
A Kossutha Lajos utcai tömbházsor, ahol a legtöbb munka maradt
Fotó: Pinti Attila
Nem maradt más lehetősége Csíkszeredának, mint az igazságszolgáltatásra bízni követeléseinek érvényesítését a tömbház-hőszigetelések befejezését halogató céggel szemben. A megállapított kötbérek kifizetésének elutasítása miatt kényszerülnek erre a lépésre, a munkálatok átvételezése pedig évek óta húzódik, ami további bonyodalmakkal jár.
2023. január 11., 08:002023. január 11., 08:00
Az alul licitált árak, a munkaerőhiány, illetve a szerződéseket saját előnyükre kihasználó cégek miatt könnyen kerülhetnek kiszolgáltatott helyzetbe azok az önkormányzatok, amelyek a különböző munkálatok kivitelezésére kötött szerződések felbontásával csak saját helyzetüket nehezítenék. Jó példa erre Csíkszereda esete a tömbház-hőszigetelésekkel, ahol egy Maros megyei vállalkozás több szerződés alapján
Az csak menet közben derült ki, hogy a szükségesnél kisebb számú alkalmazott – akiket időközönként számos más munkatelep között ide-oda szállítottak, így a munka sokszor teljesen szünetelt – olyan lassan fog megbirkózni a feladatokkal, hogy minden vállalt határidő rég lejár.
Ráadásul a hozzá nem értés miatt jelentkező folyamatos problémák az elkészült munkálatok átvételezését is hátráltatják – ezek kijavítása nélkül ugyanis a városháza nem volt hajlandó a jegyzőkönyveket aláírni.
Mint Bors Béla csíkszeredai alpolgármestertől megtudtuk, tavaly kilenc tömbházat tudtak átvenni a jelzett hiányosságok kijavítása után, ezeket a munkálatokat ki is fizették, de ugyanakkor
Más lehetőség hiányában a városháza bírósághoz fordul az általa követelt összeg behajtása érdekében.

Egyre jobban bonyolódik Csíkszeredában több tömbház-hőszigetelés befejezése, amelyek közül sokat két éve görget maga előtt a kivitelező. Legutóbb a késedelemért kirótt büntetőkamat kifizetését utasította el a cég, ezért az önkormányzat perre készül.
„Nem lehet azt megtenni, hogy a végső elszámolásnál visszatartsuk a késedelmi kamatot, mert a törvény kötelez rá, hogy kifizessük a munkálatot. Utána, ha nem fogadja el a cég az általunk kért összeg kifizetését, fordulhatunk az igazságszolgáltatáshoz” – vázolta az elöljáró. Ezért több pert is indít a városháza, mert a kötbéreket különböző szerződések alapján számolták ki.
Fotó: Pinti Attila
A cél továbbra is az, hogy valamilyen módon átvegye a város a munkálatokat, ha ez nem történik meg, nem lehet megállapítani a jótállási időszakot, nem lehet esetlegesen a jótállási időszakra visszatartott összegből javításokat végezni.
Az alpolgármester szerint a törvény azt is előírja, hogy ha egy tömbház nincs átvéve, annak a jelenlegi állapotát meg kell őrizze a kivitelező. „Egy tízemeletes tömbház esetében akkor le kell állítani a kicserélt liftet, hogy megőrizze annak állapotát” – érzékeltette a helyzetet.
mert még nem történt meg minden átvétel.

Eddig nem tapasztalt módon elhúzódott több csíkszeredai tömbház hőszigetelésének átvétele, van, ahol másfél éve a hiányosságok kijavításán „dolgozik” a kivitelező.
A munkálatok terén a legnagyobb elmaradás jelenleg a Kossuth Lajos utca 20–26. szám alatti tömbházsornál van, tavasszal az ígéretek szerint ismét folytatják. Ennél, illetve két másik toronyház esetében a kötbéreket csak átvétel után állapítják meg és számlázzák ki.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!