Fotó: Salvamont Romania/Facebook
Tavaly mintegy 6500 bevetésük volt a Salvamont hegyimentő szolgálat munkatársainak és több mint 7500 embert mentettek meg.
2025. január 20., 17:482025. január 20., 17:48
A romániai Salvamont vezetője, Sabin Cornoiu hétfői közleménye szerint – melyet az Agerpres idéz – 2024-ben helyi és megyei szolgálataik mintegy 140 bázisán naponta 450-600 hegyimentő állt készenlétben, hogy szükség esetén közbelépjenek.
Közülük 2443 személyt a megyei mentőszolgálatok vagy a rohammentő-szolgálat (SMURD) mentőivel, 561-et a Salvamont járműveivel, 122-t a SMURD helikoptereivel vittek kórházba. Ugyanakkor 104 személynek nem tudták megmenteni az életét, holttestüket az igazságügyi orvostani intézetbe szállították.
Az elmúlt évben 84 olyan kereső és mentőakciójuk volt a hegyimentőknek, amelyeken kutyákat is bevetettek, 83 alkalommal alkalmaztak drónokat, 11 esetben volt szükség a búvárok bevetésére, hét esetben a mesterséges intelligenciát alkalmazó speciális detektorral, négy esetben víz alatti drónokkal kerestek vízbe fulladt személyeket.
Nyáron 2429 esetben riasztották a hegyimentőket, ebből 2029 incidens a hegyekben történt, 315 személy pedig a Salvamont orvosi rendelőinél kért segítséget.
A Vodafone Alapítvánnyal partnerségben létrehozott diszpécserszolgálathoz
Ugyanakkor 8981 esetben a hegyvidéki turistaösvényekkel kapcsolatos információkat kértek a betelefonálók.
A Salvamont egy fejlett technológiai megoldásokat és drónokat alkalmazó beavatkozási rendszert használ az áldozatok felkutatására: a drónok felvételeket készítenek, és a mesterséges intelligencia használatával helymeghatározást végeznek a Vodafone hálózatán keresztül – ismertették a közleményben.
Mostanig több mint százezren telepítették a Salvamont alkalmazást, amely ingyenesen elérhető androidos és iOS-es felhasználók számára is. Az applikáció tájékoztat és segít a hegyi tájékozódásban, ugyanakkor SOS opciót is kínál, amelynek segítségével valós időben továbbítani lehet a Salvamont diszpécserszolgálatának a tartózkodási hely koordinátáit.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
szóljon hozzá!