
A kőművesszakma is a keresettek közé tartozik. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A munkaerő-elhelyező ügynökségek által munkanélkülieknek szervezett szakmai tanfolyamok közül népszerűek a fodrász-, kozmetikus-, manikűr-pedikűr kurzusok, de a növénytermesztés, állattenyésztés, ács, kőműves, asztalos, biztonsági őr, kereskedelmi dolgozó szakma elsajátítására is van igény. A szakmai képzéseket cégek javaslatai alapján indítják.
2019. január 17., 13:452019. január 17., 13:45
Panziómenedzselést tanul Tibor, aki decemberben lett munkanélküli, és ahhoz, hogy segélyben részesülhessen, be kellett iratkoznia a megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség által szervezett szakmai tanfolyamok valamelyikére. Érdeklődésünkre, hogy miért éppen ezt választotta, elmondta, érdekelte volna egy CNC-gépkezelői tanfolyam is, de az nem volt, így a turisztikai képzés mellett döntött, mert abban is lát jövőt.
– reménykedett.
Az ingyenes szakmai tanfolyamokra azok iratkozhatnak fel, akik a munkahivatal nyilvántartásában szerepelnek munkanélküliként, akik külföldről hazatelepültek, illetve akik valamilyen büntetés-végrehajtó intézményből kikerülve nem találtak munkát – tájékoztatott Gheorghe Ștef. A Maros Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség igazgatója lapunknak elmondta,
Az elmúlt évben 52 tanfolyamot szerveztek, amelyekre összesen kilencszázan iratkoztak fel. A legnépszerűbb kurzusok: fodrász, kozmetikus, manikűr-pedikűr, mezőgazdaság-növénytermesztés és állattenyésztés, biztonsági őr, kereskedelmi dolgozó, otthoni idősgondozó. A tanfolyamokra feliratkozóknak valamivel több mint fele falusi környezetben él, és ami az iskolázottságot illeti, legtöbbjük középfokú végzettséggel rendelkezik.
Csíkszeredában az ácstanfolyam bizonyul a legkeresettebbnek – tudtuk meg Jánó Edittől, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség igazgatójától. Mint elmondta, egy-egy kurzus megszervezésénél a munkanélküliek igényeire, érdeklődésére is tekintettel vannak, de
„Akik elvégeznek egy ilyen tanfolyamot, nagyobb eséllyel találnak munkahelyet, hiszen egy-egy vállalat javaslatának megfelelően indítjuk a szakmai képzéseinket” – hangsúlyozta az igazgató. Kőművesnek tanulhatnak Székelyudvarhelyen, hegesztőnek Gyergyószentmiklóson, asztalosnak Maroshévízen. Ezek a legkeresettebb szakmák, de pincér- vagy szakácstanfolyamra is folyamatosan lehet jelentkezni. Jánó Edit azt is elmondta, hogy télen több a férfi munkanélküli, akik tavasszal munkába állhatnának. A női munkakeresőknek kozmetikusi vagy fodrász-, ruhatervezési, szabás-varrás tanfolyamok állnak rendelkezésükre.
De ha nem is tud azonnal elhelyezkedni a végzett, a tanultak nem vesznek kárba, hiszen otthon, a ház körül, a családban kamatoztathatja tudását, esetleg tapasztalatot szerez, és az elkövetkezőkben még nagyobb az esélye, hogy érvényesüljön. Erre jó példa lehet Ildikó esete, aki kertészmérnöki végzettséggel vált munkanélkülivé és szakácstanfolyamot végzett. „Elhatároztam, hogy szakácsként keresek munkahelyet. Nem találtam, de amit ott megtanultam, mindent kipróbáltam otthon, sőt még úgymond továbbképeztem magam, tévéből, folyóiratokból. Végül tényleg bejött, és szakácsként tudtam elhelyezkedni” – mesélte a marosvásárhelyi nő.
Fagyos időre, erős szélre és hóviharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat. Hargita és Kovászna megyében is lehűl az idő.
Tavaly 32,743 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, 2 százalékkal, azaz 673 millió euróval kisebb, mint 2024-ben – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn.
A gyalui víztározóba esett férfit keresnek a búvárok – közölte hétfő reggel a Kolozs megyei katasztrófavédelem.
Általános sztrájk kirobbantására készül a polgármesteri hivatalokban dolgozók szakszervezete a kormány által tervezett megszorítások miatt. Keddre kétórás figyelmeztető sztrájkot hirdetett az érdekvédelmi tömörülés.
Könnyed, vicces, kisebb téteket felvonultató westerosi történtet adaptált a képernyőre az HBO George R. R. Martin egyik „mellékregényéből”, a Hét királyság lovagjából. Ajánló.
A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) vasárnap közzétett adatai szerint a kötelező magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő nyugdíjalapok vagyona december végén 201,6 milliárd lej volt, 34 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban.
Hárman meghaltak és egy személy megsérült vasárnap a 6-os országúton történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Somfa térségében – tájékoztatott a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Románia meghívást kapott február 19-ére Washingtonba a Béketanács első ülésére, a részvételről azonban csak az amerikai partnerekkel folytatott egyeztetések után dönt a román fél – közölte vasárnap a Facebook-oldalán államfő.
Legyen egy tér, ami biztonságos, szakmailag hiteles, tabuktól mentes, és mindenki előtt nyitva áll – ezzel az elképzeléssel vágott bele a közösségépítésbe öt erdélyi magyar pszichológus. Céljaikról, terveikről kérdeztük a MentaliTea létrehozóit.
A villamos energia, a földgáz és az üzemanyagok magas adóterhelése rontja a román ipar versenyképességét, és közvetve emeli a fogyasztási cikkek árát – állapította meg vasárnapi közleményében az Intelligens Energia Egyesület elnöke.
szóljon hozzá!