A Kossutha Lajos utcai tömbházsor, ahol a legtöbb munka maradt
Fotó: Pinti Attila
Nem maradt más lehetősége Csíkszeredának, mint az igazságszolgáltatásra bízni követeléseinek érvényesítését a tömbház-hőszigetelések befejezését halogató céggel szemben. A megállapított kötbérek kifizetésének elutasítása miatt kényszerülnek erre a lépésre, a munkálatok átvételezése pedig évek óta húzódik, ami további bonyodalmakkal jár.
2023. január 11., 08:002023. január 11., 08:00
Az alul licitált árak, a munkaerőhiány, illetve a szerződéseket saját előnyükre kihasználó cégek miatt könnyen kerülhetnek kiszolgáltatott helyzetbe azok az önkormányzatok, amelyek a különböző munkálatok kivitelezésére kötött szerződések felbontásával csak saját helyzetüket nehezítenék. Jó példa erre Csíkszereda esete a tömbház-hőszigetelésekkel, ahol egy Maros megyei vállalkozás több szerződés alapján
Az csak menet közben derült ki, hogy a szükségesnél kisebb számú alkalmazott – akiket időközönként számos más munkatelep között ide-oda szállítottak, így a munka sokszor teljesen szünetelt – olyan lassan fog megbirkózni a feladatokkal, hogy minden vállalt határidő rég lejár.
Ráadásul a hozzá nem értés miatt jelentkező folyamatos problémák az elkészült munkálatok átvételezését is hátráltatják – ezek kijavítása nélkül ugyanis a városháza nem volt hajlandó a jegyzőkönyveket aláírni.
Mint Bors Béla csíkszeredai alpolgármestertől megtudtuk, tavaly kilenc tömbházat tudtak átvenni a jelzett hiányosságok kijavítása után, ezeket a munkálatokat ki is fizették, de ugyanakkor
Más lehetőség hiányában a városháza bírósághoz fordul az általa követelt összeg behajtása érdekében.
Egyre jobban bonyolódik Csíkszeredában több tömbház-hőszigetelés befejezése, amelyek közül sokat két éve görget maga előtt a kivitelező. Legutóbb a késedelemért kirótt büntetőkamat kifizetését utasította el a cég, ezért az önkormányzat perre készül.
„Nem lehet azt megtenni, hogy a végső elszámolásnál visszatartsuk a késedelmi kamatot, mert a törvény kötelez rá, hogy kifizessük a munkálatot. Utána, ha nem fogadja el a cég az általunk kért összeg kifizetését, fordulhatunk az igazságszolgáltatáshoz” – vázolta az elöljáró. Ezért több pert is indít a városháza, mert a kötbéreket különböző szerződések alapján számolták ki.
Fotó: Pinti Attila
A cél továbbra is az, hogy valamilyen módon átvegye a város a munkálatokat, ha ez nem történik meg, nem lehet megállapítani a jótállási időszakot, nem lehet esetlegesen a jótállási időszakra visszatartott összegből javításokat végezni.
Az alpolgármester szerint a törvény azt is előírja, hogy ha egy tömbház nincs átvéve, annak a jelenlegi állapotát meg kell őrizze a kivitelező. „Egy tízemeletes tömbház esetében akkor le kell állítani a kicserélt liftet, hogy megőrizze annak állapotát” – érzékeltette a helyzetet.
mert még nem történt meg minden átvétel.
Eddig nem tapasztalt módon elhúzódott több csíkszeredai tömbház hőszigetelésének átvétele, van, ahol másfél éve a hiányosságok kijavításán „dolgozik” a kivitelező.
A munkálatok terén a legnagyobb elmaradás jelenleg a Kossuth Lajos utca 20–26. szám alatti tömbházsornál van, tavasszal az ígéretek szerint ismét folytatják. Ennél, illetve két másik toronyház esetében a kötbéreket csak átvétel után állapítják meg és számlázzák ki.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!