
Fotó: Pinti Attila
A változás volt az egyik kulcskifejezése annak a beszámolónak, amelyet Korodi Attila csíkszeredai polgármester tartott pénteken, mandátumának első két évét értékelve. Mint összefoglalta, sok területen igyekeztek nyitni a különböző korosztályú városlakók, a gazdasági szereplők, befektetők felé, de a beruházások, fejlesztési tervek, támogatások, közösségi kezdeményezések vagy a rendezvények terén is számos újdonság történt.
2022. november 04., 20:252022. november 04., 20:25
A városvezető kitért arra, hogy október 27-én volt két éve a mandátum átvételének. Mint említette, jelenleg 235 millió lej értékben valósítank meg európai uniós projekteket, ehhez adódik még egy 37 millió keret, amelyet a Helyi Fejlesztések Országos Programja (PNDL) támogatott. Igyekeznek még legalább akkora összegre pályázni, mint amennyit most felhasználnak – jegyezte meg. Így 180 millió lej értékben pályáztak az Európai Unióhoz és a Norvég Alaphoz, 15 millió lej értékben pedig a Környezetvédelmi Alaphoz.
Az Anghel Saligny programtól 43 millió lejt nyertek útépítésre és felújításra, és elbírálás alatt van egy 25 millió lej értékű pályázat a szécsenyi, csibai és agyagfalvi gázhálózat kiépítésére – hangzott el.
– sorolta az újdonságokat.
Fotó: Pinti Attila
Korodi fontosnak nevezte, hogy a sportra és kultúrára, akárcsak az útkarbantartásra szánt összegek növekedtek, hogy 17 országos jelentőségű eseményt szervezett a város a turizmust is támogatva, ugyanakkor olyan városfejlesztési stratégia készült, amely 2030-ig meghatározza a városvezetést munkáját, és amely számon kérhető. Nyitott városházát hoztak létre, új kiadványt, új honlapot, megszólítva a különböző korosztályokat több közösségi felületen. A vállalkozóbarát város célkitűzés alapján csökkentették jelentősen a helyi iparűzési adót, terveznek egy olyan De minimis programot, amely adókedvezményt ad a beruházóknak, és előkészületben van az ipari inkubációs központ létrehozása is.
– vázolta a polgármester. Mint megtudtuk, bővül a védőnői hálózat, pályáztak a hargitafürdői iskola felújítására, a csíksomlyói volt községháza udvarán pedig új bölcsőde létrehozására. Iskolai fogorvosi rendelő kezdi meg működését a Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban a város összes diákja számára, folyamatban van két iskolai tornaterem építése.
Fotó: Pinti Attila
A közvilágítási hálózat fejlesztése érdekében 7,5 millió lej értékű pályázata van a városnak a Környezetvédelmi Alapnál.
A Csíksomlyón tavaly történt tűzeset, amikor számos család maradt hajléktalan, elvezetett a mélyszegénységben élők felzárkóztatását célzó program elindításához, amelyhez minden pályázati lehetőséget kihasználnak – számolt be a városvezető. Kitért a csíkszeredai metropolisz-övezetre is, jelezve, a térségi együttműködés része a várost és környező községeket összekapcsoló tömegközlekedési rendszer kialakítása, ennek érdekében elektromos buszok beszerzésére pályáztak.
Úgy látja, a négy év alatt fontos végig vinni a nagy projekteket, és újakat beindítani, amelyeket majd folytatni lehet.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
4 hozzászólás