Méltóképpen fogadták a lovas zarándokokat a csíksomlyói nyeregben péntek este. A több mint kétszáz lovas Székelyföld és az anyaország minden szegletéből, több száz kilométerről hozták el a Szűzanyához a világban élő magyarok imaszándékait, fohászait.
2022. június 03., 23:522022. június 03., 23:52
2022. június 04., 00:012022. június 04., 00:01
Fotó: Veres Nándor
Méltóképpen fogadták a lovas zarándokokat a csíksomlyói nyeregben péntek este. A több mint kétszáz lovas Székelyföld és az anyaország minden szegletéből, több száz kilométerről hozták el a Szűzanyához a világban élő magyarok imaszándékait, fohászait.
2022. június 03., 23:522022. június 03., 23:52
2022. június 04., 00:012022. június 04., 00:01
Fotó: Veres Nándor
„Kihívás volt részt venni a lovas zarándoklaton, tizennyolc fős csapatunk Zetelakáról indult, a hőségben nem volt könnyű az út” – mondta Biró Csaba zetelaki fiatal, aki másodjára vállalkozott a lovas zarándoklatra.
– tette hozzá a fiatal lovas zarándok.
A csíksomlyói nyeregben 211 lovas zarándok gyűlt össze Székelyföld és az anyaország minden tájáról, akiket a helyi városvezetés, politikusok és a történelmi egyházak képviselői fogadtak ünnepséget szervezve tiszteletükre.
Fotó: Veres Nándor
„Isten hozott benneteket!” – köszöntötte az egybegyűlteket Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, aki felszólalásában kiemelte, a gondviselés a két ünnepet, a pünkösdi búcsút és a június 4-i Nemzeti Összetartozás Napját egy napra terelte, hogy az összefogás jegyében megteremtse annak a lehetőségét, hogy ünnepeljük a mi magyar közösségünket, a hitvilágunkat, függetlenül attól, hogy milyen idők járnak.
„A magyar nyelv a miénk, mi vagyunk a magyar közösség.
Mondhat bárki bármit, Brüsszelben, Európában, tudjuk azt, hogy egy a magyar” – fogalmazott a városvezető.
Fotó: Veres Nándor
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is lóháton zarándokolt Csíksomlyóra. „Csíksomlyón együtt ünnepelhetjük azt, amit a magyarság is ünnepel, hogy itt vagyunk, megvagyunk és magyarok vagyunk. Az a legfontosabb, hogy megmaradtunk, és az elmúlt években számtalan eredményt tudunk felsorolni, ezek közül a legfontosabb az, hogy
gyermekeinkben, fiataljainkban, magyar közösségeinkben, Magyarországon, a Kárpát-medence régióiban és a diaszpórában egyaránt” – hangsúlyozta. Hozzáfűzte, a lovas zarándoklatot ötödik alkalommal szervezték meg, idén rekordszámú lovas érkezett.
Fotó: Veres Nándor
„Mindenki nem vehet részt a csíksomlyói búcsún a nyeregben, de akik nem tudnak jelen lenni, azok is lélekben kapcsolódhatnak az ünnephez. Sokan közülük üzeneteiket, imafohászaikat juttatták el a lovas zarándokokkal: Kanadától Ausztráliáig, Argentínától a Skandináv térségekig mindenhonnan jöttek üzenetek, a magyarországi és erdélyi településekről egyaránt. Az üzenetek alapvető mottója a béke és a jóság, a biztonság.
– mondta.
Fotó: Veres Nándor
Urbán Erik, az Erdélyi Ferences Rendtartomány tartományfőnöke a zarándokok sajátos jelképeiről beszélt, mint sorolta, régen a vándorbotot, a tarisznyát és az örökkévalóságot jelző kagylót viselték a zarándokok, később a busz és az összecsukható kisszékek mutatták, hogy zarándokok az emberek.
„Ma egy új színnel gazdagodott a zarándokjelkép, hiszen
Noha szétszaggattatunk, az anyanyelven kimondott szó, az anyanyelvünkön megírt fohász és ima összevarr, összefércel bennünket” – fogalmazott.
Fotó: Veres Nándor
Az ünnepségen a történelmi egyházak képviselői is felszólaltak, a zarándokként érkező Molnár Levente Liszt Ferenc-díjas operaénekes előadását is meghallgathatták a jelenlévők. A himnuszokat pedig közösen énekelték a résztvevők.
A rendezvényt követően az ünnepség a Fodor Háznál felállított Székely Hadosztály emlékműnél folytatódott, ahol a Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar alkalomhoz illő dalokat játszott, ezt követően a Csíkszéki Mátyás Huszár Egyesület tagjai felvonták, majd félárbócra eresztették a nemzeti lobogónkat.
Fotó: Veres Nándor
Gergely István (Tiszti), a Csibész Alapítvány vezetője arról beszélt, hogy ragaszkodni kell ahhoz a talpalatnyi földhöz, amelyikért felelősek vagyunk, ezen kívül a kultúránkhoz, az anyanyelvünkhöz és az apánk sírjához, a közös élményekhez, amelyek összekötnek bennünket.
Fotó: Veres Nándor
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, miniszterelnök-helyettes is felszólalt, beszédében kiemelte, hogy a tudás, a versenyképesség az, ami megtart bennünket. Nekünk itt a Kárpát-medencében, a 21. században kell tudjunk boldogulni úgy, hogy nem adjuk fel a szülőföldünket, nem adjuk fel a talpalatnyi földet, semennyit belőle, nem adjuk föl nyelvünket, kultúránkat, és nem engedünk az asszimilációs nyomásnak” – fogalmazott.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!