A hivatalos adatoknál akár kétszer nagyobb is lehet a külföldön dolgozó szülők száma. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
A hivatalos adatok szerint a székelyföldi megyékben több mint háromezer gyerek áll a szűkebb-tágabb családi körbe tartozó rokonok felügyelete alatt, mert szülei külföldön dolgoznak. A valóságban azonban ez a szám akár sokkal nagyobb is lehet, a gyermekvédelmi igazgatóságok vezetőinek a meglátása szerint. Sok szülő elmulaszt hivatalos nyilatkozatot tenni elutazása előtt arról, hogy ki felel a gyerekéért, ez pedig váratlan problémákat eredményezhet távolléte idején.
2023. január 03., 08:052023. január 03., 08:05
A három székelyföldi megye közül kettőben megnőtt idén azoknak a családoknak a száma, amelyekben a szülők külföldön vállaltak munkát és gyerekeik felügyeletét távollétük idejére rokonokra bízták. A megyei gyermekvédelmi igazgatóságok adatai szerint
Az adatokat az érintett szülők által a polgármesteri hivatalokhoz benyújtott, a gyerekük felügyeletére vonatkozó nyilatkozatok alapján összesítik a gyermekvédelmi igazgatóságokon, így azok nem pontosak, ugyanis sok szülő elmulaszt nyilatkozatot tenni, noha ez kötelező.
Hargita megyében a gyermekvédelmi igazgatósághoz a harmadik negyedév végéig, azaz szeptember utolsó napjáig beérkezett adatok szerint 952 családból dolgozott az egyik vagy mindkét szülő külföldön, ők összesen 1455 gyerek felügyeletéről gondoskodtak elutazásuk előtt – tudtuk meg Elekes Zoltántól, a Hargita Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetőjétől. A 2022-es adatok még úgy is nagyobbak az elmúlt években mértnél, hogy az utolsó negyedév számait nem tartalmazzák. 2021-ben ugyanis 1192 gyerek volt hasonló helyzetben, 2020-ban 1028, 2019-ben pedig 1388.
A szülők nélkül itthon maradt gyerekek döntő többségének a felügyeletét rokonokra bízzák a szülők, csak ritka esetekben kell elhelyezze a gyermekvédelmi rendszerben az igazgatóság az itthon maradt kiskorúakat – mondta el Elekes Zoltán. A szülők sok esetben anyagi helyzetük rendezése érdekében vállalnak külföldi munkát, még a gyermekvédelmi rendszerbe bekerülő gyermekek szülei esetében is ez a jellemző – tette hozzá.
A vonatkozó kötelezettségeket illetően az igazgatóság vezetője elmondta: ha mindkét szülő külföldön vállal munkát, illetve egyszülős családok esetében az egyetlen szülő, akkor kötelesek ezt bejelenteni a helyi polgármesteri hivatalban 40 nappal az elutazás előtt, illetve egy bírósági végzést is kell szerezzenek arról, hogy ki felügyel gyerekeikre távollétük idején.
A hivatalos eljárást sok szülő nem tartja be, ez azonban váratlan gondokhoz vezethet, amíg ők külföldön dolgoznak.
– sorolta a lehetséges problémákat Miklea Hajnal, a Maros Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetője.
Maros megyében is megnőtt kissé 2022-ben a külföldön dolgozó szülők által a polgármesteri hivatalokhoz benyújtott bejelentések száma. Szeptember végéig 1107 ilyen eset került nyilvántartásba, szemben a 2021-es 966, illetve a 2020-as 868 esetszámmal. Legutóbb a 2019-es adat (1298 eset) volt nagyobb az idei, háromnegyed évet felölelő esetszámnál.
A hivatalos adatok azonban nem tükrözik a valóságot, ugyanis valójában sokkal több szülő dolgozik külföldön, mint ahányan hivatalosan is gondoskodnak gyermekük felügyeletéről – véli Miklea Hajnal.
„Véleményem szerint sokkal, sokkal nagyobb azoknak a száma, akik elmennek, és a polgármesteri hivataloknál nem jelentik, de még a gyerekük iskolájában vagy a háziorvosnál sem szólnak, hogy elutaznak” – mondta a gyermekvédelmi igazgatóság vezetője.
A három székelyföldi megye közül Kovászna az egyetlen, ahol a hivatalos adatok szerint csökkenő tendenciát mutat a külföldön dolgozó szülők száma – tudtuk meg Vass Máriától. A Kovászna Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője érdeklődésünkre közölte: adataik szerint 534 családból dolgozik az egyik, az egyetlen vagy mindkét szülő külföldön, ez pedig összesen 645 itthon maradt gyermeket érint. Ő is kitért azonban arra, hogy az adatok sajnos nem teljesen tükrözik a valóságot.
– vázolta a helyzetet. Vass Mária szerint is sok olyan szülő van, aki elmulaszt hivatalos bejelentést tenni arról, hogy külföldre utazik dolgozni, és véleménye szerint ez azzal is magyarázható, hogy törvény ugyan van, ami előírja a kötelezettséget, de a határátlépésnél senki nem ellenőrzi azt, hogy az érintett szülők eleget tettek-e annak.
Az országos gyermekvédelmi hatóság június végi adatai szerint egyébként 12 706 olyan gyereket tartottak számon országszerte, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott. Az érintett gyerekek többségének, majdnem 12 ezer kiskorúnak a felügyeletét rokonokra bízták a szülők távollétük idejére.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
Nem hirdetett ítéletet a Maros Megyei Törvényszék szerdán a Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőperben, ezt egy későbbi időpontra halasztották.
Fiatal tehetségek és a Csíki Kamarazenekar ad hangversenyt Csíkszeredában április 7-én, hétfőn. A koncerten megismerkedhet a közönség a bemutatkozásra váró, Nagy István Művészeti Középiskola diákjaival.
A legfőbb ügyészség vádat emelt szerdán Ion Iliescu exállamelnök és Petre Roman volt miniszterelnök ellen emberiesség elleni bűncselekmények miatt az 1990-es bányászjárás ügyében.
Hamarosan országszerte elérhetővé válik az új típusú személyazonossági igazolvány, amely elektronikusan is tárolja a személyes adatokat. Az új személyi elterjedésével fokozatosan az elektronikus egészségügyi kártyák is megszűnnek.
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!