék a várjáték – Székelyudvarhely képviseletében a vörös darabont díszőrség

•  Fotó: Fazakas Szabolcs

Fotó: Fazakas Szabolcs

Múlt szombattól heti rendszerességgel váltanak őrséget Székelyudvarhely újonnan kiképzett vörös darabontjai a Székely Támadt-várnál. Mi több, a lelkes fiatalok most már fegyverbemutatót is tartanak az egyre népesebb közönségnek.

Kovács Eszter

2011. július 14., 16:412011. július 14., 16:41

2011. július 14., 21:202011. július 14., 21:20

Tekintse meg képgalériánkat

Az első, a városnapok zárásaként lezajlott vörös darabont díszőrségváltás óta több mint kétszáz turista látogatta meg a Székely Támadt-várat – értesültünk Fazakas Szabolcstól, a rendezvény ötletgazdájától. Az egyórás őrségváltás kezdetén a hét – korhű ruházattal és fegyverekkel ellátott – diákból hárman elfoglalják őrséghelyüket, négyen járőröznek, negyedóra múlva pedig megtörténik az őrségváltás. Az eseményen részt vevő turistáknak ezek után alkalmuk nyílik saját kaviccsal hozzájárulni a Székely Támadt-vár épülő makettjéhez.

A múlt szombati, július 10-ei őrségváltáskor Curcubet Dávid darabont fegyverbemutatót is tartott az ámuldozó közönségnek: a korhű fegyverek használatát előbb maga mutatta be, majd az érdeklődők is vállukra vehették azt. Fazakastól megtudtuk, a kezdeményezésben részt vevő fiatalok rendkívül komolyan veszik a rájuk bízott feladatot, Dávid például önszorgalomból készült a 16. századi fegyverek ismertetésére.

„Azt próbáltam elérni, hogy a közönség ne csak a látvánnyal maradjon, hanem megismerje a székely vörös darabontok történetét, az őrségváltás hagyományát, hogy az idelátogatók ne csak a 21. századi, de a régmúlt Székelyudvarhelyről is képet alkothassanak” – mondta kérésünkre Curcubet Dávid. A diák Hajdó Noémi szervező, Mihály János történész, illetve a Haáz Rezső Múzeum munkatársainak segítségével készült a bemutatóra, de maga is számos helytörténeti írást olvasott el a világhálón.

„Szerintem nagyon fontos, hogy a díszőrségváltás valamilyen ismereti hátteret is nyújtson az érdeklődőknek, hiszen nemcsak turisztikai látványosság ez, hanem hagyományőrzés is” – tette hozzá a diák. Különben a Dávid szavaiból tükröződő komolyság a teljes darabontcsapatra jellemző, nemcsak jó nyári programnak, de felelősségnek is érzik városuk képviseletét. „Minden érdeklődő diákot arra biztatok, hogy próbálja ki, vegyen részt a felkészítőn. Viszont azok, akik nem akarják elkötelezni magukat, inkább ne jelentkezzenek, hiszen ez nem játék. Őrségváltás közben nem lehet vigyorogni meg kacarászni, hisz akkor hitelét veszti az egész, a nézőnek nem jön át a kor szelleme” – hívta fel a figyelmet az ifjú darabont, majd hozzátette, kifejezetten jó dolog szórakoztató és hasznos tevékenységgel eltölteni a nyári vakációt.

A tényleges őrségváltás és járőrözés ideje alatt zajló interaktív fegyverbemutató nagyon tetszett a közönségnek, kérdéseikkel igazoltak vissza a bemutatónak. A következő, újból fegyverbemutatóval is egybekötött díszőrségváltásra most szombaton 18 órától várják az érdeklődőket a Székely Támadt-várba.

Hogyan tovább kérdésünkre Fazakas Szabolcs elárulta, a székelyudvarhelyi vörös darabontok „komolyan képviselik” majd a várost, augusztus végén például egyedüli székelyföldi meghívottakként vesznek részt a rozsnyói hadtörténeti parádén. „A Székely Vágtán is ott leszünk, a Székelyföldi Legendáriummal együtt képviseljük Udvarhelyt” – magyarázta a szervező. Megtudtuk, a szervező Székelyföldi Akciócsoport olyan fiatal, házasodni készülő párok jelentkezését várja, akik szeretnék, hogy a vörös darabontok a templom, illetve a polgármesteri hivatal előtt őrt álljanak a nagy napon (jelentkezésüket az uh@udvarhelyi-hirado.ro címre vagy a 0266-218361-es telefonszámon várják). „Ez a darabontok ajándéka a város és az udvarhelyiek részére” – fűzte hozzá Fazakas, megjegyezvén, Székelyudvarhely idegenvezetőinek és a vendéglátóipari egységek munkatársainak együttműködésére is számít a szervező csapat, hogy közösen hívják fel a turisták figyelmét a kezdeményezésre. „Papákat, mamákat, családokat és gyerekeket is várunk a díszőrségváltásra, jöjjenek el a Támadt-vár jó hűsébe, hadd vezessék körbe őket a darabont legények” – intézte a felhívást a szervező a nagyközönség felé.

Mellesleg a vörös darabontok a fesztiválszezonból sem maradnak ki, jövő szombaton délben a Tusványoson váltanak őrséget – és még időben hazaérnek, hogy az udvarhelyi bemutató se maradjon el –, majd a következő hétvégén a Míves Emberek Sokadalmán is felvonulnak. „A szezonzárás után Szovátán táboroznak majd a fiatalok” – summázott Fazakas.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

„Székelyudvarhely jövőjét ugyanazok az értékek tarthatják meg, amelyek a múltját is építették” – átadták a Pro Urbe díjakat

Három, Székelyudvarhely közösségéért hosszú éveken át dolgozó személy vehette át pénteken a Pro Urbe díjat az Udvarhely Napok keretében. Az ünnepségen a közösség szolgálatáért és a maradandó értékteremtésért mutatott hála állt a középpontba.

„Székelyudvarhely jövőjét ugyanazok az értékek tarthatják meg, amelyek a múltját is építették” – átadták a Pro Urbe díjakat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Bagossy-láz Udvarhelyen: akár 15 ezren is érkezhetnek, jelentős forgalomkorlátozásokra kell készülni

A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.

Bagossy-láz Udvarhelyen: akár 15 ezren is érkezhetnek, jelentős forgalomkorlátozásokra kell készülni
2026. június 24., szerda

Különleges daganatműtétet végeztek Székelyudvarhelyen

Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.

Különleges daganatműtétet végeztek Székelyudvarhelyen
2026. június 23., kedd

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken

Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Ne ijedjenek meg a szirénától – gyakorlat zajlik kedden Székelyudvarhelyen

Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.

Ne ijedjenek meg a szirénától – gyakorlat zajlik kedden Székelyudvarhelyen
2026. június 22., hétfő

Vakolatomlás: nem elégednek meg az elsődleges magyarázattal

Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.

Vakolatomlás: nem elégednek meg az elsődleges magyarázattal
2026. június 22., hétfő

Alaposan felöntöttek a garatra, mégis autót vezetett két férfi – eljárás indult ellenük

Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.

Alaposan felöntöttek a garatra, mégis autót vezetett két férfi – eljárás indult ellenük
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen

Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen
Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen
2026. június 22., hétfő

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen

2026. június 21., vasárnap

Összefogással tisztították meg a Bucsin felé vezető utat

Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.

Összefogással tisztították meg a Bucsin felé vezető utat
2026. június 20., szombat

Új hidakat építettek az egyre terjeszkedő Fenyéden

Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.

Új hidakat építettek az egyre terjeszkedő Fenyéden
Hirdetés