Önerőből próbálnak felzárkózni a Kis-Küküllő menti borászok

Szépen gondozott szőlősorok Egrestő egykori szőlőhegyén •  Fotó: Makkay József

Szépen gondozott szőlősorok Egrestő egykori szőlőhegyén

Fotó: Makkay József

A Kis-Küküllő menti bornak régi hírneve van, a kisgazdák azonban nehezen tudnak megbirkózni a bürokratikus hatósági elvárásokkal. 2022 végén egy egrestői borpincében jártunk.

Makkay József

2023. január 14., 17:502023. január 14., 17:50

A Kis-Küküllő menti szőlőtermesztő és borász gazdák legutóbbi éves seregszemléje, a Balavásári Nemzetközi Borverseny 2022. márciusában jutott el 26. kiadásához. Az Erdély legismertebb borászati szakemberének, szakírójának, dr. Csávossy Györgynek a szakmai támogatásával tető alá hozott borászati fórumon a rendszerváltás utáni évtizedekben sok környékbeli borász – köztük az egrestői Farkas Károly – kapott értékes díjakat.

A nagy múltú magyar és szász falvakból álló borvidék a rendszerváltás után nehezen állt talpra, azonban egyre több kistermelő fedezte fel a borászatban rejlő lehetőségeket.

Legtöbb esetben a gazdálkodás megrekedt kistermelői szinten: a nehéz engedélyeztetési eljárás miatt a Kis-Küküllő menti bortermelő gazdák nem váltottak ki palackozási és borforgalmazási engedélyt, így őstermelőként ömlesztve árulják boraikat a hozzájuk betérő vásárlóknak. Közép-Erdély egyik leghíresebb borversenyének felhozatala viszont arról tanúskodik, hogy

a vidéken sok a remek nedű, amely az éttermekben és a boltokban forgalmazott, magasabb árkategóriájú borok minőségével vetekszik, a közönség azonban nem ismeri ezeket.

Borpalackozás házi használatra. A forgalmazáshoz bonyolult engedélyeztetés szükséges •  Fotó: Makkay József Galéria

Borpalackozás házi használatra. A forgalmazáshoz bonyolult engedélyeztetés szükséges

Fotó: Makkay József

Ahhoz, hogy egy jó minőségű borról a borfogyasztók szélesebb tábora is tudomást szerezzen, palackozni és forgalmazni kell. A kistermelők számára ez nehéz történet Romániában, mert

az engedélyeztetési eljárás nem tesz különbséget kis- és nagytermelő között, az egy hektáros szőlőssel rendelkező gazdának nem éri meg a befektetés.

Istállóból borospince

A Maros megyei Balavásár községhez tartozó Egrestő közel egy hektárnyi területen gazdálkodó borásza, Farkas Károly is emiatt maradt kistermelő. Főállásban a környékbeli gázkitermelő szondáknál dolgozik, és munka után szőlész-borász. Ahogyan legtöbben munkahelyen dolgoznak, és keresetkiegészítésként foglalkoznak borászattal Marosszéken.

Idézet
,,Legalább három hektár szőlőre volna szükség ahhoz, hogy a család megéljen belőle, amihez segítség kell. Túl nagy munka ekkora befektetést vállalni. A mi borászatunk az a határ, ahol a bor elfogy a pincéből, elviszik ömlesztve rendezvényekre, családi eseményekre.

Ebből a keretből fiaim fognak továbblépni, ha valamelyik később kedvet kap hozzá, hogy tovább fejlessze a gazdaságot” – magyarázza a borosgazda.

A borok zöme tölgyfahordókban érik egy olyan teremben, amely húsz évvel ezelőtt marhaistálló volt. A nagyszülők tejelő teheneket tartottak, és amikor a család megunta a banikért értékesített tej termelését, abbahagyták. Farkasék már korábban is készítettek házi bort.

A községbeli borversenyen elnyert első aranyérem meggyőzte őket arról, hogy a borászat jobban jövedelmez, mint a tejtermelés.

Az egykori istállót átalakították, átépítették, így a ház pincéjében elkezdett borászat az új épületrésszel jobb lehetőséghez jutott. A gazda egy vendéglátásra alkalmasabb borkóstoló terem építésében gondolkodik. Baráti társaságok, ismerősök részéről nő az igény a borosgazdáknál rendezett borkostolókra, ami a legjobb mód a bor értékesítésére.

•  Fotó: Makkay József Galéria

Fotó: Makkay József

A régi szőlős domb nyomában

Józsa Eszter falugazdász-növényorvossal és Farkas Károllyal megyünk ki a családi szőlészetbe. A többségében magyar és cigány lakosságú település utcáin áthaladva eljutunk a falu egykori szőlős dombjára, ahol a kényszer-szövetkezetesítésig a legtöbb gazdának saját szőlőbirtoka volt. Ez a hatvanas évek derekára kipusztult, amit a nyolcvanas években száz hektárnyi intenzív telepítéssel váltottak fel. A rendszerváltás után ugyanez a sorsa lett a szocialista szőlőültetvénynek is:

a soronként kiosztott parcellákat az emberek nem tudták háti permetezővel és kapával művelni.

A betonoszlopokból készült támrendszert kiszedték, és a szőlő helyére kukorica került. Ezekből a lepusztult parcellákból vásárolt Farkas Károly, és egy barátjával betelepítette és körbekerítette. Szőlészetének ma ez az alapja:

szürkebarát, királyleánka, olaszrizling, muskotály és Zalaegerszegről az elmúlt években beszerzett cserszegi fűszeres adja a fajtaválasztékot.

A fajtajellegét őrző, illetve házasított fehérborai mellett vendéglátónk megpróbálkozott kékfrankossal is, de nem akar újabb fajtákkal kísérletezni. Azt tartja, ekkora birtokon bőven elég a néhány közkedvelt fehérbor, amire van kereslet.

Józsa Eszter falugazdász és Farkas Károly borász •  Fotó: Makkay József Galéria

Józsa Eszter falugazdász és Farkas Károly borász

Fotó: Makkay József

Vendégmarasztaló muskotály

A Romániai Magyar Gazdák Egyesületének Maros megyei szervezete (RMGE Maros) keretében tevékenykedő falugazdász a környékbeli borászokkal is tartja a kapcsolatot. Józsa Eszter elmondja, hogy van, amikor vitázik a gazdákkal, de végül meghallgatják a tanácsait. Fontosnak tartja a költséghatékony és környezetbarát vegyszerhasználatot, hogy

a gazdák csak akkor permetezzenek, amikor ez valóban szükséges.

Arra is felhívja figyelmüket, hogy szüret előtt két hónappal ne használjanak olyan vegyszereket, amelyek a gyümölcsbe felszívódva bekerülhetnek a mustba. Nagyon fontos a szaktanácsadás, mert legtöbben autodidakta módon tanulták meg a szőlészetet is.

Idézet
,,Amikor elkezdtem metszeni, féltem, hogy nem sikerül. Egy agrármérnökhöz fordultam tanácsért, aki azt mondta: ha tövestől nem vágom ki, bárhogy is metszem, a szőlő teremni fog, és idővel megtapasztalom, mennyit kell és érdemes levágni a szőlő fájából. Így is történt. Azóta én metszem a szőlőt, és minden évben szép termés lett”

– mutatja a gazda szépen gondozott szőlőfáit.

Farkas Károly az egykori istállóból átalakított borospincében •  Fotó: Makkay József Galéria

Farkas Károly az egykori istállóból átalakított borospincében

Fotó: Makkay József

Visszatérve a portára betérünk a pincébe. Mivel autót vezetek, nem tudok bort kóstolni, de otthon megízlelem az ajándékba kapott palack nedűt. A novemberben lefejtett muskotály remek színe és íze a bizonyosság rá, hogy Farkasék magas szintet léptek a borkészítésben. Boraiknak nemcsak borversenyeken a helyük, hanem borszaküzletben is lenne rájuk kereslet.

Riportunk nyomtatásban 2022 decemberében a Székelyhon napilap Erdélyi Gasztó rovatában jelent meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Oxigénterápia és tűzvédelem – biztonságosabb körülmények a betegeknek

Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.

Oxigénterápia és tűzvédelem – biztonságosabb körülmények a betegeknek
2025. július 01., kedd

Autók ütköztek, egy személy súlyosan megsérült

Egy személy súlyos, egy másik pedig enyhébb sérüléseket szenvedett, miután két autó ütközött össze hétfőn este a Maros megyei Zoltánon.

Autók ütköztek, egy személy súlyosan megsérült
2025. június 30., hétfő

Ki mennyit tudna fizetni, hogy mihamarabb sótalanítsák a vizet a Kis-Küküllő mentén?

Azt kérdezi a Maros megyei prefektúra levélben az érintett önkormányzatoktól, hogy mennyi pénzzel tudnak beszállni a sótalanító berendezések megvásárlásába.

Ki mennyit tudna fizetni, hogy mihamarabb sótalanítsák a vizet a Kis-Küküllő mentén?
2025. június 27., péntek

Marosvásárhelyi Napok: viharos kezdet után színes felhozatal

Koncertek, vásárok, borsétány, szórakoztató- és gyermekprogramok várják mindazokat, akik Marosvásárhelyen töltik a hétvégét, és bekapcsolódnak a 28. alkalommal megszervezett városnapokba.

Marosvásárhelyi Napok: viharos kezdet után színes felhozatal
2025. június 27., péntek

RMDSZ: Soós Zoltán felfüggesztése mindannyiunkról szól

A közösségi stabilitást és az etnikai együttműködés modelljét akarja megbontani az a politikai alapú döntés, amellyel Soós Zoltán polgármestert, immár másodszor is felfüggesztették hatvan napra – áll a marosvásárhelyi és a megyei RMDSZ közleményében.

RMDSZ: Soós Zoltán felfüggesztése mindannyiunkról szól
2025. június 27., péntek

Állatra lőtt illegálisan tartott fegyverrel, őrizetbe vették

Állatkínzás és illegális fegyverhasználat megalapozott gyanújával vettek őrizetbe egy férfit Marosvásárhelyen.

Állatra lőtt illegálisan tartott fegyverrel, őrizetbe vették
2025. június 27., péntek

Robbanás történt Szászrégenben, súlyosan megsérült egy nő

Robbanás volt egy szászrégeni lakásban pénteken délelőtt. Egy személy súlyosan megsérült, a helyszínre nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltóegységek.

Robbanás történt Szászrégenben, súlyosan megsérült egy nő
2025. június 26., csütörtök

Új idők új igényei: két tartálykocsit vásárolnak ivóvízszállításra

A marosvásárhelyi és a Maros megyei önkormányzat is egy-egy ivóvízszállításra alkalmas tartálykocsit vásárol, saját költségvetéséből, amelyet átad használatba a megyei katasztrófavédelemnek (ISU).

Új idők új igényei: két tartálykocsit vásárolnak ivóvízszállításra
2025. június 26., csütörtök

George Simion Marosvásárhelyen? Az AUR a városnapok idején ünnepelné a román zászló napját

George Simiont is várják arra az országos felvonulásra, amit a román zászló napjának megünneplésére szerveznek Marosvásárhelyen. Az esemény egybeesik a Marosvásárhelyi Városnapokkal.

George Simion Marosvásárhelyen? Az AUR a városnapok idején ünnepelné a román zászló napját
2025. június 26., csütörtök

Ha kiderül, hogy valaki most feltölti ivóvízzel a medencéjét...

Ellenőrzik a vízfogyasztókat Erdőszentgyörgyön, és aki a vezetékes ivóvizet nem rendeltetésszerűen használja, büntetésre számíthat – olvasható a szolgáltató felhívásában.

Ha kiderül, hogy valaki most feltölti ivóvízzel a medencéjét...