A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumban tanul az a 15 éves diáklány, aki az újinfluenza gyanúja miatt került a városi kórház fertőzőosztályára, ahol a hétvégén beigazolódott, hogy az A/H1N1 vírus fertőzte meg. A kilencedikes tanulót elkülönítve kezelik, a kezelési protokollok értelmében a Tamiflu nevű influenzagyógyszert kapja. Az osztálytermet, amelyben tanult egy hétre bezárták, osztálytársait jövő hétfőig hazaküldték, a termet pedig a járványmegelőzési előírások szerint fertőtlenítették.
2009. december 08., 20:312009. december 08., 20:31
A diáklány nagyon jó általános állapotban van, az ő esetében enyhe lefolyású az újinfluenza-fertőzés, már közvetlenül a kezelés megkezdése után gyorsan javulni kezdett az állapota – közölte dr. Bíró Judit. A kórház fertőzőosztályának vezető szakorvosa elmondta, a lány szervezete jól reagál a gyógyszerekre, társult betegsége nincs, az újinfluenzát leszámítva egy teljesen egészséges 15 éves serdülő.
Viszonylag normális a hangulat a diákok körében a Tamási Áron Gimnáziumban, az újinfluenza megjelenése nem okozott pánikot, ezt a tanintézmény igazgatója, Laczkó György is megerősítette. Elmondta, egy kilencedikes, római katolikus osztályban tanuló diáklány az újinfluenzás beteg, székelyudvarhelyi, tehát nem bentlakásos tanuló. Osztálytársait jövő hétfőig hazaküldték, az osztálytermet, a folyosót és a mellékhelyiséget – az egészségügyi és járványmegelőző központ felügyelete alatt – fertőtlenítették, tudtuk meg az igazgatótól.
Amennyiben időközben újabb megbetegedést igazolnak az osztályközösségben, meghosszabbítják a karantént, ha három különböző osztályban is megjelenik az A/H1N1, a vesztegzárat az egész tanintézményre.
Pontosan mire lesz képes a Só-szoros, valamint Alsó- és Felsősófalva között tervezett árvízvédelmi rendszer, valamint mely területeket kell kisajátítani az építkezés miatt – erre kaptak választ a parajdi lakók pénteken, egy tájékoztató fórumon.
A szűrés nem csak papíron vagy „gyönyörűen csomagolt” programokban történik – jelentette ki Alexandru Rogobete miniszter pénteken.
Középkorú férfira támadt rá egy medve pénteken délután a patakfalvi házának kertjében – az áldozatot kórházba szállították, a nagyvadat pedig kisvártatva kilőtték.
Hargita megye tiszteletbeli nagykövete lett Borbás Marcsi. A televíziós szerkesztő és műsorvezető a 2027-es év népszerűsítésében segíti a székelyföldi megyét, amikor Európa Gasztronómiai Régiója lesz – közölte a megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Teljes megújulás előtt áll Gyergyószentmiklóson a Virág negyed déli része, ehhez azonban le kell bontani az engedély nélkül épített garázsokat. A tulajdonosoknak május végéig fel kell szabadítaniuk az elfoglalt közterületeket.
A kormány pénteki ülésén jóváhagyta a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvény módosítását, amely szerint az eredetileg 2026. január elsejei hatállyal beütemezett intézkedéseket a törvény hatálybalépésének napjától kell alkalmazni.
„1,5 millió euró értékű uniós támogatást nyertünk a csittszentiváni iskola fejlesztésére” – jelentette be közösségi oldalán Mezőpanit polgármestere, Bodó Előd Barna.
A kormány pénteken elfogadta a régi épületekre vonatkozó helyi adók, valamint a fogyatékkal élők által fizetendő helyi adók és bizonyos illetékek csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
Bővítette egészségügyi szolgáltatásait a csíkszeredai Multimed klinika azáltal, hogy a nemzetközi Affidea-klinikahálózat romániai csoportjának részévé vált. Az így újjászületett csíkszeredai klinikának avatóünnepségét pénteken tartották.
Összeomlott az 1784-ben épült, Szent György és Szent Miklós tiszteletére felszentelt ortodox fatemplom a Hargita megyei Székelyandrásfalva községhez tartozó Újlakon. Ezzel nem csupán egy épület dőlt össze, hanem egy műemlék is odaveszett.