Fotó: Kristo Robert
Százharminc műtárgy szerepel azon az eddigi legnagyobb erdélyi Nagy István-tárlaton, amelyet pénteken 17.30 órakor nyitnak meg Csíkszeredában, a Mikó-várban. Ugyanekkor a Dunatáj Alapítvány Nagy Istvánról készült filmjét is bemutatják.
2010. augusztus 06., 05:222010. augusztus 06., 05:22
2010. augusztus 07., 22:382010. augusztus 07., 22:38
Fotó: Kristo Robert
Az idei városnapokon kiállítás, katalógus és film idézi a mindszenti születésű festőművész emlékét. Eddig itthon soha nem látott képek tértek haza egy időre dr. Antal Péter debreceni ügyvéd és műgyűjtő jóvoltából, akinek gyűjteményéből ezúttal nyolcvan Nagy István-művet láthatnak az érdeklődők. \"Dr. Antal Péter a legnagyobb nyitottsággal és nagyvonalúsággal fogadta a csíkszeredai kiállítás ötletét, és ingyen bocsátotta a Nagy István-kollekciót a rendelkezésünkre – magyarázta Gyarmati Zsolt múzeumigazgató. – A képek szállítását is Antal Péteren keresztül oldotta meg a város, nagyon jutányosan, úgy, hogy ezekben a nehéz időkben egy nagyon értékes kiállítást hozunk tető alá, nagyon takarékos módon.\"
A tárlat törzsanyagát az Antal–Lusztig gyűjteményből származó nyolcvan műtárgy képezi. Ehhez társul tíz munka a Marosvásárhelyi Művészeti Múzeum gyűjteményéből, valamint a Csíki Székely Múzeum negyven, saját tulajdonú Nagy István-képe.
A kiállítótér, a termek struktúrája, a műtárgyak tematikája és készítésének technikája, az időrendiség – valamennyi meghatározza a tárlat felépítését. Az első teremben a tavaly decemberben vásárolt tizenhat Nagy István-munkát állították ki, három nagy teremben az Antal–Lusztig gyűjtemény anyagát helyezték el, különböző szempontok szerint csoportosítva. Az utolsó teremben a csíkszeredai múzeum régi, 1960-tól 2009-ig gyűjtött anyaga és a marosvásárhelyi tíz kép található.
A katalógus szervesen kapcsolódik a kiállításhoz. Két részből áll: az első rész a kiállításról, illetve az Antal Péter-gyűjteményről szól, és Szabó András írta, a második rész a Csíki Székely Múzeum Nagy István-gyűjteményének szakszerű művészettörténeti feltárása Szabó Zsuzsa tollából.
A Nagy Istvánt bemutató dokumentumfilmet a Dunatáj Alapítvány készítette a Magyar Mozgókép Közalapítvány támogatásával, mintegy 4,3 millió forintos költségvetésből. A városnapokon a Három hazában hontalan munkacímű film rendezői változatát láthatjuk. Mucsányi János rendező szerint a végleges változat valamivel rövidebb lesz.
Autó borult fel a Csíkszereda és Szentegyháza közötti útszakaszon hétfőn délután.
Ferenc pápa útjának neveznék át a Hármashalom oltárhoz vezető utat, amelyen végighaladt a szentatya csíksomlyói látogatásakor – jelentette be hétfőn az egyházfő halálának hírére reagálva Korodi Attila polgármester.
Történelmi jelentőségű látogatásra érkezett Csíksomlyóra Ferenc pápa 2019. június 1-jén. A római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetője szentmisét pontifikált a fogadalmi búcsú helyszínén és aranyrózsát ajándékozott a kegyhelynek.
Közösen készítik elő és közösen fogyasztják el a böjtös töltött káposztát a csíkmadarasi rózsafüzér-társulatok. A csütörtöki úrvacsorának régi időkre visszanyúló hagyománya van a községben.
Lakóház gyulladt ki Csíkkozmáson pénteken kora délután, a csíkszeredai tűzoltóság több egységgel szállt ki a helyszínre.
Némafilmet, helyi készítésű dokumentumfilmet, szlovák-cseh-magyar koprodukciót is filmvászonra vetítenek, emellett több más programra is várják a nézőket a Magyar Film Napja alkalmából a Csíki Moziban április 24-27.között. A belépés ingyenes lesz.
A depresszió megelőzését szolgálják az ágyhoz kötött betegek számára azok a virtuálisvalóság-szemüvegek, amelyeket Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kapott adományba a legutóbbi Katalin-bál bevételéből. Az eszközöket csütörtökön adták át a kórháznak.
A csíkszeredaiak észrevételeit, javaslatait várja az önkormányzat az Etnográfiai park övezeti rendezési tervének elkészítésében, amelyet postán vagy elektronikus úton lehet eljuttatni, és lakossági fórumot is szerveznek a projekt kapcsán.
Egy 16 éves fiatalt vettek őrizetbe április 16-án a Hargita megyei rendőrök, akit azzal gyanúsítanak, hogy mutogatta magát közterületen és nőket bántalmazott.
Munkálatok miatt két napra bezár a Csíki Csobbanó, de a húsvéti ünnepek alatt – vasárnap kivételével – ismét várják a fürdőzőket.
szóljon hozzá!