Miközben mi éppen a mobiltelefonunkat nyomkodjuk vagy a számítógépen böngészünk, egyszerre többtucatnyi cég figyel(het) minket, amelyek többségének még a nevéről sem hallottunk, de amelyek rengeteg információt tudnak és őriznek rólunk.
Talpraesett? Furfangos? Huncut? Gyakorlatias és természetközeli? Olyan, mint a szülei, vagy okosabb? Mennyire nyitott a világra? Milyen kihívások elé állítja a felnőtteket? Fontos-e, hogy ismerje saját nyelvjárását? Egyáltalán milyen is a székely gyermek?
Bár sok egyházi levéltári irat megsemmisült, a kommunista történetírás is úgy mutatta be az erdélyi egyházkerületeket és papokat, mint akik inkább forradalomellenesek voltak 1848–49-ben, Tamási Zsolt történész állítja, nagyon is forradalompártiak voltak.
A közérdekű információkhoz való szabad hozzáférésről szóló, 2001-ből származó 544. számú törvény szerint az állampolgárok és az állami intézmények között fennálló kapcsolat egyik alapelve a bármely közérdekű információhoz való szabad hozzáférés.
Bár jellemzően a négy fal között történik, ritkán marad „házon belül”: a családon, párkapcsolaton belüli erőszak nemcsak egyéni viszontagság, hanem rendkívül súlyos társadalmi probléma, és a felelősség is sok érintett között oszlik meg.
Bármikor bárkivel történhet baleset. Sokan bizonytalanok abban, mit kell tenni ilyenkor és aggódnak, hogy vajon elégséges-e, amit tudnak. Mi van akkor, ha valami fontos kerüli el a figyelmünket, és akkor benne vagyunk a slamasztikában?
Tetten érhető a magyar kultúra szeretete, a hitvilág megidézése, a népművészetből ismert motívumok beépítése az egyedi formanyelvvel bíró alkotásokba: tűzben formálódnak, míg végül elnyerik egyedi formájukat Elekes Gyula üzeneteket közvetítő alkotásai.
Számtalan, növényekből készült preparátum illata száll a levegőben a csíksomlyói Szent István Otthon udvarán lévő teaházban. Nem csoda, Balázs Zsókának, az otthon vezetőjének egyik kedves kikapcsolódása a gyógynövényekkel, virágvizekkel való foglalkozás.
Összesen pár szamárral kezdett gazdálkodni a homoródszentmártoni Sorbán család, mely mostanra hatvan jószággal rendelkezik. Bár kevesen keresték korábban a Székelyföldön tájidegennek számító terméküket, jelenleg már egy üzletlánc polcain is megtalálhatók.
Minden szülő szeretné – és a pedagógusoknak is egyszerűbb dolguk lenne –, ha gyermeke könnyen beilleszkedne a közösségbe, nem okozna neki nehézséget a tananyag megértése és a feladatok megoldása, és a normák alapján elvárt módon fejlődne.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. De ember legyen a talpán, aki magabiztosan eligazodik a rengeteg tipp és szakmai tanács között.
Fejlesztési tervet kért Székelyudvarhelytől Magyarország kormányának nevében Lázár János építési és közlekedési miniszter kedden. A gesztussal azt jelezte a politikus, hogy véget ért a Gálfi Árpád volt polgármester két mandátuma alatt tartott embargó.
Székelyföldön sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
A női egyenjogúsággal kapcsolatos írások, receptek, szabásminták, riportok, regényrészletek, divatirányzatok, humor, gyárak és a nép egyszerű munkásasszonyainak a bemutatása – 1949 és 1990 között jelent meg a Dolgozó Nő. Három számot lapoztunk végig.
Képeslapokat küldözgettek egymásnak a 19. század végén, a 20. század elején azokról a helyekről, ahol üdültek, ahová üzleti útjuk vezetett, illetve ahová a hadsereg vezényelte őket. Azt tudatták az otthonmaradottakkal, hogy éppen hol járnak, mit látnak.
Amikor csak teheti, a természetet járja a székelyudvarhelyi Boros János, aki úgy véli, hogy nincs rossz idő, csak rossz turista. Soha nem szegi kedvét az időjárás, hogy a környékbeli erdőkben kiránduljon. Ismeri a vidéket, mint a tenyerét.
Nem lesz könnyű ez az esztendő, figyelmeztettek még 2022 végén a Székelyhon napilap Piactér kiadványának nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
A Kis-Küküllő menti bornak régi hírneve van, a kisgazdák azonban nehezen tudnak megbirkózni a bürokratikus hatósági elvárásokkal. 2022 végén egy egrestői borpincében jártunk.