Fotó: Magna Carpatica Egyesület
Ötvenegy újabb pedagógus vállalta fel a társas tanulás pedagógiai módszertan bevezetését, amelyet ősztől már háromszéki tanintézményekben is használni fognak. Ez a legfőbb eredménye az ezzel kapcsolatos csíkszeredai és sepsiszentgyörgyi konferenciáknak.
2024. május 22., 20:552024. május 22., 20:55
Hargita és Kovászna megyei pedagógusok ismerkedhettek meg az elmúlt időszakban a Magyarországon 1982 óta, Székelyföldön pedig 2022-től sikeresen alkalmazott társas tanulás módszertannal. Erre a Magna Carpatica Egyesület szervezésében megszervezett konferenciákon volt lehetőség.
Amint az egyesület vezetője, Mezei János elmondta, a csíkszeredai konferenciának az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza konferenciaterme szolgáltatta a helyszínt, ahol dr. Benda József a neveléstudomány kandidátusa és egyben a program megalkotója ismertette a résztvevőknek a szeretet pedagógiáját.
„Kooperatív elvekre épül, mégis új megjelenést, és ami a legfontosabb, megoldást biztosít korunk kihívásaira mind az iskolában, mind pedig a családi környezetben. Hisz a társastanulás-technológia nemcsak a tudástőke felszabadításában hatékony, hanem teljes személyiségfejlesztő ereje van. A csoportos alkotóerőnek hatalmas közösségfejlesztő hatása van, ezáltal a társas viselkedési normák kialakítása is eredményessé válik.
– összegezte Mezei János.
A további előadók azok a székelyföldi pedagógusok voltak, akik már kétéves tapasztalataikról számoltak be, amelyet személyesen éltek meg a program Erdélyben való bevezetése óta, valamit Illésné Kobolák Judit Németh László-díjas pedagógus, a program mentora.
Fotó: Magna Carpatica Egyesület
A sepsiszentgyörgyi konferencián ugyanakkor fontosnak tartották, hogy egy ilyen kiváló alternatív pedagógiai módszer Kovászna megyében is meghonosodhasson, elősegítve ezzel mind a tanítók, tanárok és mind a gyermekek mindennapi boldogulását.
Mezei János a konferenciák legfontosabb eredményeként arra mutatott rá, hogy újabb ötvenegy pedagógus vállalta fel a módszer bevezetését az általuk tanított osztályokban. Így az ezt alkalmazók száma meghaladja a nyolcvanat Székelyföldön. Ősztől pedig háromszéki iskolákban is bevezetik ezt a fajta oktatást.
Ha egy magyar diák idén azt mondja, hogy jól sikerült a román érettségije, az azt jelenti, hogy elég jól beszéli a többség nyelvét. Az idei tételek pont erről szóltak: mennyire értik és tudják használni a román nyelvet a magyar diákok.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány, miután péntek délután kiugrott egy lupényi iskola második emeleti ablakából.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés végleges.
Június 14-én rendhagyó zenei esemény lesz Csíksomlyón: a Bagossy Brothers Company ad koncertet „Csillag az égen” címmel. Ez az egyetlen koncert ezzel a műsorral egész Erdélyben, exkluzív helyszínen, a csíksomlyói nyeregben.
Egészségügyi állapota miatt Ion Iliescu volt államfőt továbbra is intenzív osztályon kell kezelni, ahol magas szintű orvosi ellátásban részesül – közölte pénteken a Facebook-oldalán a bukaresti Agrippa Ionescu sürgősségi kórház.
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz -0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9415 lej volt, 80 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Nem tágít a medve a Csíkszeredához tartozó Szécsenyből, ezúttal fényes nappal, péntek délelőtt bukkant fel lakott területen a vadállat.
Spontán tüntetést tartottak péntek délelőtt a parajdi sóbánya előtt a Salrom alvállalkozójának számító Sal Sind Kft. alkalmazottai, kártérítést követelve az elbocsátásuk miatt.
Elfogyóban vannak a vízhálózati tartalékok Dicsőszentmártonban, miután péntek reggel lezárták a Kis-Küküllő vizének bevezetését a helyi vízműhöz. A vízellátást ideiglenesen vízosztó pontokon keresztül biztosítják.
Az összes természetvédelmi területet belefoglalták a román állam közvagyonának a leltárába. Így ma Hargita megyéből is több ezer hektár a román állam köztulajdona, köztük a 60 hektáros parajdi Sóhát természetvédelmi terület.
1 hozzászólás