Fotó: Pinti Attila
A változás volt az egyik kulcskifejezése annak a beszámolónak, amelyet Korodi Attila csíkszeredai polgármester tartott pénteken, mandátumának első két évét értékelve. Mint összefoglalta, sok területen igyekeztek nyitni a különböző korosztályú városlakók, a gazdasági szereplők, befektetők felé, de a beruházások, fejlesztési tervek, támogatások, közösségi kezdeményezések vagy a rendezvények terén is számos újdonság történt.
2022. november 04., 20:252022. november 04., 20:25
A városvezető kitért arra, hogy október 27-én volt két éve a mandátum átvételének. Mint említette, jelenleg 235 millió lej értékben valósítank meg európai uniós projekteket, ehhez adódik még egy 37 millió keret, amelyet a Helyi Fejlesztések Országos Programja (PNDL) támogatott. Igyekeznek még legalább akkora összegre pályázni, mint amennyit most felhasználnak – jegyezte meg. Így 180 millió lej értékben pályáztak az Európai Unióhoz és a Norvég Alaphoz, 15 millió lej értékben pedig a Környezetvédelmi Alaphoz.
Az Anghel Saligny programtól 43 millió lejt nyertek útépítésre és felújításra, és elbírálás alatt van egy 25 millió lej értékű pályázat a szécsenyi, csibai és agyagfalvi gázhálózat kiépítésére – hangzott el.
– sorolta az újdonságokat.
Fotó: Pinti Attila
Korodi fontosnak nevezte, hogy a sportra és kultúrára, akárcsak az útkarbantartásra szánt összegek növekedtek, hogy 17 országos jelentőségű eseményt szervezett a város a turizmust is támogatva, ugyanakkor olyan városfejlesztési stratégia készült, amely 2030-ig meghatározza a városvezetést munkáját, és amely számon kérhető. Nyitott városházát hoztak létre, új kiadványt, új honlapot, megszólítva a különböző korosztályokat több közösségi felületen. A vállalkozóbarát város célkitűzés alapján csökkentették jelentősen a helyi iparűzési adót, terveznek egy olyan De minimis programot, amely adókedvezményt ad a beruházóknak, és előkészületben van az ipari inkubációs központ létrehozása is.
– vázolta a polgármester. Mint megtudtuk, bővül a védőnői hálózat, pályáztak a hargitafürdői iskola felújítására, a csíksomlyói volt községháza udvarán pedig új bölcsőde létrehozására. Iskolai fogorvosi rendelő kezdi meg működését a Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban a város összes diákja számára, folyamatban van két iskolai tornaterem építése.
Fotó: Pinti Attila
A közvilágítási hálózat fejlesztése érdekében 7,5 millió lej értékű pályázata van a városnak a Környezetvédelmi Alapnál.
A Csíksomlyón tavaly történt tűzeset, amikor számos család maradt hajléktalan, elvezetett a mélyszegénységben élők felzárkóztatását célzó program elindításához, amelyhez minden pályázati lehetőséget kihasználnak – számolt be a városvezető. Kitért a csíkszeredai metropolisz-övezetre is, jelezve, a térségi együttműködés része a várost és környező községeket összekapcsoló tömegközlekedési rendszer kialakítása, ennek érdekében elektromos buszok beszerzésére pályáztak.
Úgy látja, a négy év alatt fontos végig vinni a nagy projekteket, és újakat beindítani, amelyeket majd folytatni lehet.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
4 hozzászólás