A pápalátogatásra, a Hármashalom oltárhoz szánt liturgikus bútorzat utolsó simításait végzik a székelyudvarhelyi asztalosüzemben. A Szentatya által június elsején Csíksomlyón bemutatandó szentmiséjének nemes, egyszerű és míves bútorzatának készítési folyamatáról László Endre cégtulajdonost kérdeztük.
2019. május 27., 22:012019. május 27., 22:01
2019. május 28., 09:252019. május 28., 09:25
Fotó: Barabás Ákos
A pápalátogatásra, a Hármashalom oltárhoz szánt liturgikus bútorzat utolsó simításait végzik a székelyudvarhelyi asztalosüzemben. A Szentatya által június elsején Csíksomlyón bemutatandó szentmiséjének nemes, egyszerű és míves bútorzatának készítési folyamatáról László Endre cégtulajdonost kérdeztük.
2019. május 27., 22:012019. május 27., 22:01
2019. május 28., 09:252019. május 28., 09:25
Fotó: Barabás Ákos
A terveket Bogos Ernő, Kájoni János-díjas építész, az MMA levelező tagja készítette. Homoródkarácsonyfalván néhány évvel ezelőtt készítettek egy liturgikus bútorzatot, formailag azt vették át, és azt fogadta el a pápalátogatást előkészítő vatikáni bizottság. A székelyudvarhelyi László Endrét és munkacsoportját bízták meg a kivitelezéssel, aki elárulta: a kimondhatatlan megtiszteltetés elfogadáshoz Tamás Barna plébánostól és László Attilától, a liturgikus bizottság tagjától kapott lelkiatyai biztatást. Imádkozott, hogy jó végre vihessék ezt a megtisztelő feladatot. Az elmúlt vasárnapon, amikor már minden bútordarabot teljes szépségében láthatott, szentmisén adott hálát értük.
Oltárasztal, ambók, zsámolyok
A cégtulajdonos elmondta:
Fotó: Barabás Ákos
Kimondhatatlanul megtisztelőnek érzik – nemhogy egy emberélet, de az elmúlt évezred páratlan lehetőségét. Az asztalosmesterek, Szabó Vencel és Gedő Ferenc is alig találtak szavakat az öröm kifejezésére. Felelősségteljesen, lelkesen állta a nyolctagú munkacsoport a kihívást. Fekete András műépítésszel igyekeztek megtalálni a legjobb megoldásokat.
Fotó: Barabás Ákos
László Endre példaként említette, hogy voltak a kereskedelemben nem kapható keresztmetszetek – szinte tíz éves anyagot használtak fel készletükből az oltárasztalhoz, amely két, a helyszínen összeilleszthető és ugyanígy szétválasztható részből áll. A csíksomlyói ferenceseké lesz, elmozdítható és bárhol használható.
amelynek elemei továbbá a rögzített illetve elmozdítható felolvasóállványok. A kredencián a kelyhek kapnak helyet.
Fotó: Barabás Ákos
A kisebb állványok egyikére a Szentatya által a csíksomlyói csodatevő Szűzanyának szánt Arany rózsát, a különleges pápai adományt, a másikra a Szent László-ereklyét helyezik ki – utóbbi Somogyvárról érkezik Csíksomlyóra.
A legszebb a pápai trónus
A munkacsoport a pápai trónus elkészítésére a legbüszkébb. A kárpitos munkát Brók István végezte. A papi székek és zsámolyok térbeli elhelyezését László Attilától tudtuk meg.
Mellettük, jobb és bal felől főegyházmegyénk érseke, valamint a püspökkari konferencia elnöke helyezkedik el.
Fotó: Barabás Ákos
A fa természetes színét megőrizve, matt lakkal kezelték a felületeket. Különleges élmény volt látnunk, mennyire óvatosan és szeretettel bánnak a bútorzat elemeivel a készítőik. Amikor László Attila belepróbálta a gyönyörű húsvéti gyertyát a tartóba, egy pillanatra megállt a munka. Érezhető volt a lelki elégtétel. Bár sokféle egyházi, múzeumi és kastélybútor készítési megbízást teljesítettek eddig, a pápai liturgia bútorzata más. Hálát mondtak, hogy Isten segítségével időben, minőségi és esztétikai kívánalmaknak megfelelően sikerült teljesíteniük.
Fotó: Barabás Ákos
László Attila plébános úgy érzi:
Fotó: Barabás Ákos
Addig is, amíg elszállítják az üzemből, őrző szemek vigyázzák, nehogy valami bajuk essék. László Endre hálás azért is, hogy székelyudvarhelyiekként egy kis részecskéjében hozzá tudtak járulni a történelmi látogatáshoz.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
2 hozzászólás