
A Kossutha Lajos utcai tömbházsor, ahol a legtöbb munka maradt
Fotó: Pinti Attila
Nem maradt más lehetősége Csíkszeredának, mint az igazságszolgáltatásra bízni követeléseinek érvényesítését a tömbház-hőszigetelések befejezését halogató céggel szemben. A megállapított kötbérek kifizetésének elutasítása miatt kényszerülnek erre a lépésre, a munkálatok átvételezése pedig évek óta húzódik, ami további bonyodalmakkal jár.
2023. január 11., 08:002023. január 11., 08:00
Az alul licitált árak, a munkaerőhiány, illetve a szerződéseket saját előnyükre kihasználó cégek miatt könnyen kerülhetnek kiszolgáltatott helyzetbe azok az önkormányzatok, amelyek a különböző munkálatok kivitelezésére kötött szerződések felbontásával csak saját helyzetüket nehezítenék. Jó példa erre Csíkszereda esete a tömbház-hőszigetelésekkel, ahol egy Maros megyei vállalkozás több szerződés alapján
Az csak menet közben derült ki, hogy a szükségesnél kisebb számú alkalmazott – akiket időközönként számos más munkatelep között ide-oda szállítottak, így a munka sokszor teljesen szünetelt – olyan lassan fog megbirkózni a feladatokkal, hogy minden vállalt határidő rég lejár.
Ráadásul a hozzá nem értés miatt jelentkező folyamatos problémák az elkészült munkálatok átvételezését is hátráltatják – ezek kijavítása nélkül ugyanis a városháza nem volt hajlandó a jegyzőkönyveket aláírni.
Mint Bors Béla csíkszeredai alpolgármestertől megtudtuk, tavaly kilenc tömbházat tudtak átvenni a jelzett hiányosságok kijavítása után, ezeket a munkálatokat ki is fizették, de ugyanakkor
Más lehetőség hiányában a városháza bírósághoz fordul az általa követelt összeg behajtása érdekében.

Egyre jobban bonyolódik Csíkszeredában több tömbház-hőszigetelés befejezése, amelyek közül sokat két éve görget maga előtt a kivitelező. Legutóbb a késedelemért kirótt büntetőkamat kifizetését utasította el a cég, ezért az önkormányzat perre készül.
„Nem lehet azt megtenni, hogy a végső elszámolásnál visszatartsuk a késedelmi kamatot, mert a törvény kötelez rá, hogy kifizessük a munkálatot. Utána, ha nem fogadja el a cég az általunk kért összeg kifizetését, fordulhatunk az igazságszolgáltatáshoz” – vázolta az elöljáró. Ezért több pert is indít a városháza, mert a kötbéreket különböző szerződések alapján számolták ki.
Fotó: Pinti Attila
A cél továbbra is az, hogy valamilyen módon átvegye a város a munkálatokat, ha ez nem történik meg, nem lehet megállapítani a jótállási időszakot, nem lehet esetlegesen a jótállási időszakra visszatartott összegből javításokat végezni.
Az alpolgármester szerint a törvény azt is előírja, hogy ha egy tömbház nincs átvéve, annak a jelenlegi állapotát meg kell őrizze a kivitelező. „Egy tízemeletes tömbház esetében akkor le kell állítani a kicserélt liftet, hogy megőrizze annak állapotát” – érzékeltette a helyzetet.
mert még nem történt meg minden átvétel.

Eddig nem tapasztalt módon elhúzódott több csíkszeredai tömbház hőszigetelésének átvétele, van, ahol másfél éve a hiányosságok kijavításán „dolgozik” a kivitelező.
A munkálatok terén a legnagyobb elmaradás jelenleg a Kossuth Lajos utca 20–26. szám alatti tömbházsornál van, tavasszal az ígéretek szerint ismét folytatják. Ennél, illetve két másik toronyház esetében a kötbéreket csak átvétel után állapítják meg és számlázzák ki.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!