
Fotó: Erdély Bálint Előd
Négy ország hat szobrászművészének részvételével kezdetét vette a hónapok óta szervezés alatt álló Kárpátok Nemzetközi Szobrásztábor Kápolnásfaluban.
2022. szeptember 20., 18:412022. szeptember 20., 18:41
Benedek László, Kápolnásfalu polgármestere és Matl Péter Munkácsy-díjas szobrászművész, a Pro Arte Alapítvány elnöke fél éve meséltek a Székelyhonnak az alkotótábor terveiről, melynek során különböző országok szobrászművészei köztéri szobrokat készítenek, amelyek később kis településeken kapnak helyet. Az alkotótáborok során elkészült szobrokat a művészek ingyen ajánlják fel a településeknek azzal a feltétellel, hogy a településvezetőknek vagy egy régi, elhanyagolt közteret kell felújítaniuk, vagy egy újat kell létrehozniuk saját erőből a műalkotás számára.

Két hétre Kápolnásfaluba látogat Matl Péter kárpátaljai Munkácsy-díjas szobrászművész. Az elismert alkotó Erdélyben első alkalommal a székelyföldi faluban szervezi meg nemzetközi szobrásztáborát szeptember közepén.
Akkor még nem lehetett tudni a résztvevő művészek neveit, keddi látogatásunk során viszont már javában zajlottak a kezdeti munkálatok a székelyföldi faluban az alkotásra kijelölt helyen – kezdetét vette a Kárpátok Nemzetközi Szobrásztábor.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mint a tábor szervezője, Matl Árpád közölte, a Kápolnásfaluban megvalósuló alkotótáborra négy különböző ország hat művésze érkezett: Bezpalko Volodimir és Matl Péter Ukrajnából, Balanyi Zoltán Magyarországról, Marmentini Rhea Spanyolországból, valamint Tamás Attila és Zavaczki Walter Romániából.
Az alkotók a Hargita-hegységből származó hatalmas szikladarabok felhasználásával készítik el a szobraikat az elkövetkező két hétben, nem véletlenül:
A tábort követően október másodikán lesz a záróünnepség, ekkor a műveket a templomtéren helyezik el, hogy a helyiek és minden érdeklődő szemügyre vehesse azokat.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A szobrok idővel a település közterein kapnak helyet – fejtette ki Benedek László polgármester, aki szintén lelkes szervezője a tábornak, amely amellett, hogy lehetőséget biztosít a résztvevő művészeknek szakmai tapasztalatcserére és alkotásra, egyfajta kulturális misszió is, melynek révén a modern művészetet szeretnék becsempészni a falvak esztétikájába. Noha a környező települések elöljárói egyelőre nem mutattak érdeklődést az esemény iránt, a községvezető továbbra is abban bízik, hogy az első alkalommal megszervezett székelyföldi alkotótábor hagyománnyá válik – ha lesz igény más községek részéről is a szervezésre, akkor különböző helyszíneken, amennyiben nem, akkor Kápolnásfaluban.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az önkormányzat a falu határában található saját telkén biztosít helyet a művészek számára az alkotásra, ahová az elkövetkező két hétben – a vasárnapok kivételével – bárki ellátogathat beszélgetni a művészekkel és megtekinteni az alkotási folyamatot.
– jelentette ki Matl Árpád szervező.
Nemsokára itt a karácsony – jelzi a főtéri díszes fenyő és az adventi koszorú, amelyen vasárnap meggyújtjuk az utolsó gyertyát. Sepsiszentgyörgyön az ünnepvárás része a regölés is, amelyet harminc éve elevenített fel a Guzsalyas Alapítvány.
Autóbaleset következtében dőlt ki Csíkpálfalva határában vasárnapra virradóra az útszéli kereszfa, és nem rongálás történt – jelezte portálunknak Petres Attila, a település alpolgármestere.
A sepsiszentgyörgyi Turulmadár Egyesület szárnya alatt tevékenykedő fiatalok két újabb projekt keretében tanultak a világról és önmagukról: a tanulás nem volt kötelező, nem volt unalmas, egy kicsit vagy annál is jobban benne voltak ők is.
A legfelsőbb bíróság kedden elutasította Vlad Pascu rendkívüli jogorvoslati kérelmét, így a drogos állapotban két fiatalt halálra gázoló fiatalembernek a Konstanca megyei ítélőtábla ítéletének megfelelően 10 évet kell börtönben töltenie.
Az ínyencek számára is érdekfeszítőnek ígérkező bemutatót hoz tető alá szerda délután Hegedűs Ferenc a kézdivásárhelyi Kosztándi Képtárban. Sepsiszéki Nagy Balázs saját, Csinódon készített sajtjait hozza el magával, és meg is kóstoltatja a közönséggel.
Kigyulladt egy autó hétfő este a kézdivásárhelyi Penny áruház parkolójában, fennállt a veszélye annak is, hogy egy közelben parkoló furgonra átterjed a tűz.
Ködriasztás van érvényben Hargita megye több településén az esti órákban. Az útra indulóknak ajánlott a fokozott óvatosság.
Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala és a Kónya Ádám Művelődési Ház szilveszteri utcabálra hívja a város lakóit a főtérre. Az újévet a főtéren Baricz Gergő koncertje izzítja be.
Ha lesz is béke Ukrajnában, Oroszország továbbra is állandó fenyegetést jelent majd – jelentette ki Nicușor Dan kedden Helsinkiben, az Európai Unió keleti szárnyának csúcstalálkozója utáni közös sajtótájékoztatón.
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kedden bejelentette, hogy 24 órára őrizetbe vette Alexandru-Răzvan Cuc volt szállításügyi miniszter, akit vesztegetésben való bűnsegédlettel gyanúsítanak.
szóljon hozzá!