Hirdetés
Hirdetés

Sokkal több szülő dolgozhat külföldön, mint ahányan hivatalosan gondoskodnak gyermekük felügyeletéről

A hivatalos adatoknál akár kétszer nagyobb is lehet a külföldön dolgozó szülők száma. Képünk illusztráció •  Fotó: Kristó Róbert

A hivatalos adatoknál akár kétszer nagyobb is lehet a külföldön dolgozó szülők száma. Képünk illusztráció

Fotó: Kristó Róbert

A hivatalos adatok szerint a székelyföldi megyékben több mint háromezer gyerek áll a szűkebb-tágabb családi körbe tartozó rokonok felügyelete alatt, mert szülei külföldön dolgoznak. A valóságban azonban ez a szám akár sokkal nagyobb is lehet, a gyermekvédelmi igazgatóságok vezetőinek a meglátása szerint. Sok szülő elmulaszt hivatalos nyilatkozatot tenni elutazása előtt arról, hogy ki felel a gyerekéért, ez pedig váratlan problémákat eredményezhet távolléte idején.

Széchely István

2023. január 03., 08:052023. január 03., 08:05

A három székelyföldi megye közül kettőben megnőtt idén azoknak a családoknak a száma, amelyekben a szülők külföldön vállaltak munkát és gyerekeik felügyeletét távollétük idejére rokonokra bízták. A megyei gyermekvédelmi igazgatóságok adatai szerint

mintegy 2600 család és összesen 3438 kiskorú gyerek van hasonló helyzetben Hargita, Maros és Kovászna megyében.

Az adatokat az érintett szülők által a polgármesteri hivatalokhoz benyújtott, a gyerekük felügyeletére vonatkozó nyilatkozatok alapján összesítik a gyermekvédelmi igazgatóságokon, így azok nem pontosak, ugyanis sok szülő elmulaszt nyilatkozatot tenni, noha ez kötelező.

Nőttek a számok idén

Hargita megyében a gyermekvédelmi igazgatósághoz a harmadik negyedév végéig, azaz szeptember utolsó napjáig beérkezett adatok szerint 952 családból dolgozott az egyik vagy mindkét szülő külföldön, ők összesen 1455 gyerek felügyeletéről gondoskodtak elutazásuk előtt – tudtuk meg Elekes Zoltántól, a Hargita Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetőjétől. A 2022-es adatok még úgy is nagyobbak az elmúlt években mértnél, hogy az utolsó negyedév számait nem tartalmazzák. 2021-ben ugyanis 1192 gyerek volt hasonló helyzetben, 2020-ban 1028, 2019-ben pedig 1388.

Nőtt ugyanakkor – szinte megduplázódott – azoknak a gyerekeknek a száma is, akiknek mindkét szülője, illetve egyszülős családok esetében az egyetlen szülő külföldön dolgozik: a hivatalos adatok szerint 602 ilyen gyerek van a megyében (2021 – 327, 2020 – 289, 2019 – 384). 853 olyan gyerek szerepel a nyilvántartásban, akinek csak az egyik szülője dolgozik külföldön.

A szülők nélkül itthon maradt gyerekek döntő többségének a felügyeletét rokonokra bízzák a szülők, csak ritka esetekben kell elhelyezze a gyermekvédelmi rendszerben az igazgatóság az itthon maradt kiskorúakat – mondta el Elekes Zoltán. A szülők sok esetben anyagi helyzetük rendezése érdekében vállalnak külföldi munkát, még a gyermekvédelmi rendszerbe bekerülő gyermekek szülei esetében is ez a jellemző – tette hozzá.

A vonatkozó kötelezettségeket illetően az igazgatóság vezetője elmondta: ha mindkét szülő külföldön vállal munkát, illetve egyszülős családok esetében az egyetlen szülő, akkor kötelesek ezt bejelenteni a helyi polgármesteri hivatalban 40 nappal az elutazás előtt, illetve egy bírósági végzést is kell szerezzenek arról, hogy ki felügyel gyerekeikre távollétük idején.

„Nagyon fontos lenne bejelenteni”

A hivatalos eljárást sok szülő nem tartja be, ez azonban váratlan gondokhoz vezethet, amíg ők külföldön dolgoznak.

Idézet
Nagyon fontos lenne bejelenteni, ugyanis ha ezt nem teszik meg és mindkét szülő elmegy, vagy egyszülős családok esetében az egyetlen szülő, nagyon nagy gondot okozhat a gyerek hivatalos képviseletének a hiánya. Történhet abban a periódusban bármi, orvosi beavatkozásra lehet szükség, előfordulhat más jogi probléma is, vagy csak az iskolában kellene aláírni különböző papírokat, de nincs aki ezt megtegye

– sorolta a lehetséges problémákat Miklea Hajnal, a Maros Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetője.

Maros megyében is megnőtt kissé 2022-ben a külföldön dolgozó szülők által a polgármesteri hivatalokhoz benyújtott bejelentések száma. Szeptember végéig 1107 ilyen eset került nyilvántartásba, szemben a 2021-es 966, illetve a 2020-as 868 esetszámmal. Legutóbb a 2019-es adat (1298 eset) volt nagyobb az idei, háromnegyed évet felölelő esetszámnál.

Hirdetés

A hivatalos adatok azonban nem tükrözik a valóságot, ugyanis valójában sokkal több szülő dolgozik külföldön, mint ahányan hivatalosan is gondoskodnak gyermekük felügyeletéről – véli Miklea Hajnal.

„Véleményem szerint sokkal, sokkal nagyobb azoknak a száma, akik elmennek, és a polgármesteri hivataloknál nem jelentik, de még a gyerekük iskolájában vagy a háziorvosnál sem szólnak, hogy elutaznak” – mondta a gyermekvédelmi igazgatóság vezetője.

Nincs tétje a mulasztásnak

A három székelyföldi megye közül Kovászna az egyetlen, ahol a hivatalos adatok szerint csökkenő tendenciát mutat a külföldön dolgozó szülők száma – tudtuk meg Vass Máriától. A Kovászna Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője érdeklődésünkre közölte: adataik szerint 534 családból dolgozik az egyik, az egyetlen vagy mindkét szülő külföldön, ez pedig összesen 645 itthon maradt gyermeket érint. Ő is kitért azonban arra, hogy az adatok sajnos nem teljesen tükrözik a valóságot.

Idézet
Azért nem pontosak a számok, mert az önkormányzatoknál sem tudják pontosan, hogy hány szülő dolgozik külföldön. A mi adataink például mindig ellentmondásba kerülnek a tanfelügyelőségi adatokkal: lehet, hogy az ő adataik valamivel pontosabbak azon gyerekek esetében, akik iskolába vagy óvodába járnak. De amikor mi, az adataink alapján 600-700 vagy 1000 olyan gyerekről tudtunk, akiknek a szülei külföldön dolgoznak, akkor nekik ugyanerről 2000-es esetszámaik voltak

– vázolta a helyzetet. Vass Mária szerint is sok olyan szülő van, aki elmulaszt hivatalos bejelentést tenni arról, hogy külföldre utazik dolgozni, és véleménye szerint ez azzal is magyarázható, hogy törvény ugyan van, ami előírja a kötelezettséget, de a határátlépésnél senki nem ellenőrzi azt, hogy az érintett szülők eleget tettek-e annak.

Az országos gyermekvédelmi hatóság június végi adatai szerint egyébként 12 706 olyan gyereket tartottak számon országszerte, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott. Az érintett gyerekek többségének, majdnem 12 ezer kiskorúnak a felügyeletét rokonokra bízták a szülők távollétük idejére.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 25., vasárnap

Több mint 13 milliárd lejbe kerültek a nyugdíjak 2025 decemberében

Tavaly decemberben 4 699 559 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4279-cel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2 778 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.

Több mint 13 milliárd lejbe kerültek a nyugdíjak 2025 decemberében
Hirdetés
2026. január 25., vasárnap

5 + 1 film amit nem érdemes kihagyni az év elején

Igazi kánaán következik a szerzői filmek szerelmeseinek, hiszen az előttünk álló időszakban kerülnek széleskörű moziforgalmazásba a tavalyi fesztiválfilmek, amelyek többségét most, az Oscar-szezonban díjazzák.

5 + 1 film amit nem érdemes kihagyni az év elején
2026. január 25., vasárnap

Enyhébb idővel indul a hét, de csapadékos fordulat várható

Január utolsó hetébe lépve változékony, átmenetileg enyhébb időjárás jellemzi majd az Erdélyi-medencét. A korábbi napok erős fagyai után mérséklődik a hideg, ugyanakkor a hét második felében egyre nagyobb eséllyel számíthatunk csapadékra.

Enyhébb idővel indul a hét, de csapadékos fordulat várható
2026. január 25., vasárnap

A közösség összefogásának köszönhetően kaphat esélyt az új életre

Széles közösséget mozgatott meg a felhívás, amelyben a szívbetegséggel küzdő Dimény István részére indítottak adománygyűjtést. Az erdővidéki férfi gyógyulását számos adakozó támogatása mellett kardiológus szakorvos is segíti.

A közösség összefogásának köszönhetően kaphat esélyt az új életre
Hirdetés
2026. január 25., vasárnap

Székely Katonanevelde: évekbe telhet, amíg teljesen „belakható” lesz

Köztudott, hogy Kézdivásárhely nemrég felújított ikonikus épületébe a Céhtörténeti Múzeum költözik át. De a Székely Katonanevelde mikor nyílhat meg teljes egészében a nagyközönség előtt? – faggattuk Dimény Attila muzeológust, intézményvezetőt.

Székely Katonanevelde: évekbe telhet, amíg teljesen „belakható” lesz
2026. január 24., szombat

Kifütyülték Nicușor Dan elnököt, ő pedig ennek a felelősségéről beszélt a román fejedelemségek egyesülésének ünnepén

Boldog ünnepet kívánt Nicușor Dan államfő szombaton mindazoknak, akik kifütyülték a román fejedelemségek egyesülésének ünnepe alkalmából Focșani-on tartott rendezvényen.

Kifütyülték Nicușor Dan elnököt, ő pedig ennek a felelősségéről beszélt a román fejedelemségek egyesülésének ünnepén
2026. január 24., szombat

Nagyobb volt a szombat déli földrengés mint az elsőre mérték

Az országos földfizikai intézet (INCDFP) szakemberei a Richter-skála szerinti 3-asról 3,2-esre módosították a szombat délben Vrancea megyében történt földrengés erősségét.

Nagyobb volt a szombat déli földrengés mint az elsőre mérték
Hirdetés
2026. január 24., szombat

Újabb földrengés volt az országban, ebben a hónapban már a tizennegyedik

A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szombaton 11 óra 51 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Újabb földrengés volt az országban, ebben a hónapban már a tizennegyedik
2026. január 24., szombat

Új fordulat a csenei gyilkosságban: kábítószer-ügyben is nyomoznak

A temesvári szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) is vizsgálódik a csenei gyilkosság ügyében, miután az ebben érintett 13 éves gyermek szervezetében drogot mutattak ki.

Új fordulat a csenei gyilkosságban: kábítószer-ügyben is nyomoznak
2026. január 24., szombat

Ilie Bolojan: a PSD-nek kell eldöntenie, marad-e a kormánykoalícióban

A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) magának kell döntenie arról, hogy kormányon marad vagy kilép a koalícióból – nyilatkozta péntek este Ilie Bolojan miniszterelnök.

Ilie Bolojan: a PSD-nek kell eldöntenie, marad-e a kormánykoalícióban
Hirdetés