A Tanár úr kérem felnőtt olvasata

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Nemcsak ifjúsági műként lehet olvasni a Karinthy Frigyes Tanár úr kérem című novelláskötetét. Mátyássy Áron rendezőnek az M1-en nemrég bemutatott filmjében – melyet az MTV videótárában megtekinthetnek (http://videotar.mtv.hu) – diákkori szorongásaival a felnőtt Karinthy Frigyes szembesül. A negyvenes éveiben járó írót Giacomello Roberto, a Csíki Játékszín színművésze alakította. Őt kérdeztük…

Szőcs Lóránt

2011. április 11., 17:262011. április 11., 17:26

2011. április 12., 09:562011. április 12., 09:56


– Mielőtt megkeresték volna ezzel a szereppel, feltűnt-e, hogy hasonlít Karinthy Frigyesre?

– Nem, teljesen meglepetésként ért ez a tény. A rendező és az operatőr (Győri Márk hívta fel a rendező figyelmét a közös vonásokra – a szerk.) világosított fel, hogy nagy a hasonlóság. Azóta átnéztem az íróról fennmaradt fotográfiákat, és tényleg, bizonyos szögből hasonlít az arcunk.

– Életmódjukban van-e hasonlóság, olykor próbál a nehéz helyzeteken humorral felülkerekedni?

– Vannak olyan helyzetek, amelyeket humorral fel lehet oldani, de máskor kisebb vagy nagyobb szenvedéssel lehet a problémákon túllépni. Karinthyról csak olvasmányélményeim vannak, nem tudom, nem merem állítani, hogy a vonásainkon kívül a személyiségünk is hasonlítana. Ez egy szerep, amelynek megpróbáltam eleget tenni. Van, akinek tetszik a végeredmény, van, akinek nem.

– Úgy képzelem, hogy mélyebb a kapcsolat, gondolok itt arra, hogy Karinthy által írt szerepben már láthatta a csíki közönség is. Éppen a Tanár úr kéremből játszotta A bukott férfit a Csíki Játékszín egyik évadzáró gálaműsorán.

– Igen, voltak már találkozásaim Karinthyval a színpadon. Éppen a vizsgafelvételire választottam A bukott férfit, mivel úgy képzeltem el, hogy a prózám legyen humoros, ezt az oldalamat is meg akartam ismertetni a bizottsággal. Ezt a jelenetet újítottam fel az egyik évadzáró gálánkon. Én megszerettem Karinthyt, már középiskolás koromban, amikor a Tanár úr kéremet olvastam. A tiszta, érthető, de több rétegben értelmezhető művei ragadtak meg. Nála sokszor nem is az első olvasat számít, hanem a másodikra, harmadikra jön elő a filozofikus, mögöttes tartalom. Mélyen tudtam azonosulni az írásaival, szereplőivel.

– Ez a film is egyfajta olvasat, ami azért érdekes, mert a Tanár úr kéremet nem úgy közelíti meg, hogy magukból a novellákból indul ki, hanem az író agyműtétje közben – amelyről különben az Utazás a koponyám körül című művében beszámol – keletkezett hallucinációk vezetik vissza a diákévek világába. Konkrétan megjelenik a 16 éves Karinthy (Vilmányi Benett), aki a felnőttnek (Giacomello Roberto) utat mutat az emlékek világába.

– Én úgy értettem, hogy a Magyar Televízió eredetileg ifjúsági filmet szeretett volna készíteni. Mátyássy Áron rendező és Köbli Norbert forgatókönyvíró azonban teljesen átdolgozta a történetet. A filmnek az Utazás a koponyám körül adja a kerettörténetet, melynek főszereplőjét én játszottam. Véleményem szerint egy kiváló alkotás készült, egy kiváló rendezői, operatőri, vágói munka, de a zene is nagyon találó. Az egész történet teljesen más megvilágításba helyezi az író életművét. Megismerhetjük a vicces, de a mélyebb, filozofikus Karinthy-vonásokat is.

– Nem csak a felnőtt Karinthy szerepét játssza, hanem a rossz tanulót is alakítja.


– Igen, ez a filmben a szembesülés a fiatalkori énemmel a hallucináción keresztül történik. A film elején el is mondom, hogy akkor most felébredek, és egészen másképp fogom látni az eddigi életemet, sokkal vidámabban. A felnőtt Karinthy másokon keresztül is megpróbál szembesülni fiatalkori szorongásaival.

– Nehéz volt eljátszani a szerepet?


– Könnyűnek semmiképp sem mondhatom, nagy kihívást jelentett, de nagy örömmel, boldogsággal készültem, és egy remek csapattal működhettem együtt, ami el tudta feledtetni nehézségeket. Izgalommal, egy kicsi lámpalázzal utaztam az első forgatásra, de ezt sikerült feloldani nagyrészt már az első jelenet felvevése után. Azért akadtak újabb és újabb kihívások is. Voltak jelenetek, amelyek első nekiindulásból nem működtek, de olyan felvételek is, melyek egyből jónak bizonyultak. Én tettem a dolgomat. Hogy mennyire sikerült megfelelni a szerepnek, abban szerintem az utolsó szót a néző mondja ki.

Tanár úr, kérem!

Színes, magyar tévéfilm, 57 perc, 2011 (16 éven felülieknek ajánlják)
Rendező: Mátyássy Áron; író: Karinthy Frigyes; forgatókönyvíró: Köbli Norbert; zeneszerző: Hérincs Dániel; operatőr: Győri Márk; producerek: Koller István és Csortos Szabó Sándor; jelmez: Varga Magdolna; látványtervező: Pater Sparrow; hangmérnökök: Pótári József és Dévényi Tamás; gyártásvezető: Koller István; vágó: Kovács Zoltán
Szereplők: Giacomello Roberto (Karinthy), Vilmányi Benett (Frici), Pindroch Csaba (Müller/Olivecrona), Hegedűs D. Géza (Fröhlich), Hollósi Frigyes (Apa), Hevér Gábor (Kökörcsin), Csepregi Brigitta (Tünde).

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. szeptember 04., csütörtök

Elkezdődött a csíkszentgyörgyi bölcsőde építése

Folyamatban az alapozás, elkezdődött Csíkszentgyörgyön a bölcsőde építése, amelyet a következő tanévtől már használatba szeretnének venni. Sokat kellett rá várni, de úgy tűnik, most már nem lesz több akadálya a beruházásnak.

Elkezdődött a csíkszentgyörgyi bölcsőde építése
2025. szeptember 04., csütörtök

Ittas és jogosítvány nélküli sofőrt is lekapcsoltak a rendőrök

Több közúti szabályszegést is feltártak szerdán a Hargita megyei rendőrök. Csíkrákoson és Salamáson is tetten értek kihágást elkövetőket.

Ittas és jogosítvány nélküli sofőrt is lekapcsoltak a rendőrök
2025. szeptember 03., szerda

Eltűnt egy gyergyószentmiklósi lány

Eltűnt egy gyergyószentmiklósi fiatalkorú lány kedden, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.

Eltűnt egy gyergyószentmiklósi lány
Eltűnt egy gyergyószentmiklósi lány
2025. szeptember 03., szerda

Eltűnt egy gyergyószentmiklósi lány

2025. szeptember 01., hétfő

Késelés Madéfalván, egy férfi meghalt

Késelésig fajult egy konfliktus vasárnap éjjel Madéfalván, a 44 éves áldozatot kórházba vitték, ám az orvosok erőfeszítései ellenére a férfi hétfőn életét vesztette – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől.

Késelés Madéfalván, egy férfi meghalt
Késelés Madéfalván, egy férfi meghalt
2025. szeptember 01., hétfő

Késelés Madéfalván, egy férfi meghalt

2025. szeptember 01., hétfő

Körforgalmakat szeretnének kialakítani Csíkszentkirályon

Két útkereszteződésben is körforgalmat szeretne kialakítani a csíkszentkirályi önkormányzat, hogy biztonságosabb legyen az autós közlekedés, csakhogy egyik esetben az országos útügy, a másikban pedig a Hargita Megyei Tanács az illetékes.

Körforgalmakat szeretnének kialakítani Csíkszentkirályon
2025. augusztus 31., vasárnap

Elhunyt egy férfi szombat este a csíksomlyói nyeregben

Hosszú ideig próbálták megmenteni annak a férfinek az életét, aki szombat este az István, a király koncert helyszínére menet rosszul lett, és végül elhunyt.

Elhunyt egy férfi szombat este a csíksomlyói nyeregben
2025. augusztus 31., vasárnap

Ismét jelesre vizsgáztak a csíksomlyói nyeregbe látogatók

Mintha nem is lett volna több ezer ember a csíksomlyói hegynyeregben szombat este, olyan érintetlennek tűnik a terület.

Ismét jelesre vizsgáztak a csíksomlyói nyeregbe látogatók
2025. augusztus 31., vasárnap

Láng, dal, összetartozás – István, a király Csíksomlyón

A csíksomlyói nyeregben újra megelevenedett a rockopera, amely nemzedékek óta összeköt bennünket. Tízezrek énekelték együtt a dalokat, a fények és a himnuszok pillanatai pedig örökre beégtek az emlékezetbe.

Láng, dal, összetartozás – István, a király Csíksomlyón
2025. augusztus 30., szombat

Így érkeztek a nézők az István, a király koncertre – frissítve

Egyre többen érkeznek a nyeregbe, családok, több generáció. Sokan vannak, akik már a korábbi István, a király rockoperán is jelen voltak.

Így érkeztek a nézők az István, a király koncertre – frissítve
2025. augusztus 30., szombat

Vadhajtási akcióval biztosítják az István, a király koncert helyszínét

A biztonság áll a középpontban a ma esti István, a király koncert előtt Csíkszeredában. Korodi Attila polgármester tájékoztatása szerint a rendezvény zavartalan lebonyolítása érdekében kora reggel vadhajtási akciót hajtottak végre a környéken.

Vadhajtási akcióval biztosítják az István, a király koncert helyszínét