Retropolisz, erdélyi épített örökségünk – ez a címe annak a független televíziós produkciónak, amelyről vitaestet szervezett a Romániai Magyar Újságírók Egyesületének (MÚRE) Maros megyei szervezete szombaton a Művészeti Egyetem vetítőtermében.
2010. november 01., 13:332010. november 01., 13:33
2010. november 01., 14:582010. november 01., 14:58
A műsor rendező-operatőre Keresztes Péter, szerkesztője Bodó Előd Barna, szakmai irányító Guttmann Szabolcs, Nagyszeben volt főépítésze, műsorvezető, narrátor Szabó Emese, munkatársa Tóth Orsolya.
Megtudtuk, a dokumentumfilm-sorozattal az infotainment (information+entertainment) stílusa szerint próbálták „áttörni” a klasszikus ismeretterjesztő filmek által a nézők elé görgetett gátat. „A Retropolisz egyszerre változatos és könnyed, mindezt úgy, hogy a nézők értékes kulturális tartalomhoz jutnak. A műsor nem kizárólag az épített örökség bemutatására koncentrál, hanem tágítva a megszokott forgatókönyvön turisztikai, tudománytörténeti, művészettörténeti, kultúrtörténeti, gasztronómiai téren is érdekes információkat közöl” – ismertette Bodó Előd Barna szerkesztő.
A műsor 10 részből áll, amelyek időtartama egyenként 20 perc. A film terjesztésekor a készítők számára az egyik legfontosabb szempont az volt, hogy minél több emberhez eljusson, ezért a költségvetést megpályázták, hogy erdélyi tévéknek ingyen juttassanak el 200 perc tartalmat. Jelenleg öt erdélyi tévé vetíti a műsort, és interneten a www.retropolisz.ro oldalon is nézhető az adás.
Miközben egyre csak épülnek Marosvásárhelyen a tömbházak, az évek során vidékre költözött családok közül többen azon morfondíroznak, hogy talán jó lenne visszaköltözni a városba. Mert nem éri meg naponta többször autóval bejönniük a gyerekekkel iskolába.
Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.