A növény rajta hagyja a nyomatát ezeken a párlatokon. Olyan, mintha a virágzó rózsáról összegyűjtenéd a harmatot
Fotó: Veres Nándor
Rózsa, zsálya, boldogasszony tenyere, rozmaring, izsóp, citromfű, levendula, menta és a legutóbbi, a palo santo párlatai sorakoznak szépen megfestett üvegekben a csíksomlyói Szent István Otthon udvarán lévő teaházban. De nem csak ezek, még számtalan, növényekből készült preparátum illata száll a levegőben, nem csoda, hogy Balázs Zsókának, az otthon vezetőjének egyik kedves kikapcsolódása a gyógynövényekkel, virágvizekkel való foglalkozás.
2023. február 12., 14:532023. február 12., 14:53
2023. február 12., 14:572023. február 12., 14:57
Tündérország harmatcseppjei – mutat nevetve a különböző hidrolátumokat tartalmazó üvegekre Balázs Zsóka, majd hozzáteszi, a vízben ott van az adott növény lenyomata, érdemes tudományos szemszögből is megvizsgálni. Vannak országok, ahol reneszánszukat élik a virágvizek, használják az alternatív terápiák során is, ugyanúgy, mint az illóolajakat, csak a párlatok nem annyira invazívak – tudjuk meg Zsókától.
Ezek százszázalékos tisztaságú vizek, ugyanakkor megvannak bennük az adott növény tulajdonságai. A palo santónak gombaölő hatása van, a tömjén is tisztít, ajánlott a fáradt arcbőrre. De a boldogasszony tenyerének, izsópnak, gyantának is antibakteriális hatása van. A kakukkfüvet nem ajánlom a bőrre, mert hihetetlenül csíp, kipirosodik a bőr” – sorolja.
Zsóka elmeséli, hogy születése óta többféle allergiával küzd, ezért annak idején édesanyja szódabikarbonátos golyócskákat készített számára a tisztálkodáshoz, amelyekbe bulgáriai rózsaolajat cseppentett. „Később, mivel nagyon fiús lány voltam, és emiatt volt egy rakás balesetem, egy ortopéd orvos egy illóolaj-keveréket ajánlott, amelyet Magyarországról beszerzett kókuszzsírba kevertek, és azzal
A mai napig rendelem az olajaimat a keverékhez, szép kis összeg havonta, és gondoltam, mi lenne, ha megpróbálnám én is elkészíteni. Orvosnak készültem, és nagyon szeretem a kísérletezéseket. A suliban is a kémialabor volt a kedvencem. Elkezdtem olvasni az illóolajakról.
Akitől rendelem, felkért, hogy adjam ki a teaházat, tartson itt egy alapszintű kurzust, és a végén kérdezte, hogy miért nem készítek én is olajakat, hiszen annyiféle gyógynövényem van. Közelgett a szülinapom, és elsóhajtottam magam, hogy de jó volna, ha lenne nekem is egy illóolaj-lepárlóm. Meg is kaptam” – eleveníti fel a kezdeteket.
„Orvosnak készültem, és nagyon szeretem a kísérletezéseket. A suliban is a kémialabor volt a kedvencem”
Fotó: Veres Nándor
Olajakat viszont nem készít a párlóban, inkább a virágvizekkel kezdett kísérletezni. Mint mondja, tapasztalati alapon jutott el a készítésükhöz, mert sehol sem találta meg konkrétan leírva, hogy hány Celsius-fokon és mennyi ideig kell párolni egy-egy virágfajtát.
Hiába nyolcvan literes a lepárló, abból két-három, a levendula esetében négy liter minőségi hidrolátum lesz. Amelyik növénnyel csak lehetett, kísérleteztem. Aztán sikerült szereznem egy elektromos pH-mérőt, mert a pH határozza meg ezeknek a párlatoknak az optimális hatását. Megvan mindenik növénynek, hogy mennyi az optimális pH-ja, van, hogy 3,5 vagy éppen 4,6. És csak ebben a 2, 3, 4 literben, a többiben vagy magasra ugrik, vagy teljesen elenyészik. Az esszencia csak ebben a pár literben van meg.”
Kevés minőségi virágvíz jön ki hét kiló gyógynövényből
Fotó: Veres Nándor
A parlo santo vizéről, amelyet ottjártunkkor készített, megtudjuk, hogy nehezen párolódott a Peruból hozott fa, ezért úgy gondolta, beáztatja.
„Eszembe jutott, hogy Ceaușescu idejében gyakran kőkemény volt a kenyér, és édesanyám fenyő tűzgyújtós formákon párolta, amíg megpuhult és ehetővé vált a fekete kenyér. Ugyanezen elvből kiindulva logikusnak tűnt, hogy nem fogja leadni az esszenciáját a fa. Beáztattam két napig, nem történt semmi, majd egy hétig, és akkor kezdett kiengedni. Ezután beletettem a tartályba, és úgy adta ki azt az illatot és azt az ízt, amit kellett.
A csipkebogyó a magas hő hatására elveszíti a C-vitamin hatását, és nekünk pont ez kell. A csipkebogyót le kell őrölni, beáztatni, két napig hagyni, amíg bordópiros lesz a lé, és utána párolni át nagyon lassú tűzön” – avat be a párlatkészítés titkaiba Zsóka.
A gyerekeknek is példát mutat azzal, hogy egy tevékenységbe mennyire el lehet mélyülni
Fotó: Veres Nándor
A csipkebogyó, a koriander, a tömjén párlatát, amelyek nem kimondottan virágból készülnek, télen is lehet készíteni. „A virágvizeknek nem hiába virágvíz a nevük, azokat virágzáskor kell készíteni. Megvan az az időintervallum, amikor ajánlott szedni, délelőtt tizenegytől délután három óráig, amíg a nap teliben éri, és amikor a legtöbb hatóanyag van bennük. Utána rögtön neki kell fogni a desztillálásnak.
Nyilván beléndekből nem fogok készíteni. De aminek szép virága van, azokból nagyjából mind kipróbáltam. Most a gyöngyvirágról lemaradtam, de annak a gyógynövényes könyvekben is felkiáltójeles a használata. Ugyanez van a liliommal is, ezekkel csak csínján. És amivel csínján, azzal én nem foglalkozom.”
Balázs Zsóka: ez a tündérek földje, és most rajtunk áll, hogy azzá tesszük-e
Fotó: Veres Nándor
Balázs Zsóka rámutat, jó, ha az otthon lakói látják, hogy behatóbban foglalkozik valamivel, kikapcsolódik a hobbija által, hogy kitartó, és ha valami ismeretlen, azt nem kell nyomban eltaszítani, hanem apránként meg lehet ismerni. Hangsúlyozza, a teák és illóolajak között a virágvizek egyfajta „fehér foltnak” számítanak, szeretné, ha tudományosan is vizsgálnák ezek hatásait, mert
Számára az nem elég, ha a laikusok javallják, hogy például a citromfüvet milyen esetekben jó inni, vagy hogy a mentát bőrirritáció esetén ajánlott használni, mert ezek tudományosan nincsenek alátámasztva.
A vizek kis üvegcsékbe kerülnek – lehet permetezni a bőrre
Fotó: Veres Nándor
„A növény rajta hagyja a nyomatát ezeken a párlatokon. Olyan, mintha a virágzó rózsáról összegyűjtenéd a harmatot. A mesékben maguk a tündérek is ezekben mosakodtak. Hiszem, hogy Székelyföld tündérország, ez a tündérek földje, és most rajtunk áll, hogy azzá tesszük-e.”
Székelyhon retró
A hétvégenként jelentkező Székelyhon retró rovatunkban olyan anyagokat közlünk, amelyek eddig kizárólag a Székelyhon napilap mellékleteiben jelentek meg. Most azonban fontosnak tartjuk, hogy azok közül néhányat online is megosszunk olvasóinkkal.
Több a képzett szakember, ezért a pszichológusok, iskolai tanácsadók korábban észreveszik, ha a gyermek az autizmus jeleit mutatja, így a fejlesztésükhöz is korábban hozzá lehet kezdeni.
A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.
Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
Tűzvédelmi fejlesztések miatt április elsejétől bezár a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Ház. Munkálatok lesznek a rendezvényteremben, a galériában és a színházteremben is.
Több mint nyolc évtizede szolgálják a közösséget a Hargita megyei tűzoltók. A székelyudvarhelyi és csíkszeredai egységek évente több ezer bevetésen bizonyítják elhivatottságukat, legyen szó tűzesetről, mentőakcióról vagy természeti katasztrófáról.
Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.
Őrizetbe vett az Arad megyei rendőrség egy 30 éves férfit, miután tetten érték több mint 7 kilogramm kannabisz eladása közben.
Kilőtték hétfőn este a medvét, amely a nyílt utcán támadt rá egy hazafelé tartó férfira, életveszélyes sérüléseket okozva neki. Az eset vasárnap este történt Predeal egyik utcáján, az áldozat pedig egy hegyimentő volt.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – mondta el Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.
szóljon hozzá!