Fotó: Kristó Róbert
Nemcsak ifjúsági műként lehet olvasni a Karinthy Frigyes Tanár úr kérem című novelláskötetét. Mátyássy Áron rendezőnek az M1-en nemrég bemutatott filmjében – melyet az MTV videótárában megtekinthetnek (http://videotar.mtv.hu) – diákkori szorongásaival a felnőtt Karinthy Frigyes szembesül. A negyvenes éveiben járó írót Giacomello Roberto, a Csíki Játékszín színművésze alakította. Őt kérdeztük…
2011. április 11., 17:262011. április 11., 17:26
2011. április 12., 09:562011. április 12., 09:56
– Mielőtt megkeresték volna ezzel a szereppel, feltűnt-e, hogy hasonlít Karinthy Frigyesre?
– Nem, teljesen meglepetésként ért ez a tény. A rendező és az operatőr (Győri Márk hívta fel a rendező figyelmét a közös vonásokra – a szerk.) világosított fel, hogy nagy a hasonlóság. Azóta átnéztem az íróról fennmaradt fotográfiákat, és tényleg, bizonyos szögből hasonlít az arcunk.
– Életmódjukban van-e hasonlóság, olykor próbál a nehéz helyzeteken humorral felülkerekedni?
– Vannak olyan helyzetek, amelyeket humorral fel lehet oldani, de máskor kisebb vagy nagyobb szenvedéssel lehet a problémákon túllépni. Karinthyról csak olvasmányélményeim vannak, nem tudom, nem merem állítani, hogy a vonásainkon kívül a személyiségünk is hasonlítana. Ez egy szerep, amelynek megpróbáltam eleget tenni. Van, akinek tetszik a végeredmény, van, akinek nem.
– Úgy képzelem, hogy mélyebb a kapcsolat, gondolok itt arra, hogy Karinthy által írt szerepben már láthatta a csíki közönség is. Éppen a Tanár úr kéremből játszotta A bukott férfit a Csíki Játékszín egyik évadzáró gálaműsorán.
– Igen, voltak már találkozásaim Karinthyval a színpadon. Éppen a vizsgafelvételire választottam A bukott férfit, mivel úgy képzeltem el, hogy a prózám legyen humoros, ezt az oldalamat is meg akartam ismertetni a bizottsággal. Ezt a jelenetet újítottam fel az egyik évadzáró gálánkon. Én megszerettem Karinthyt, már középiskolás koromban, amikor a Tanár úr kéremet olvastam. A tiszta, érthető, de több rétegben értelmezhető művei ragadtak meg. Nála sokszor nem is az első olvasat számít, hanem a másodikra, harmadikra jön elő a filozofikus, mögöttes tartalom. Mélyen tudtam azonosulni az írásaival, szereplőivel.
– Ez a film is egyfajta olvasat, ami azért érdekes, mert a Tanár úr kéremet nem úgy közelíti meg, hogy magukból a novellákból indul ki, hanem az író agyműtétje közben – amelyről különben az Utazás a koponyám körül című művében beszámol – keletkezett hallucinációk vezetik vissza a diákévek világába. Konkrétan megjelenik a 16 éves Karinthy (Vilmányi Benett), aki a felnőttnek (Giacomello Roberto) utat mutat az emlékek világába.
– Én úgy értettem, hogy a Magyar Televízió eredetileg ifjúsági filmet szeretett volna készíteni. Mátyássy Áron rendező és Köbli Norbert forgatókönyvíró azonban teljesen átdolgozta a történetet. A filmnek az Utazás a koponyám körül adja a kerettörténetet, melynek főszereplőjét én játszottam. Véleményem szerint egy kiváló alkotás készült, egy kiváló rendezői, operatőri, vágói munka, de a zene is nagyon találó. Az egész történet teljesen más megvilágításba helyezi az író életművét. Megismerhetjük a vicces, de a mélyebb, filozofikus Karinthy-vonásokat is.
– Nem csak a felnőtt Karinthy szerepét játssza, hanem a rossz tanulót is alakítja.
– Igen, ez a filmben a szembesülés a fiatalkori énemmel a hallucináción keresztül történik. A film elején el is mondom, hogy akkor most felébredek, és egészen másképp fogom látni az eddigi életemet, sokkal vidámabban. A felnőtt Karinthy másokon keresztül is megpróbál szembesülni fiatalkori szorongásaival.
– Nehéz volt eljátszani a szerepet?
– Könnyűnek semmiképp sem mondhatom, nagy kihívást jelentett, de nagy örömmel, boldogsággal készültem, és egy remek csapattal működhettem együtt, ami el tudta feledtetni nehézségeket. Izgalommal, egy kicsi lámpalázzal utaztam az első forgatásra, de ezt sikerült feloldani nagyrészt már az első jelenet felvevése után. Azért akadtak újabb és újabb kihívások is. Voltak jelenetek, amelyek első nekiindulásból nem működtek, de olyan felvételek is, melyek egyből jónak bizonyultak. Én tettem a dolgomat. Hogy mennyire sikerült megfelelni a szerepnek, abban szerintem az utolsó szót a néző mondja ki.
Tanár úr, kérem!
Színes, magyar tévéfilm, 57 perc, 2011 (16 éven felülieknek ajánlják)
Rendező: Mátyássy Áron; író: Karinthy Frigyes; forgatókönyvíró: Köbli Norbert; zeneszerző: Hérincs Dániel; operatőr: Győri Márk; producerek: Koller István és Csortos Szabó Sándor; jelmez: Varga Magdolna; látványtervező: Pater Sparrow; hangmérnökök: Pótári József és Dévényi Tamás; gyártásvezető: Koller István; vágó: Kovács Zoltán
Szereplők: Giacomello Roberto (Karinthy), Vilmányi Benett (Frici), Pindroch Csaba (Müller/Olivecrona), Hegedűs D. Géza (Fröhlich), Hollósi Frigyes (Apa), Hevér Gábor (Kökörcsin), Csepregi Brigitta (Tünde).
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!