Leghamarabb október második felében érkezhet meg Hargita megyébe az idei első szezonális influenza elleni oltóanyag-szállítmány. A megkésett beszerzés a hirtelen lehűlés miatt jelenthet veszélyt. A családorvosi rendelőkben máris tapasztalható, hogy nőtt a hűléssel, felső légúti megbetegedésekkel vagy vírusos gyomorgyulladással jelentkező betegek száma.
2011. október 11., 19:202011. október 11., 19:20
2011. október 14., 13:112011. október 14., 13:11
A hirtelen lehűlés következtében megnőtt a rendelőkben a légúti panaszokkal jelentkező páciensek száma
Késve kezdődik idén a szezonális influenza elleni oltóanyagok beszerzése, így leghamarabb október második felében érkezhet meg Hargita megyébe az első oltóanyag-szállítmány, melyből az egészségügyi személyzetet és a lakosság legveszélyeztetettebb rétegét oltják majd be.
Az egészségügyi minisztériumban valami megkésett az oltóanyagok közbeszerzési eljárása körül, emiatt hétfőn utaltak át a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóságnak 6500 adag oltóanyag megvásárlására elegendő pénzt – tájékoztatott dr. Tar Gyöngyi, az intézmény vezetője. A vakcinák megvásárlása most kezdődik el, remélhetőleg tíz napon belül be tudják szerezni, de ez attól függ, hogy a gyártó milyen szállítási határidőt tud majd vállalni – fűzte hozzá.
A késés a hirtelen beállt hideg idő miatt jelenthet veszélyt, személyesen is elég sok influenzagyanús, virózisos betegről tud, de pontos adat még nincs, mert az egészségügyi minisztérium felé történő jelentési kötelezettség értelmében szerdán készül el az első kimutatás ezzel kapcsolatban – tájékoztatott dr. Tar Gyöngyi, hozzátéve, a családorvosok jelzése is azt igazolja, hogy nőtt a megbetegedések száma.
– Úgy néz ki, hogy egy hosszan tartó lázzal, köhögéssel, légúti panaszokkal járó agresszív vírus van forgalomban, nem tudjuk igazolni, hogy influenzavírus, de influenzaszerű kísérőtünetekkel jár: ízületi fájdalom, nagyfokú levertség, begyulladt kötőhártya – mondta el a megyei közegészségügy vezetője.
Az első szezonális influenza elleni oltóanyag-szállítmányból az egészségügyi személyzetet, illetve a lakosság legveszélyeztetettebb rétegét immunizálják majd, de ezt követően, az oltási kedvtől függően, akár több tízezer oltóanyagot is igényelhet majd a közegészségügyi igazgatóság.
A családorvosok tapasztalata szerint az utóbbi időben megnőtt a felső légúti megbetegedések száma, de nem jobban az ilyenkor szokásosnál. Dr. Szekeres Ildikó székelyudvarhelyi családorvos is ezt erősítette meg, hozzáfűzve, hogy a múlt év hasonló időszakához képest sem lát eltérést a megbetegedések számát tekintve, és influenzagyanús esettel sem találkozott még.
Főként a gyermekközösségekben – óvodások, iskolások körében egyaránt – nőtt a megbetegedések száma, itt könnyebben át is adják egymásnak – közölte megkeresésünkre dr. Nagy Levente. A családorvos beszámolója szerint enyhe virózisok, felső légúti megbetegedések, vírusos gyomorgyulladások és a rózsahimlőhöz hasonló, kiütéssel járó vírusos megbetegedések egyaránt előfordultak az utóbbi időben a gyermekek körében, de járványról nem lehet beszélni.
A becsapós – reggel hideg, délben meleg – idő miatt érdemes figyelni a megfelelő öltözködésre és a szervezet gyümölcsökkel, C-vitaminnal történő felerősítésére, illetve a megelőzés tekintetében nagyon jó hatása van a kasvirág (echinacea) különböző kivonatainak is, ami úgy hat az immunrendszerre, mint amikor ostorral a versenylovak közé csapnak – fogalmazott dr. Nagy levente.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester az adóemeléssel kapcsolatos lakossági felvetésekre reagálva szeretett volna néhány nézőpontot nyomatékosítani: például azt, hogy a városnak kifizetett adókért mi mindent kap a polgár.
Az influenzával diagnosztizált betegek száma megtízszereződött a novemberi esetszámokhoz képest, és sok a szövődményként tüdőgyulladássá súlyosbodó légúti megbetegedés is Hargita megyében. A tendencia folytatódása várható.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy az egészségügyben nem az orvosok és a kisegítő személyzet bérén kell spórolni, a megtakarításokat más területeken kell elérni.
A Félixfürdőn karácsony tájékán elkövetett kettős gyilkosság elkövetője egy 29 éves kardói (Cordău) férfi, aki január elsején maga értesítette a rendőrséget arról, hogy két holttestet talált az üdülőhely egyik elhagyott pavilonjában.
Gázpalack robbanása okozott tüzet kedden délután zilahi tömbház egyik második emeleti lakásában. Egy ember megsérült, további kilenc lakónak a helyszínen nyújtottak orvosi ellátást – tájékoztatott a Szilágy megyei tűzoltóság.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedden továbbította Nicușor Dan államfőnek Daniel David oktatási miniszter felmentésére vonatkozó javaslatát.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője, Mihai Fifor, korábbi védelmi miniszter kedden a Facebook-oldalán cáfolta azt az állítást, miszerint a katonák a bírákhoz és ügyészekhez hasonlóan „48 évesen mennek nyugdíjba”.
Hosszú évek óta zajló fejlesztések zárulhatnak le Gyergyószentmiklóson: a víz- és a csatornahálózat korszerűsítése is befejeződhet 2026-ban. Az évek folyamán összegyűlt többletköltségekre a fejlesztési minisztériumtól kérnek finanszírozást.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter kedden arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy tavaly több mint négymilliárd euró uniós forrás érkezett Romániába a mezőgazdaság számára, és január végéig további egymilliárd euró kifizetésére számítanak.
Fizetéslevonással büntették a kormány sajtóirodájának azt a munkatársát, aki tavaly november végén megpróbálta távol tartani az újságírókat a miniszterelnöktől, hogy ne tudjanak kérdést feltenni Ilie Bolojannak.
szóljon hozzá!