Hirdetés
Hirdetés

Az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

•  Fotó: Kisréti Zsombor

Fotó: Kisréti Zsombor

Székelyföldön sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. Az életmódváltozással azonban hangsúlyossá válik a kereskedelemben kapható savanyúságok forgalma. A Székelyhon napilap gasztró rovatában nemrég jártuk körbe a témát – összeállításunkat online is megosztjuk.

Kisréti Zsombor

2023. január 29., 14:012023. január 29., 14:01

Napjainkban is széles körben elterjedt foglalatosság Erdélyben és Székelyföldön a házi savanyúságkészítés. Ez jól lemérhető a nyár végén és ősszel nagy mennyiségben megvásárolt zöldségekből:

elsősorban uborkára, paprikára, paradicsomra és káposztára van a legnagyobb kereslet.

Még mindig kevés az olyan falusi porta, ahol a család téli savanyúságszükségletének legalább egy részét ne otthon készítenék el. Háztájiban széles körben elterjedt a főzéssel tartósított paradicsomlé, amit üvegekben tárolnak.

A különböző ételek készítéséhez szükséges paradicsomlé palackozásakor a gazdaasszony rendszerint kevés szalicillel tartósítja a közkedvelt zöldség levét.

A háztáji zöldségtartósítás legelterjedtebb és legegyszerűbb módja a sózás. Tölteni való paprikától kezdve friss kaprot, martilaput, gyalult tököt, uborkát, vegyes leveszöldséget, ételízesítő zöldségkeveréket, zöldparadicsomot, zöldbabot, zöldborsót, spenótot vagy párolt gombát lehet hosszú ideig sóban tartósítani. A mélyhűtők elterjedésével a sózás gyakorlata csökkent, de sokan ma is ezt a tartósítási eljárást alkalmazzák.

A sóban eltett zöldségeket és fűszerek nyersen, sóval rétegezve tárolhatjuk, vagy leforrázva és fűszerekkel ízesített sós lével önthetjük fel.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Közkedvelt káposzta és uborka

A háztáji zöldségtartósítás népszerű módja a savanyítás, abból is a leggyakoribb a télire eltett káposzta fejes vagy gyalult formában. Egy bevált savanyítottkáposzta-receptet ismertetünk.

Tíz kilogramm gyalult káposztához 25 dkg sót, néhány szelet sárgarépát, egy piros csöves paprikát, tíz dkg szeletelt birsalmát, 5 dkg köménymagot, babérlevelet, koriandert és borsot keverünk.

Van, aki a gyalult káposztát vegyesen teszi el télire az ép fejekkel. A hordó aljára káposztaleveket teszünk, amire 10 kg összekevert, fűszerezett gyalult káposzta kerül, amit döngölőfával tömörítünk. Erre helyezzük szorosan egymás mellé a megsózott káposztafejeket, majd újabb réteg gyalult és döngölt káposztával folytatjuk a rétegzést.

Amikor a hordó megtelik, az utolsó réteg gyalult káposztára tisztára mosott deszkát teszünk, amit nagyobb kővel nyomtatunk le.

A hat hétig tartó erjedés során időnként el kell távolítani a felületén kialakuló nyúlós, nyálkás réteget.

Ecetes savanyítás

Téli savanyításra a káposztával töltött paprika, paprikasaláta, tölteni való ecetes paprika, ecetes paradicsompaprika, a különböző vegyes saláták, az ecetes uborka és a zöld paradicsom népszerű házi készítmény.

Hirdetés

Kevésbé elterjedt az ecetes vízben tárolt tök, ami szintén jó ízű savanyúság. A meggyalult tököt enyhén megsózzuk, állni hagyjuk, majd kinyomkodjuk. Erősen ecetes vizet forralunk kevés cukorral, amit lehűtve az üvegekbe rakott, gyalult tökre öntünk. A lekötött üvegkannákat a víz forrásától számítva 30 percig gőzöljük.

Legnépszerűbb téli savanyúságunk az uborka, amit sokféle fűszerezéssel tartósítanak Erdélyben. Sokan kedvelik az ecetes uborkát.

Az üvegekbe rakott, friss uborka közé kapor, torma, gyömbér, meggyfalevél és kevés csípős paprika is kerülhet, ami kiváló ízvilágot ad az ecetes vízben tartósított uborkának.

1 liter vízhez ízlés szerint 1–2 dl ecetet, 2 dkg sót és 4 dkg cukrot számítunk. Az alaplevet felfőzzük, és langyosra hűtve ráöntjük az üvegkannákba pakolt uborkákra. Szorosan lekötött celofánnal hűvös helyen a kamrában vagy pincében hosszú ideig tárolható.

Gyári konzervek

Az emberek életvitelének változásával a házi zöldség- és gyümölcsfeldolgozás is háttérbe szorul. Kereskedelmi statisztikák szerint

az utóbbi tíz évben látványosan megnőtt az iparilag készített ízek, dzsemek, kompótok, szörpök és egyéb gyümölcskészítmények forgalma.

Ha nem is ilyen mértékben, de nő a bolti savanyított zöldségek iránti igény is.

Sokan fenntartással viszonyulnak a nagyüzemi paradicsomsürítményekhez, az előítélet pedig nem alaptalan. Régebben a könnyen romló zöldségnek azt a részét szállították konzevgyárba, amit nem lehetett frissen értékesíteni. Bevett gyakorlat volt, hogy nagy mennyiségű tartósítószerrel állították le az elindult erjedést, a gyümölcsök és zöldségek romlását. Napjainkra szigorúbbak lettek ugyan az élelmiszer-biztonsági szabályok, de az élelmiszeripari gyárak belső életébe nehéz belátni…

Bevett romániai gyakorlat, hogy a dél-amerikai nagyüzemekben jóval olcsóbban előállítható és hajón érkező import paradicsomsűrítményt keverik az élelmiszeripari termékekbe.

•  Fotó: Kisréti Zsombor Galéria

Fotó: Kisréti Zsombor

Az üzletekben megvásárolható tucatnyi savanyúság közül a savanyított konzervuborka a legelterjedtebb készítmény. Nagyüzemi előállítása sokban hasonlít a kicsiben végzett háztáji téli eltevésre, azonban a felöntőléként használt tartósítás különbözik. Savanyúságkészítő kis- és nagyüzemekben széles körben elterjedt a kis és a nagy savtartalmú csemeguborka-konzev. A kisebb savtartalmú termékek felöntőlevébe 2,4% ecetsav, 0,15% borkő, 0,30% tejsav, 3,5% cukor és 2,5 százalék konyhasó kerül. A nagyobb savtartalmú készítményhez az ecetsav arányát 3,2 százalékra növelik.

A standardnak számító gyári alapléhez különféle ízesítéseket kevernek: fokhagyma, zeller, babérlevél, torma, petrezselyem vagy szőlő kerül az üvegkannák címkéjére. Ízlés szerint tudjuk kiválasztani azt a fajta konzevuborkát, amit leginkább kedvelünk.

Székelyhon retró
A hétvégenként jelentkező Székelyhon retró rovatunkban olyan anyagokat közlünk, amelyek eddig kizárólag a Székelyhon napilap mellékleteiben jelentek meg. Most azonban fontosnak tartjuk, hogy azok közül néhányat online is megosszunk olvasóinkkal.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 12., péntek

Majdnem tíz százalékos volt az infláció novemberben

Novemberben 9,8 százalékon stagnált az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Majdnem tíz százalékos volt az infláció novemberben
Hirdetés
2025. december 12., péntek

A PPC Energie anyanyelveden beszél az energiáról

Olyan áramszolgáltatót keresel, akivel nemcsak a számlákról, hanem a hatékonyságról és a kényelmet növelő szolgáltatásokról is anyanyelveden tudsz konzultálni?

A PPC Energie anyanyelveden beszél az energiáról
2025. december 12., péntek

Rengett a föld péntek hajnalban

A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt pénteken 3 óra 54 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Rengett a föld péntek hajnalban
Rengett a föld péntek hajnalban
2025. december 12., péntek

Rengett a föld péntek hajnalban

2025. december 12., péntek

Adóügyek: a régi tömbházakban élők rosszul járnak az új törvény miatt

Bár a helyi adók és illetékek emeléséről szóló új törvény még nem jelent meg a Hivatalos Közlönyben, az biztos, hogy épületadó-növekedésre kell számítani. Hátrányosan érinti a régi tömbházakban élőket, és káoszt okozhat az autóadók kiszámításában.

Adóügyek: a régi tömbházakban élők rosszul járnak az új törvény miatt
Hirdetés
2025. december 11., csütörtök

Több mint kétszáz bíró és ügyész áll ki a Recordernek nyilatkozó kollégái mellett

Több mint 200 ügyész és bíró csütörtökön állásfoglalást írt alá, amelyben támogatásukról biztosítják azokat a munkatársaikat, akiknek volt bátoságuk beszélni az igazságszolgáltatási rendszer súlyos problémáiról a Recorder oknyomozó portálnak.

Több mint kétszáz bíró és ügyész áll ki a Recordernek nyilatkozó kollégái mellett
2025. december 11., csütörtök

Átment idős szomszédjához és megölte annak kutyáját egy fiatalember Moldvában

Egy fiatalembert előzetes letartóztatásba helyeztek Botoșani megyében, miután bement idős szomszédja udvarára, és megölte annak kutyáját. A rendőrök a tett helyszínének közelében fogták el.

Átment idős szomszédjához és megölte annak kutyáját egy fiatalember Moldvában
2025. december 11., csütörtök

Ellentét a CSM-ben: nem értenek egyet az ügyészek és a bírák a Recorder filmje kapcsán

A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlege az intézmény bírói részlegétől eltérően nem gondolja úgy, hogy a Recorder dokumentumfilmjének „az igazságszolgáltatás destabilizálása” a célja.

Ellentét a CSM-ben: nem értenek egyet az ügyészek és a bírák a Recorder filmje kapcsán
Hirdetés
2025. december 11., csütörtök

Állami támogatást kapnak a közúti fuvarozók, hogy ne dráguljanak a termékek a boltban

A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a közúti fuvarozók állami támogatási programjának létrehozásáról szóló határozatot, amely az üzemanyagként használt gázolaj jövedéki adójának emelkedését ellensúlyozza – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.&

Állami támogatást kapnak a közúti fuvarozók, hogy ne dráguljanak a termékek a boltban
2025. december 11., csütörtök

Bekapcsolva maradtak a mikrofonok, kínos helyzetben rögzítették a suttogást a bírók között

A bukaresti ítélőtábla vezetőségének csütörtöki sajtótájékoztatóján volt egy párbeszéd a vezetőség tagjai között, amelyet az asztalnál ülő három bíró előtt elhelyezett televíziós mikrofonok rögzítettek.

Bekapcsolva maradtak a mikrofonok, kínos helyzetben rögzítették a suttogást a bírók között
2025. december 11., csütörtök

Az uniós jog előírja, Románia mégsem tartja be: magyarán szívunk

Az Európai Bizottság csütörtökön úgy határozott, hogy az EU Bírósága elé idézi Romániát a környezeti levegő minőségéről szóló irányelvek (a 2008/50-es és a 2004/107-es irányelv) által rá rótt kötelezettségek elmulasztása miatt – közölte az EB.

Az uniós jog előírja, Románia mégsem tartja be: magyarán szívunk
Hirdetés