
Fotó: Daczó Katalin
Virágzik a boldogasszony papucsa, Hargita megye egyik fokozottan védett növénye.
2010. június 08., 16:122010. június 08., 16:12
Fotó: Daczó Katalin
A pompás orchideafaj a leírások szerint magányos, néha 2–3 virága van. Négy keresztbe álló, bíboros-barnás lepellevele között díszlő, sárga színű, papucs alakú mézajkáról kapta nevét. Cserjés, árnyas, meszes talajú helyeken él. Népi neve: papucsvirág. A képen látható példányra Gál Antal, a szépvízi közbirtokosság elnöke hívta fel a figyelmünket. Amint elmondta, Pogányhavason, Szent László kútjának környékén több példány is található. Erősen veszélyeztetett növény, csodálni szabad, leszedését szigorúan bünteti a törvény!
Átmenetileg nem lesz víz több csíkszeredai háztartásban szerdán javítási munkálatok miatt – tájékoztat a Harvíz Rt. közleményben.
Több elkorhadt, megrongálódott fakeresztet cseréltek ki a Nemzet Útja (Calea Neamului) ultranacionalista román egyesület tagjai a múlt héten az úzvölgyi katonatemetőben. Ugyanannyi kereszt van most is, mint eddig – derült ki a helyszínen.
A tervekkel ellentétben nem fog bővülni Csíkszeredában a digitális hulladékgyűjtő szigetek száma. Nem az elképzelések változtak meg, csak a pénz hiányzik ezekre – az Országos Helyreállítási Program (PNRR) erre vonatkozó finanszírozását leállították.
Poklondfalván az ideiglenes elektromos orgonát felváltotta egy Németországból vásárolt sípos orgona. A hangszert már beszerelték és behangolták, ünnepélyes megáldását november 15-én, a búcsú napján tartják, Kovács Gergely érsek is jelen lesz.
Építik a büdösfürdői kápolnát: jelenleg a tetőszerkezeten dolgoznak. Még idén be szeretnék födni, leszigetelni és a harangot felhelyezni. A tervek szerint jövőben készülne el a fürdőtelep új szakrális épülete.
Utólagosan bár, de megszerezte az ortodox egyház a temető építéséhez szükséges engedélyeket, így folytatják az építkezést Erdőalján. A csíkszeredai önkormányzati képviselők októberi ülésén érdeklődött erről Tőke Ervin EMSZ-es tanácsos.
Késsel sebesítettek meg egy fiatal férfit egy csíkszeredai vendéglátóegységben a közelmúltban, a támadót rövid időn belül azonosította a rendőrség.
Megkapták a töltőállomás működtetetéséhez az engedélyt, így célegyenesben vannak az előkészületek a csíkszeredai tömegközlekedést kiszolgálni hivatott gázüzemű buszok beüzemelésére. A buszok telephelye is nemsokára teljesen elkészül.
Külső forrásokat keres a csíkszeredai önkormányzat a szociális rendeltetésű ingatlanjai, azaz a Gyermeksétány 9. szám alatti, részlegesen a Suta sétány 11. szám alatti tömbház, valamint az Akác utcai 1. szám alatti épület felújítására.
Több hónapja tart a vízhálózat korszerűsítése Csíkszentkirály egyik részén, és ennek hatását az áthaladó autósok is érzik, mert gyakran kell várakozniuk az útlezárások miatt. A munkálatokat jövő nyár elejére kell befejezni, de a kifizetések késnek.
szóljon hozzá!