
Általános szabály, hogy a kísérőnek igazolnia kell a védettségét vagy jelenlegi fertőzésmentességét. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Több mint egy évnyi szünet után az egészségügyi minisztérium a napokban bejelentette: a megfelelő járványügyi szabályok betartása mellett az édesanyák ismét kérhetik, hogy egy kísérő – az apa, barát vagy családtag – jelen legyen a szülőszobában. A lehetőség Hargita megye kórházaiban e hónap elejétől már elérhető, a szakemberek mindössze arra hívják fel a figyelmet, hogy a szülésen részt vevő személy számára is fontos a felkészülés.
2021. június 03., 10:482021. június 03., 10:48
2021. június 03., 12:322021. június 03., 12:32
Az egészségügyi minisztérium előírásának megfelelően a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban is van lehetőség apás – vagy egy másik kísérő jelenlétében történő – szülésre június 1-jétől, ezt azonban előzőleg írásban kell kérvényezni a kórháznál, illetve a kísérő személy védőfelszerelést kell viseljen, valamint
– sorolta Zörgő Noémi, a kórház sajtószóvivője.
A járvány kezdete előtt Székelyudvarhelyen nagyon népszerű volt az apás szülés, továbbra is van igény a lehetőségre – hangsúlyozta Fekete Éva. Az Udvarhelyszéki Anyák közösségének egyik vezetője ugyanakkor hozzátette:
hogy igenis tudják az apák (vagy a kísérők), hogy mi történik az édesanya testében, mi a folyamata a vajúdásnak, szülésnek, és arról is fontos tudniuk, hogy mi történik a szülőszobán. Erre egyébként a kismamaklubban lehetőségük is van a várandós családoknak.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szülészeti osztályán a szakemberek már készültek az apás szülés újbóli bevezetésére, néhány hete már elkezdődött az előkészítő szervező munka, így az intézménynél csütörtöktől vissza is térnek a gyakorlathoz – erősítette meg lapunknak Kiss Edit, a kórház sajtószóvivője.
„Az Országos Egészségügyi Intézet ajánlását tiszteletben tartva, a szülészeti osztály kidolgozott egy szabályrendszert az apás szülés igénybevételére, ezt közzétesszük sajtóközleményben, illetve a kórház online felületein is. Ennek a feltételrendszernek az a célja, hogy a továbbra is fennálló pandémiás helyzetben biztonságos körülményeket szavatoljon az újszülött, a szülő nő, kísérője és a kórház személyzete számára” – fejtette ki a szóvivő. A megyeszékhely kórházában egyébként tavaly március 6-án függesztették fel az apás szüléseket, csütörtöktől viszont
– jegyezte meg az illetékes. „Az apás szülés egyébként viszonylag népszerű volt korábban a kismamák körében. Vannak szülész orvosok, akik bátorítják a párokat erre, és akik hozzájuk járnak várandós gondozásra, azok körében magasabb az ezt igénylők aránya. Összességében mintegy tizenöt százalék körül volt azoknak a kismamáknak az aránya, akik kísérővel kívántak szülni” – avatott be Kiss Edit.
Várandósan is ajánlott a védőoltás
A védőoltás nem okoz sterilitást, nem csökkenti a nemzőképességet – hívta fel a figyelmet dr. Kovács Tibor székelyudvarhelyi szülész-nőgyógyász osztályvezető főorvos a kórház honlapján közzétett írásában. A főorvos ugyanakkor fontosnak tartotta hozzátenni, hogy egy súlyos koronavírusos betegség az egészséget komolyan érinti mind a férfiaknál, mind a nőknél, veszélyeztetve a zökkenőmentes teherbeesést és kihordást. „Az mRNS-típusú vakcinákat (Pfizer, Moderna) biztonságosnak tekintjük a terhesség, valamint a szoptatás alatt, és ajánljuk a terhesség tervezésekor is. Már jelent meg vizsgálat, miszerint a terhesek is jól reagálnak a védőoltásra, az ellenanyag a köldökzsinór-vérben kimutatható, az anyatejben is kiválasztódik. Az újszülöttet tehát már születéskor védi a vakcinára termelt és az anyatejjel kiválasztott ellenanyag. A terhesnél is igazolt, hogy jobb az immunglobulin-termelés a védőoltás után, mint a betegség okozta immunvédelem” – fejtette ki a szakember.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!