A Hargita Megyei Kulturális Központ (HMKK) a Magyar Kultúra Napja alkalmából január 21-én, pénteken 18 órától a csíkmadarasi fotótáborának anyagából szervez kiállítást a Kriterion Galériában, majd szombaton este Ruralia hungarica címmel koncertet tartanak a Nagy István Művészeti Líceum aulájában.
2011. január 17., 14:282011. január 17., 14:28
2011. január 17., 15:112011. január 17., 15:11
A tavalyi kiállításmegnyitón a csíkszentdomokosi asszonyok voltak a díszvendégek
A pénteken 18 órakor sorra kerülő kiállításmegnyitón a HMKK huszadik fotótáborának Csíkmadarason készített anyagából láthatnak ízelítőt az érdeklődők. A rendezvény különlegessége, hogy meghívták csíkmadarasiakat is. A Kriterion Galériában sorra kerülő kiállítást Cseke Gábor publicista nyitja meg.
A kiállító fotográfusok: Ádám Gyula (Csíkszereda), Antal Imre (Bécs, Ausztria), Balázs Attila (Székelyudvarhely), Bálint Zsigmond (Marosvásárhely), Erdély Bálint Előd (Székelyudvarhely), Găină Gerendi Dorel (Kolozsvár), Haris László (Budapest), Henning János (Sepsiszentgyörgy), Homoga József (Salgótarján, Magyarország), Kása Béla (Tordas, Magyaroszág), Magyari Hunor (Székelyudvarhely), Molnár Attila (Csíkszereda), Szentes Zágon (Kolozsvár) és Veres Nándor (Csíkszereda).
Brahms legismertebb öt magyar tánca is felcsendül
Szombaton 18 órától a zenekedvelő közönséget várják a Nagy István Művészeti Líceum aulájában, ahol a Ruralia hungarica elnevezésű koncerten Péter Ernő (Csíkmadaras), Antal Sándor (Nagyvárad) és Marius Popescu (Kolozsvár) előadásában Weber, Brahms, Haydn, valamint Bartók, Dohnányi és Hubay műveiből hallhatnak a jelenlévők.
Műsoron: Carl Maria von Weber: Andante rondo unghereze, Johannes Brahms: Magyar táncok 1, 2, 5, 6, 7, Bartók Béla: Brácsaverseny, II–III. tétel, Dohnányi Ernő: Ruralia hungarica, Hubay Jenő: Csárdajelenet, Vittorio Monti: Csárdás és Joseph Haydn: Rondo all Ongarese.
Rendszeres látogatója lett a medve a csíkszeredához tartozó Szécsenynek: kevesebb mint 24 óra alatt harmadszor tűnt fel ugyanott.
Új emlékjellel gyarapodott pünkösdhétfőn a nyergestetői kopjafaerdő, a szabadságharc egyik utolsó ütközetének helyszíne. Sulyok Tamás magyar köztársasági elnök a kopjafaavatást követően a székely hősök emlékművénél is fejet hajtott.
Három gépjármű balesetezett Csíkrákoson hétfőn, három személyt kórházba kellett szállítani – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ezrek zarándokoltak idén is a Gyimesekbe, ahol imával és mély lelki tartalommal ünnepelték pünkösdvasárnapot a kontumáci templom melletti szabadtéri oltárnál bemutatott szentmisén.
A csíksomlyói nyeregbe sokan nemcsak imával, hanem kisszékkel is érkeztek. A búcsúra zarándoklók között egyre többen választják a kényelmesebb megoldást, összeállításunkban megtekintheti, milyen ülőalkalmatosságokat hoztak a Csíksomlyóra látogatók.
Naptári szempontból igencsak kitolódott az idei pünkösd, de ez még így, ebben az időszakban is szokatlan: 30 Celsius-fok volt szombaton a legmagasabb hőmérsékleti érték Csíkszeredában.
Nem az a medvebocs tévedt a csíkszeredai Kalász lakótelepre, amelyiket a nyeregből elhajtottak, de az biztos, hogy ezt most már nem fogják mással összetéveszteni – részletek a tegnap éjjeli „medvevadászatról”.
Medve jelenlétéről küldött Ro-Alert figyelmeztető üzenetet a csíkszeredaiaknak a Hargita megyei katasztrófavédelem. A vadállat az emberektől való félelmében egy fára menekült, ahonnan csak később, elkábítva tudták lehozni.
Korán keltünk és annyi időt töltöttünk Csíksomlyón, amennyit csak tudtunk – beszélhetik egymás közt a zarándokok, megosztva a szombati élményeket. De mondhatják fotóriportereink is, akik egy kicsit másfajta szolgálatot, sajtószolgálatot teljesítettek.
Noha rendszerint eső, sőt gyakran zápor zavarja – illetve ha úgy tetszik, áldja – meg a zarándokokat a pünkösdi búcsú idején a csíksomlyói nyeregben, 2025-ben szó sem volt hűsítő csapadékról.
szóljon hozzá!