Kis táncosok nagy teljesítménye

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A Léda Tánctanoda növendékei idén is egy gálaműsor bemutatásával ünnepelték a Tánc Világnapját. Április 30-án, szombaton a tanoda kezdő és haladó diákjai közösen mutatták be tudásukat és hívták fel a figyelmet a tánc örömére és fontosságára.

Péter Beáta

2011. május 01., 19:192011. május 01., 19:19

2011. május 01., 22:082011. május 01., 22:08


A Léda Tánctanodát Svella Adél táncművész-koreográfus hozta létre Csíkszeredában 2009 őszén, 2010-től pedig Székelyudvarhelyen is működik az iskola. Szombaton, a 16 műsorszámból álló előadáson a két városból összesen 130 gyerek táncolt a Szakszervezetek Művelődési Házának színpadán, és amint azt a tanoda vezetőjétől megtudtuk, a legkisebb fellépő táncos három és fél éves. Az idei előadás egy más arculatát próbálta megmutatni az iskolának, klasszikus és karaktertáncokat lehetett látni a szombat esti előadáson: „Tavaly gyerekműsorunk volt, most egy kicsit a klasszikus balettekből próbáltunk kiemelni a gyerekek számára megfelelő stílusú táncokat” – mesélte Svella Adél. Az előadásban időről időre felbukkant egy, a táncokat összekötő elem, egy színpadmester a Varázsló személyében, akit Kiss László színművész alakított. Titokzatos ládájából ő varázsolta elő nekünk a táncot, a ládából előkerült kellékekkel, mozgásokkal, táncelemekkel előrevetítette a soron következő tánc jellegét: ha például karikás ostorral csattogtatott, sejtette, hogy magyar tánc, ha pizzát emelt ki a ládából, akkor napolitán tánc fog következni. „Úgy is meg lehetne csinálni az előadást, hogy ledaráljuk szépen egymás után a táncokat, de mindig szeretem, ha van kerete, mondanivalója az előadásnak, amibe a táncokat bele lehet helyezni.”

Karaktertáncok

A tanoda diákjai számára a karaktertáncok megalapozása az Őszi mozgásfejlesztő műhely keretében kezdődött el, amikor is Kolozsvárról jöttek karaktertáncos szakemberek tanítani, az előadásra való felkészüléskor erre a tudásra építkeztek az alkotók. „Az is lényeges, hogy itt a gyerekek megtanulnak kellékekkel táncolni, tamburint, legyezőt, zsebkendőt használnak, különböző népeknek a kultúrájából bizonyos táncmozdulatokat, elemeket sajátítanak el, és ezzel mind gazdagodik a mozgásnyelvezetük.”

Hattyúknak a tóban úszni tilos

A kis és nagyobb táncosok a Coppélia, Diótörő, Hattyúk tava, Sylphide és Paquita balettekből, valamint az Aida és a Faust operából adtak elő táncbetéteket. Az alkotók két táncparódiát is becsempésztek az előadásba, az egyik a Hattyúk tavából a kis hattyúk táncára építkezett, a legvégén pedig Strauss Trish Trash polkájára seprűkkel és rongyokkal raktak rendet a „takarítónők” a kialakult zűrzavarban.

Az előadás koreográfusai, Görbe Kinga, Baksai Olga és Svella Adél büszkék lehetnek tanítványaikra: táncosok és ezáltal a nézők is méltón ünnepelték meg a Tánc Világnapját!

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 18., vasárnap

SMS-jegyvásárlás indul a székelyudvarhelyi buszokon

Hétfőtől SMS-alapú jegyvásárlási lehetőséget vezet be a székelyudvarhelyi helyi közszállítást működtető Urbana Transport.

SMS-jegyvásárlás indul a székelyudvarhelyi buszokon
Hirdetés
2026. január 17., szombat

Áramszünet nyolc településen, több mint 1500 fogyasztó érintett

Az áramszolgáltatótól kapott tájékoztatás szerint nyolc Hargita megyei településen összesen 19 transzformátorállomás maradt áramellátás nélkül szombat este.

Áramszünet nyolc településen, több mint 1500 fogyasztó érintett
2026. január 16., péntek

Ingyenes segítséget nyújtanak a magyar állampolgárság igényléséhez Udvarhelyszéken

Az Eurotrans Alapítvány legközelebb Udvarhelyszéken nyújt ingyenes segítséget a magyar állampolgárság igényléséhez, beleértve a szükséges fordításokat is.

Ingyenes segítséget nyújtanak a magyar állampolgárság igényléséhez Udvarhelyszéken
2026. január 16., péntek

Ideiglenes megoldásokkal kezelik az Orbán Balázs utcai kátyúproblémát Székelyudvarhelyen

Közlekedési gondokat okoznak a kátyúk Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál, az Orbán Balázs utcában. A félbehagyott munka miatt csaknem járhatatlanná vált az útszakasz, a városháza és a kivitelező viszont dolgoznak a megoldáson.

Ideiglenes megoldásokkal kezelik az Orbán Balázs utcai kátyúproblémát Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. január 14., szerda

Adófizetői kedv Székelyudvarhelyen: „kevesebb úgysem lesz, de több még lehet”

A jelentős emelések ellenére nem torpant meg az adófizetői kedv Székelyudvarhelyen: szerdán sorokban álltak az emberek a polgármesteri hivatal kasszái előtt. A többségnek az volt a legfontosabb, hogy legalább a tízszázalékos kedvezményt megkapják.

Adófizetői kedv Székelyudvarhelyen: „kevesebb úgysem lesz, de több még lehet”
2026. január 12., hétfő

Ittas sofőröket kaptak el a rendőrök Székelyudvarhelyen és Zetelakán

Alig három óra különbséggel két ittas sofőrt is elkaptak a rendőrök Székelyudvarhelyen és Zetelakán a hétvégén.

Ittas sofőröket kaptak el a rendőrök Székelyudvarhelyen és Zetelakán
2026. január 09., péntek

Névvel várják a panaszokat, a név nélkülieket figyelmen kívül hagyják

Több panasz is érkezett az ünnepi időszakban a Székelyudvarhelyi Városi Kórház sürgősségi osztályára. Az intézmény vezetősége javítani szeretne a helyzeten, ám a közösségi médiában tett névtelen bejegyzéseket egyszerűen figyelmen kívül hagyják.

Névvel várják a panaszokat, a név nélkülieket figyelmen kívül hagyják
Hirdetés
2026. január 08., csütörtök

Nagymértékű digitalizációban gondolkodik a Székelyudvarhelyi Városi Kórház

Közel 26 millió lejes beruházássorozaton van túl a Székelyudvarhelyi Városi Kórház. Az intézmény vezetősége és a polgármester nemcsak az elmúlt öt év legjelentősebb eszközvásárlásait összegezte, hanem felvázolta 2026 legfontosabb célkitűzését is.

Nagymértékű digitalizációban gondolkodik a Székelyudvarhelyi Városi Kórház
2026. január 08., csütörtök

Évtizedes történetté vált a nagyszabású útfelújítás Udvarhelyszéken, aminek még mindig csak az elején tartunk

Számos jogi vita után két kivitelezővel kötött szerződést Hargita Megye Tanácsa az Udvarhelyszéken elkezdett, majd félbehagyott nagyszabású útfelújítás elvégzésére: elvileg idén folytatódhat a munka. A modernizálás elhúzódásának azonban ára lesz.

Évtizedes történetté vált a nagyszabású útfelújítás Udvarhelyszéken, aminek még mindig csak az elején tartunk
2026. január 06., kedd

Áramszünet Székelyvarság, Sikaszó és Libán térségében

Időjárási okok miatt több Hargita megyei településen is megszakadt az áramszolgáltatás kedd reggel, összesen több mint négyszáz felhasználót érint a kimaradás.

Áramszünet Székelyvarság, Sikaszó és Libán térségében
Hirdetés