
Szőcs Endre, az RMKT alelnöke, Bogdán Laura, a Kovászna megyei fiókszervezet elnöke, illetve Gyerkó László RMKT-elnök a sajtótájékoztatón
Fotó: Bíró Blanka
A technológiai fejlődésével hatalmas átalakulásokon megy át a világ, benne a pénz világa is – az új kihívásokra próbálnak válaszokat találni a Romániai Magyar Közgazdász Társaság tagjai hétvégi sepsiszentgyörgyi vándorgyűlésükön.
2018. október 04., 17:272018. október 04., 17:27
A vállalatok versenyképességének a növeléséről, az üzleti és pénzügyi környezet változásairól, a technológia fejlődéséről tanácskoznak a hét végén Sepsiszentgyörgyön a romániai magyar közgazdászok.
A Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) pénteken és szombaton a székelyföldi városban szervezi meg a 27. Vándorgyűlését, a társaság legfontosabb szakmai rendezvényére
Mint Gyerkó László, az RMKT elnöke csütörtöki szentgyörgyi sajtótájékoztatóján rámutatott, a Versenyképesség 2020 – kié legyen a XXI. század? mottóval megszervezett kétnapos programsorozat alatt bel- és külföldi szakemberek segítségével keresik a választ arra a kérdésre, hogy milyen kommunikációs eszközökkel, stratégiákkal növelhetik vagy tarthatják meg a versenyképességüket a vállalatok.
– vázolta a hétvégét meghatározó fő irányvonalat Gyerkó. Mint részletezte: a közelmúlt gazdasági válságával kapcsolatos társadalmi problémákat elemzik, a pénzügyi öngondoskodás előnyeire és hátrányaira is rávilágítanak, hiszen újra vannak olyan jelek, melyek a fegyelmezett pénzügyi szemlélet alkalmazására ösztönöznek.
A plenáris előadásokon kívül megtartott hat tematikus szekcióülésen arról tanácskoznak, hogy a pénzügy, az ügyviteli informatika, a mezőgazdaság, a turizmus, a marketing és a „fintech”, azaz pénzügyi technológia milyen módon tud hozzájárulni a versenyképesség javításához.
Az RMKT elnöke arra is kitért, hogy a mezőgazdaság egy folyamatos fejlődésben levő ágazat, világszinten hatalmas kihívás egyre többet termelni, de közben odafigyelni a természetre, és helyt állni a klímaváltozás kihívásai közepette.
– hangsúlyozta Gyerkó László. Hozzáfűzte: a turizmus szintén egy felívelő ágazat, ezzel kapcsolatban sokszor elhangzik, milyen a Székelyföld és Erdély jövőképe, ezért fel kell mérni, hol áll az ágazat, mit kell változtatni, elemzik például Kovászna megye turisztikai brandjét. Gyerkó László arra is felhívta a figyelmet, hogy a vándorgyűlés jó alkalom a kapcsolatteremtésre, háromszáz ember cserélhet tapasztalatot, akár üzletet is köthetnek egymással.
Napjaink egyik legnagyobb kihívása, hogy a jól képzett fiatalok külföldön próbálnak szerencsét, erre is keresik megoldást a találkozón. Bogdán Laura, az RMKT Kovászna megyei fiókszervezetének elnöke a sajtótájékoztatón rámutatott, jó példákat, karriereket, megoldásokat vonultatnak fel,
a Z generáció tagjai arról is beszélnek, hogyan látják magukat a 21. században a Székelyföldön. A sepsiszentgyörgyi vándorgyűlésre nem csak közgazdászokat várnak, hanem bárkit, aki gazdasági témák iránt érdeklődik. Az előadók között van Bogdan Chiritoiu, a Romániai Versenyhivatal elnöke, Domokos László, a Magyar Állami Számvevőszék elnöke, Dr. Bak László, a Gazdasági Versenyhivatal elnökhelyettese, Bakacsi Gyula kutató professzor, Dr. Antal Zoltán sepsiszentgyörgyi kutató, vagy Novák Károly Eduárd paralimpiai bajnok, a Román Kerékpárszövetség elnöke. Volt előzetes regisztráció, de az érdeklődők a helyszínen is válthatnak szakmai jegyeket – közölte Bogdán Laura.
Európában – így Romániában is – strukturális gázolajhiány tapasztalható, ezért a térség jobban függ az importtól, mint a benzin esetében.
Meghaladta a literenkénti 9 lejt a standard gázolaj ára, standard benzint pedig már csak 8,5 lej fölötti összegért tankolhatunk a Rompetrol és az OMV töltőállomásokon Székelyföldön, miután pénteken újabb 9 banival emelkedett az üzemanyagok ára Romániában.
A tavaly februári 9,62 százalékról idén februárban 9,31 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány intézkedéseket fontolgat az üzemanyagárak emelkedésének mérséklésére, ha a közel-keleti konfliktus miatt a drágulás a következő időszakban is folytatódik.
Elfogadta a kormány csütörtöki esti ülésén azt a határozatot, amely szerint július 1-től a jelenlegi 4050 lejről 4325 lejre nő a bruttó minimálbér.
Jóváhagyta csütörtök esti rendkívüli ülésén a Bolojan-kabinet a 2026-os állami költségvetés tervezetét, amelyet a parlament elé terjesztenek.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
szóljon hozzá!