
Úton vannak a csíksomlyói nyeregbe a háromszéki lovas zarándokok
Fotó: Tuchiluș Alex
Megközelítőleg negyven lovas kelt útra csütörtökön a Perkőről, hogy magával vigye a háromszéki közösségek imaszalagjait Csíksomlyóra. A zarándokok előtt álló, eső áztatta úton minden kilométer a hit, a közösség és az összetartozás erejét hordozza.
2026. május 21., 14:202026. május 21., 14:20
2026. május 21., 14:582026. május 21., 14:58
Az időjárás egyáltalán nem kedvező, de a csíksomlyói Szűzanyához igyekvő lovasokat ez nem állítja meg. A sepsiszéki és orbaiszéki csapatok már szerdán este megérkeztek Kézdiszentlélekre, hogy csütörtökön a kézdiszékiekkel együtt a Perkőről folytassák az utat.
A háromszékiek szent hegyén május 21-én délelőtt gyűltek össze a lovasok, megközelítőleg negyvenen.
Érkezésüket a perkői kápolna előtt várták Háromszék településeinek polgármesterei, Pál Ferenc római katolikus plébános, illetve jó néhány érdeklődő.
Sepsi-, Orbai- és Kézdiszék közösségeinek fohászait, reményeit viszik magukkal a Szűzanyához
Fotó: Tuchiluș Alex
Házigazdaként Balogh Tibor, Kézdiszentlélek polgármestere köszöntötte a jelenlévőket. Mint mondta,
„Ezek a szalagok nemcsak jelmondatokat hordoznak, hanem egy-egy közösség reményét, kérését, háláját és imáját is. Velük együtt indul útnak minden jó szándék, minden fohász a csíksomlyói Szűzanyához.
Balogh Tibor, Kézdiszentlélek polgármestere köszöntötte a zarándokokat
Fotó: Tuchiluș Alex
– fogalmazott a polgármester. A zarándokoknak az útra szerencsét, a fáradtságra erőt, a léleknek békét, és minden résztvevőnek áldott pünkösdi ünnepet kívánt. Ezt követően
Utolsóként Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke tűzte fel a szalagot, és a zarándokokat Márton Áron gondolataival indította útnak.
Tamás Sándor: összekötjük Háromszéket Csíksomlyóval hitben és összetartozásban egyaránt
Fotó: Tuchiluș Alex
„Itt, Háromszék Szentföldjének magaslatán, a Perkő hegyen még erősebben érezzük azt a kisugárzást, amely megtartott minket az elmúlt 1000-1500 évben itt, a Kárpátok ölelésében.
– hangsúlyozta beszédében. A lovasokat Pál Ferenc plébános áldása kíséri.
Noha a néptánc idén az eső miatt elmaradt, a férfikórus előadása színesítette az ünnepi eseményt, végül pedig az egybegyűltek közösen elénekelték a magyar és a székely himnuszt. Az indulás előtt a házigazdák a hosszú út előtt álló zarándokokat meleg étellel vendégelték meg.
Körülbelül negyven háromszéki lovas kelt úra
Fotó: Tuchiluș Alex
A napokban indultak el a csíksomlyói nyeregbe az erdővidéki, valamint az Olt-menti települések lovasai is. Ugyanakkor május 21-én keltek útra a felső-háromszéki gyalogos zarándokok is: egy közel százfős csoport a kantai Szentháromság-templomtól indult, a másik csoport mintegy negyven fővel pedig Esztelnekről, a Mária út mentén.
Az Olt-menti lovasok másik útvonalon közelítik meg Csíksomlyót
Fotó: Tuchiluș Alex
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.
Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.
Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.
Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.
A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több folyó is kiléphet a medréből az esőzések következtében szombaton és vasárnap. Székelyföldi folyók is érintettek.
Maros megye területén narancssárga kódjelzésű riasztást adtak ki záporokra, zivatarokra vonatkozóan, helyenként jégesőre is számítani lehet. Hasonló riasztás van érvényben Csíkszékre is.
szóljon hozzá!