Fotó: Magna Carpatica Egyesület
Ötvenegy újabb pedagógus vállalta fel a társas tanulás pedagógiai módszertan bevezetését, amelyet ősztől már háromszéki tanintézményekben is használni fognak. Ez a legfőbb eredménye az ezzel kapcsolatos csíkszeredai és sepsiszentgyörgyi konferenciáknak.
2024. május 22., 20:552024. május 22., 20:55
Hargita és Kovászna megyei pedagógusok ismerkedhettek meg az elmúlt időszakban a Magyarországon 1982 óta, Székelyföldön pedig 2022-től sikeresen alkalmazott társas tanulás módszertannal. Erre a Magna Carpatica Egyesület szervezésében megszervezett konferenciákon volt lehetőség.
Amint az egyesület vezetője, Mezei János elmondta, a csíkszeredai konferenciának az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza konferenciaterme szolgáltatta a helyszínt, ahol dr. Benda József a neveléstudomány kandidátusa és egyben a program megalkotója ismertette a résztvevőknek a szeretet pedagógiáját.
„Kooperatív elvekre épül, mégis új megjelenést, és ami a legfontosabb, megoldást biztosít korunk kihívásaira mind az iskolában, mind pedig a családi környezetben. Hisz a társastanulás-technológia nemcsak a tudástőke felszabadításában hatékony, hanem teljes személyiségfejlesztő ereje van. A csoportos alkotóerőnek hatalmas közösségfejlesztő hatása van, ezáltal a társas viselkedési normák kialakítása is eredményessé válik.
– összegezte Mezei János.
A további előadók azok a székelyföldi pedagógusok voltak, akik már kétéves tapasztalataikról számoltak be, amelyet személyesen éltek meg a program Erdélyben való bevezetése óta, valamit Illésné Kobolák Judit Németh László-díjas pedagógus, a program mentora.
Fotó: Magna Carpatica Egyesület
A sepsiszentgyörgyi konferencián ugyanakkor fontosnak tartották, hogy egy ilyen kiváló alternatív pedagógiai módszer Kovászna megyében is meghonosodhasson, elősegítve ezzel mind a tanítók, tanárok és mind a gyermekek mindennapi boldogulását.
Mezei János a konferenciák legfontosabb eredményeként arra mutatott rá, hogy újabb ötvenegy pedagógus vállalta fel a módszer bevezetését az általuk tanított osztályokban. Így az ezt alkalmazók száma meghaladja a nyolcvanat Székelyföldön. Ősztől pedig háromszéki iskolákban is bevezetik ezt a fajta oktatást.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
1 hozzászólás