Haladnak a décsfalvi templom építésével

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Évszázadokig csak temetni jártak ki az agyagfalvi lelkészek Décsfalvára. Négy év óta kéthetente az iskolaépületben tartanak  istentiszteletet. Mindeddig nem volt tanácsos a templom iránt érdeklődni ebben a faluban. Immár okafogyottá vált a kérdés, hiszen a szép ívű torony messziről köszönti az érkezőt. Mi bronzba öntve is láttuk a décsfalvi leányegyház templomának nevét: elkészült a harang is.

Molnár Melinda

2016. július 21., 15:592016. július 21., 15:59

Fosztó József lelkész és a gyülekezet megtapasztalta, hogy az agyagfalvi templomban még sátoros ünnepeken is hézagosak voltak a décsfalvi rész padjai. Kevesen jártak át istentiszteletre. A templom vágya a helyiek részéről abban is megmutatkozott az elmúlt évek során, hogy az osztályterem szűknek bizonyult a nagyobb ünnepeken.

A 130 fős gyülekezet lelkésze örömmel mondta el: hála Istennek, jól haladnak a templomépítési munkálatok. A leányegyház önmagában anyagilag erőtlen lenne ennek a sok évszázados álomnak a megvalósításához. A polgármesteri hivatal segítségével indulhatott el. A helyi reformátusok 2014. május 10-én tették le az imádság hajlékának az alapkövét. Eddig egyetlen elszármazott juttatott rá adományt. Legutóbb Kató Béla püspök megígérte, hogy az egyházkerület is hozzájárul a kivitelezéshez. „Rengeteg közmunkával indult meg a gyülekezet részéről az építkezés – tudtuk meg Fosztó József agyagfalvi református lelkésztől.

A terveket Bögöz község helyi költségvetéséből, az eddigi építkezési munkálatokat zömmel megyei tanácsi és állami nyertes pályázatokból finanszírozták. Tető alatt van a közel 100 négyzetméter alapfelületű templom, a hajó és a két multifunkcionális terem. Legutóbb a fedélanyag beszerzéséhez és a térkövezésére fordították az összegeket. A vizet és a villanyt már odavezették – tudtuk meg Farkas Mózes polgármestertől. A következő munkafolyamat az épület szigetelése és vakolása lesz. Az ajtók és ablakok elkészítésére már szerződött a helyi tanács, és a belső munkákat is elkezdik. Egy hónapon belül elkészül a kerítés, hogy megóvja az ősszel elültetett gyümölcsfákat. A harang felszereléséhez a szükséges anyagokat megvásárolták, szeptemberben az öntvény a helyére kerül, és automatizálják.

A harangról előbb az udvarhelyi Matricagyár igazgatójától, Gergely Lászlótól érdeklődtünk. Páll János tervező- és Silye Ferenc öntőmérnök munkájának eredményét meg is tekintettük. Az öntőmérnök szavaiból kiviláglott: a régi harangöntők mesterségbeli tudásának ismerőjeként a mai kor technológiájával valósították meg. A harangpalást ütő nélkül száz kilós, amelyre felkerült a leányegyházközség református templomának, a megrendelőnek, a kivitelező cégnek és az öntőnek a neve. Másik oldalán egy kehely domborodik, amelyet Silye mérnök jelképszeretete álmodott rá. A köpeny vállán népi motívumokat formáz az ornementika, alsó pártázatát is gazdagon ékesítették.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken

Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Ne ijedjenek meg a szirénától – gyakorlat zajlik kedden Székelyudvarhelyen

Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.

Ne ijedjenek meg a szirénától – gyakorlat zajlik kedden Székelyudvarhelyen
2026. június 22., hétfő

Vakolatomlás: nem elégednek meg az elsődleges magyarázattal

Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.

Vakolatomlás: nem elégednek meg az elsődleges magyarázattal
2026. június 22., hétfő

Alaposan felöntöttek a garatra, mégis autót vezetett két férfi – eljárás indult ellenük

Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.

Alaposan felöntöttek a garatra, mégis autót vezetett két férfi – eljárás indult ellenük
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen

Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen
Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen
2026. június 22., hétfő

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen

2026. június 21., vasárnap

Összefogással tisztították meg a Bucsin felé vezető utat

Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.

Összefogással tisztították meg a Bucsin felé vezető utat
2026. június 20., szombat

Új hidakat építettek az egyre terjeszkedő Fenyéden

Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.

Új hidakat építettek az egyre terjeszkedő Fenyéden
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Félúton a kaland: Kína kapujában a két erdélyi motoros

Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.

Félúton a kaland: Kína kapujában a két erdélyi motoros
2026. június 19., péntek

Kijavították a megsüllyedt utat Küsmöd és Siklód között, de az aszfaltra várni kell

Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.

Kijavították a megsüllyedt utat Küsmöd és Siklód között, de az aszfaltra várni kell
2026. június 19., péntek

Változatos programok a Múzeumok Éjszakáján Székelyudvarhelyen

Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.

Változatos programok a Múzeumok Éjszakáján Székelyudvarhelyen
Hirdetés