„Facebookozás” száz évvel ezelőtt

Marosvásárhely, az egykori Albina tér, az alsó román templom nélkül •  Fotó: Antal Erika

Marosvásárhely, az egykori Albina tér, az alsó román templom nélkül

Fotó: Antal Erika

Képeslapokat küldözgettek egymásnak a 19. század végén, a 20. század elején azokról a helyekről, ahol üdültek, ahová üzleti útjuk vezetett, illetve ahová a hadsereg vezényelte őket. Mindenképpen azt tudatták az otthonmaradottakkal, hogy éppen hol járnak, mit látnak, ami más mint az otthonuk. Látókörük kitágult, tájékozottságuk a nagyvilágban nőtt. Az utókornak pedig régmúlt eseményekről, helyekről, intézményekről, épületekről tudósítanak ma is. A Székelyhon napilap Liget kiadványában jelent meg néhány évvel ezelőtt ez a cikkünk, most pedig úgy döntöttünk, hogy a Székelyhon.ro olvasóival is megosztjuk.

Antal Erika

2023. január 22., 12:402023. január 22., 12:40

A régi képeslapok lelőhelyei leginkább nagyvárosok antikváriumai, ócskapiacok, régiségvásárok és természetesen a megőrzött családi „levéltárak”.

Az első levelező képeslapok az 1870-es években jelentek meg,

az osztrák-magyar posta forgalmazásában, igazi világpremiert jelentettek és rohamos gyorsasággal terjedtek el Európa-szerte. Tömegárunak számítottak, néhány fillérbe kerültek csupán és nagy népszerűségnek örvendtek a múlt század fordulóján, főleg a fiatalok körében.

Elöl, a fotók alá írták a szöveget az első időben •  Fotó: Antal Erika Galéria

Elöl, a fotók alá írták a szöveget az első időben

Fotó: Antal Erika

Üzenet az otthonmaradottaknak

Az utazásokhoz kötött képeslapokkal, amelyek egy-egy tájat, várost ábrázoltak, azt kívánták jelezni, hogy küldőik kitörtek a megszokottból, útra keltek, világot láttak – vagyis, amit ma üzenünk a Facebookon, az elődeink a képes levelezőlapokkal adták tudtára hozzátartozóiknak: hogy milyen messze távolodtak el az otthontól, milyen érdekes helyeken járnak, s hogy mi jár a fejükben mindeközben. A felvételen volt mindig a lényeg, annál is inkább, mert kis szabad írófelületük miatt nem voltak alkalmasak fontos, életbevágó közlésekre, sokkal inkább könnyed, humoros, büszkélkedő, felvágós üzenetek tolmácsolására.

Képeslapot küldtek egymásnak elsősorban azokról, a már akkor is divatos helyeknek számító nagyvárosokból, amelyeket turisták sokasága keresett fel: Velencéből, Párizsból, Rómából, Firenzéből.

Az egykori cukorgyár Marosvásárhelyen. Ritkán fotóztak ipari létesítményeket. Ez is emlék ma már •  Fotó: Antal Erika Galéria

Az egykori cukorgyár Marosvásárhelyen. Ritkán fotóztak ipari létesítményeket. Ez is emlék ma már

Fotó: Antal Erika

A „boldog békeidőknek” nevezett időszakban, amikor Erdélyben is megindult a polgáriasodás eredményeként egyfajta fürdőkultusz, és pihenni kezdtek járni az emberek, elsősorban a jobb körülmények között élő kereskedők, iparosok, értelmiségiek keresték fel az erdélyi fürdőtelepüléseket, majd képeslapokat is küldtek a szebbnél szebb villák, nyaralók, éttermek, parkok, pavilonok „társaságából”.

Képeslapokat küldtek Előpatakról, Tusnádfürdőről, Borszékről, Kirulyfürdőről, Szovátáról.

Amikor megfordult a képeslap

Egészen 1903-ig a képeslapoknak a hátoldalán csak a címzés volt található, az első oldalon, a kép alá írhattak pár szót. Ekkor megfordították a képeslap írófelületét, kettéosztották az addig címzésre használt üres oldalt és a bal felére a szöveg, a jobb felére került a címzés, amivel az ábra, a felvétel megnövekedett.

Ma az orvosi egyetem, akkor kadétiskolának épült •  Fotó: Antal Erika Galéria

Ma az orvosi egyetem, akkor kadétiskolának épült

Fotó: Antal Erika

A gyűjtők elsősorban a helyi lapokat, nevezetességeket keresik, ezzel maguk is várostörténészekké, az épített örökség őrzőivé válnak. Ám ezek megszerzése ma már meglehetősen körülményes, ugyanis

a képeslapokat a kortársak nem sokra becsülték: a gyerekek eljátszották, elmaszatolták, durván leáztatták azokról a bélyegeket, megtöredeztek.

Szinte azt mondhatni, kész csoda, hogy egy-két példány teljes épségben őrződött meg valamelyik régi doboz alján. A képeslapok közül az ér a gyűjtő szemében a legtöbbet, amely ép, írott, postai pecséttel van ellátva és díjjegyes, vagyis felbélyegzett.

A Városháza, a Kultúrpalota nélkül. Kis patak csordogált előtte, de ki emlékszik ma már arra? •  Fotó: Antal Erika Galéria

A Városháza, a Kultúrpalota nélkül. Kis patak csordogált előtte, de ki emlékszik ma már arra?

Fotó: Antal Erika

Ugyancsak értékemelő tényező a lapok ritkasága, ha nagyon kevés példány maradt fenn belőle, ha valamilyen okból a cenzúra megsemmisítette a zömét, ha a lapot cenzúrázták vagy felülnyomták. Ez utóbbin azt kell érteni, hogy a képeslapforgalmazók nyakán maradt nagyobb tétel, időközben azonban változott az uralom, megtörtént az impériumváltás, ezért például

a felvidéki, erdélyi, délvidéki, kárpátaljai képeslapokat felülnyomták, azaz szlovák, cseh, román, szerb, horvát, ukrán felirattal is ellátták.

Érdekes, amikor az utca, a tér neve jobbról még magyar nevet visel, balról viszont az éppen hatalomra jutott általi elnevezést.

Tusnádfürdői emlék •  Fotó: Antal Erika Galéria

Tusnádfürdői emlék

Fotó: Antal Erika

Két nap Párizsból Marosvásárhelyig

Egy képeslap például Párizsból 1907-ben két nap alatt érkezett meg a Székelyföldre. A postai bélyegző árulkodik erről, ugyanis a század elejétől már pontosan jelezték azt az időpontot, amikor a postai alkalmazott kezébe került a feladott lap és azt is, amikor megérkezett a címzett helységbe, és a postai kézbesítőnek átadták a lapot.

Ipari csarnok a mai Dózsa György utcában •  Fotó: Antal Erika Galéria

Ipari csarnok a mai Dózsa György utcában

Fotó: Antal Erika

A képeslapokat rendszerint elolvasás után a tükör rámájába tűzték, a szentképek, családi fotók mellé tették, hetekig, hónapokig őrizték, aztán játékszer lett vagy eltették emléktárgynak a szekrényfiókba. Éppúgy mint egy levél, okirat vagy egy korabeli tárgy, a képeslap minőségéből, színéből, méreteiből is lehet következtetni a küldés körülményeire és az időszakra, amelyben forgalomba került, bár a képeslap leginkább a 19. század végének és a 20. század első felének a jellegzetes dokumentuma, emléke.

Ilyen főúri kinézete volt egykor a mai Előpataknak •  Fotó: Antal Erika Galéria

Ilyen főúri kinézete volt egykor a mai Előpataknak

Fotó: Antal Erika

Székelyhon retró

A hétvégenként jelentkező Székelyhon retró rovatunkban olyan anyagokat közlünk, amelyek eddig kizárólag a Székelyhon napilap mellékleteiben jelentek meg. Most azonban fontosnak tartjuk, hogy azok közül néhányat online is megosszunk olvasóinkkal.

Csíkszereda főutcáján nem kellett még a gépkocsiforgalmat elterelni •  Fotó: Antal Erika Galéria

Csíkszereda főutcáján nem kellett még a gépkocsiforgalmat elterelni

Fotó: Antal Erika

Hajdanában ilyen elegánsan jártak Csíkszépvízen az emberek •  Fotó: Antal Erika Galéria

Hajdanában ilyen elegánsan jártak Csíkszépvízen az emberek

Fotó: Antal Erika

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 30., péntek

A szeptemberi bérekre már nincs pénze a gyermekvédelmi igazgatóságnak

Már az augusztusi béreket is nehezen tudják kiadni a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnál, ugyanis az intézmény éves költségvetéséből csak e hónapig futotta a kiadásokra.

A szeptemberi bérekre már nincs pénze a gyermekvédelmi igazgatóságnak
2024. augusztus 29., csütörtök

Három autó ütközött, egy személy kórházba került

Egy utast a kórházba szállítottak miután három személygépkocsi ütközött Maksa határában csütörtök délután.

Három autó ütközött, egy személy kórházba került
2024. augusztus 29., csütörtök

A legtöbben a nyugdíjak kiszámításának módját nem értik

A Hargita Megyei Nyugdíjpénztárhoz elsősorban felvilágosításért, a nyugdíjak kiszámításának módját érintő kérdésekkel fordulnak az érintettek – számoltak be a nyugdíjpénztár vezetői, akik az újraszámítás módját is részletezték.

A legtöbben a nyugdíjak kiszámításának módját nem értik
2024. augusztus 29., csütörtök

Megvannak a következő tanév országos vizsgáinak időpontjai

Csütörtöki ülésén az oktatási minisztérium Társadalmi Párbeszéd Bizottsága jóváhagyta a következő tanév országos vizsgáinak időpontjait – számolt be a Facebook-oldalán Ligia Deca.

Megvannak a következő tanév országos vizsgáinak időpontjai
2024. augusztus 29., csütörtök

Eső ide vagy oda, a Margaret Island és Inna is fellép a Tabakó színpadán

Nem kedvez az időjárás a Sepsi Tabakó Fesztivál első napjának, amely hivatalosan csütörtökön délben vette kezdetét. Az ég borús, az eső néha zuhog, majd rövid ideig eláll, de a fesztiváltérré alakított új helyszínt nem moshatja el.

Eső ide vagy oda, a Margaret Island és Inna is fellép a Tabakó színpadán
2024. augusztus 29., csütörtök

Mivel van rá igény, ezért új bölcsődei csoport indul Sepsiszentgyörgyön

A szülők részéről megmutatkozó igényre válaszolva új bölcsődei csoport indításáról döntött a sepsiszentgyörgyi önkormányzat a csütörtöki rendes havi tanácsülésen. A Sepsi Bölcsi 15. magyar csoportját a Szemerja negyedi Hófehérke óvoda fogadta be.

Mivel van rá igény, ezért új bölcsődei csoport indul Sepsiszentgyörgyön
2024. augusztus 29., csütörtök

Két napig népzenétől lesz hangos Székelyudvarhely

Több mint száz zenész és ezernél is több néptáncos látogat Székelyudvarhelyre a szeptember 6-7. között megszervezendő Erdélyi Táncháztalálkozóra. A megszokott programok mellett újdonságokkal is készülnek a szervezők.

Két napig népzenétől lesz hangos Székelyudvarhely
Két napig népzenétől lesz hangos Székelyudvarhely
2024. augusztus 29., csütörtök

Két napig népzenétől lesz hangos Székelyudvarhely

2024. augusztus 29., csütörtök

Kilőtték a megyeitanács-elnök udvarára visszajáró medvét

Két hét alatt harmadszorra – legutóbb csütörtök hajnalban – látogatta meg Borboly Csaba hargitai tanácselnök családi házának udvarát az a medve, amelyet ki is lőttek.

Kilőtték a megyeitanács-elnök udvarára visszajáró medvét
2024. augusztus 29., csütörtök

Iskolai felszerelésekre pályáztak a helyreállítási alapból Kovásznán

Több mint három millió lej értékben nyertek támogatást az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből a kovásznai tanintézmények. A finanszírozást Kovászna város önkormányzata pályázta meg.

Iskolai felszerelésekre pályáztak a helyreállítási alapból Kovásznán
2024. augusztus 29., csütörtök

Kétmillió lejt osztottak ki az egyházközségeknek Marosvásárhelyen

Az egyházaknak biztosítandó összegekről is szavaztak csütörtökön a marosvásárhelyi önkormányzat soros ülésén, ami meglepően gyorsan és békésen lezajlott.

Kétmillió lejt osztottak ki az egyházközségeknek Marosvásárhelyen
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!