Vállalkozásoknál sajátítják el a mesterség alapjait

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Hétfőn több mint ötezer szakközépiskolás kezdte el szakmai gyakorlatát Hargita megyében. A székelyudvarhelyi diákok az iskola falain belül vagy helyi vállalatoknál sajátíthatják el a választott mesterség alapjait. Nem jellemző, hogy külföldre utazzanak praktizálni, de a közeljövőben pályázatok segítségével erre is lehetőség nyílhat: az intézményvezetők dolgoznak rajta.

Dávid Anna Júlia

2016. június 28., 14:372016. június 28., 14:37

A székelyudvarhelyi Kós Károly Szakközépiskolának 513, a Bányai János Műszaki Szakközépiskolának 180–190, míg az Eötvös József Szakközépiskolának 520 tanulója végzi gyakorlatát a nyári hónapokban. Az elsőéves szakiskolások az iskola falain belül, a másod- és harmadévesek pedig helyi vállalatoknál praktikáznak. A legtöbb iskolában évközben és nyáron is van a szakiránynak megfelelő gyakorlási lehetőség. Hosszú évek alatt kialakult kapcsolatrendszernek köszönhetően lehet elhelyezni a tanulókat – fogalmazott Végh Jenő, a Kós Károly Szakközépiskola igazgatója. Ugyanakkor a diáknak lehetősége van arra is, hogy saját maga oldja meg szakmai gyakorlatát, ez leginkább akkor fordul elő, amikor közeli ismerős vagy szülő az adott munkaterületen dolgozik.

A szakgyakorlatok időtartama három és öt hét között van, de a Kós Károly szakiskolásai például kilenc hétig praktikáznak. A diákoknak egységesen napi hat órát kell dolgozniuk – tudtuk meg Szakács Paál Istvántól, a Bányai János Szakközépiskola igazgatójától. Minden intézmény kijelöli gyakorlatvezetőit, akik naponta ellenőrzik diákjaikat, a munkafolyamatot, a tanfelügyelőség pedig szúrópróbaszerűen vizsgálja a munkakörülményeket, főleg azt, hogy a diákok a szakmának megfelelő munkaterületen gyakorlatoznak-e – tájékoztatott Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője. Az igazgatók azt tapasztalják, hogy a tanulók sokkal jobban élvezik ezeket a gyakorlatokat, mint az átlagos iskolai órákat. Aminek kevésbé örülnek, hogy a vakáció egy része ezzel telik el, hiszen előfordul, hogy még augusztusban is tart, a tanév pedig szeptember 15-én kezdődik – mutatott rá Szakács.

Nem igazán jellemző, hogy a diákok külföldre utazzanak szakmai gyakorlatra, főleg nem egyénileg. Az viszont előfordult már, hogy az iskola különböző pályázatoknak, például az Erasmus Plusnak köszönhetően el tudott vinni diákcsoportokat Spanyolországba vagy Portugáliába. Ennek kiépítésén dolgoznak jelenleg is. Az Eötvös József Szakközépiskolának folyamatban is van ilyen jellegű pályázata – tudtuk meg Trinfa Pálma igazgatónőtől.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Ne ijedjenek meg a szirénától – gyakorlat zajlik kedden Székelyudvarhelyen

Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.

Ne ijedjenek meg a szirénától – gyakorlat zajlik kedden Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Vakolatomlás: nem elégednek meg az elsődleges magyarázattal

Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.

Vakolatomlás: nem elégednek meg az elsődleges magyarázattal
2026. június 22., hétfő

Alaposan felöntöttek a garatra, mégis autót vezetett két férfi – eljárás indult ellenük

Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.

Alaposan felöntöttek a garatra, mégis autót vezetett két férfi – eljárás indult ellenük
2026. június 22., hétfő

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen

Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen
Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen
2026. június 22., hétfő

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen

Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Összefogással tisztították meg a Bucsin felé vezető utat

Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.

Összefogással tisztították meg a Bucsin felé vezető utat
2026. június 20., szombat

Új hidakat építettek az egyre terjeszkedő Fenyéden

Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.

Új hidakat építettek az egyre terjeszkedő Fenyéden
2026. június 20., szombat

Félúton a kaland: Kína kapujában a két erdélyi motoros

Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.

Félúton a kaland: Kína kapujában a két erdélyi motoros
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Kijavították a megsüllyedt utat Küsmöd és Siklód között, de az aszfaltra várni kell

Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.

Kijavították a megsüllyedt utat Küsmöd és Siklód között, de az aszfaltra várni kell
2026. június 19., péntek

Változatos programok a Múzeumok Éjszakáján Székelyudvarhelyen

Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.

Változatos programok a Múzeumok Éjszakáján Székelyudvarhelyen
2026. június 19., péntek

Eggyel kevesebb iskola, de ugyanannyi diák – minden érintett tart a kényszermegoldástól Székelyudvarhelyen

Tiltakozó szülői petíciók, szóbeszédek, kiszivárgott elképzelések, elvetett forgatókönyvek, félelmek és indulatok – nagy feszültség övezi a székelyudvarhelyi iskolahálózat krízisének rendezését.

Eggyel kevesebb iskola, de ugyanannyi diák – minden érintett tart a kényszermegoldástól Székelyudvarhelyen
Hirdetés