Nem mindenhol volt problémamentes az iskolabuszok közlekedése, de a szokásos menetrendet sehol sem borította fel a havazás. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Egyes vidéki tanintézetek iskolabusz-vezetői számára gondot okoztak a havas utak hétfőn, de az oktatási program felfüggesztését vagy megszakítását eredményező fennakadást nem okozott a havazás. Problémamentesen zajlott le a téli vakáció utáni első tanítási nap a Hargita megyei iskolákban, más tanévközi napokhoz képest csupán a szünidőben kihűlt épületek kifűtése volt nehézkesebb egyes vidéki iskolákban.
2019. január 15., 10:412019. január 15., 10:41
2019. január 15., 10:422019. január 15., 10:42
Havazott ugyan, de ez Hargita megyében nem okozott annyi problémát, mint más megyékben, a tanfelügyelőség nem is kapott oktatást érintő gondokról szóló bejelentést a téli vakáció utáni első tanítási napon – tájékoztatott Görbe Péter megyei főtanfelügyelő. Ő már pénteken szólt az iskolaigazgatóknak, hogy jelentsék az esetleges fennakadásokat, de sehonnan sem érkezett ilyen üzenet hétfőn, sem az iskolaépületek fűtésével, sem a havazással kapcsolatosan. „Nem volt probléma, reméljük, hogy nem is lesz” – fogalmazott a főtanfelügyelő.
Voltak azonban olyan települések, ahol a havazás miatt megküzdött az utakkal az iskolabusz vezetője. „Az útviszonyok olyanok, amilyenek, de mindenki bent van az iskolában” – ismertette a helyzetet Csáki Péter iskolaigazgató, az útviszonyokkal kapcsolatban megjegyezve, szépen fogalmazva
A siménfalvi Marosi Gergely Általános Iskola vezetője azt is elmondta, mint ahogyan ilyenkor sok helyen, náluk is az jelenti a legfőbb gondot, hogy kissé nehézkes kifűteni a háromhetes vakációban kihűlt iskolaépületeket. Nincs 30 Celsius-fok az osztálytermekben, de a 20–22 fokos hőmérsékletet tudják biztosítani, és az már elegendő ahhoz, hogy megtartsák a tanórákat – mondta, hozzáfűzve, hogy két- három nap alatt ismét kimelegszenek az iskolaépületek, és a fűtéssel nem lesz gondjuk, hiszen elegendő tűzifájuk van.
A Kászonokban az iskolabuszok gond nélkül eljutottak a község tanintézeteihez. „Rendben van minden, meg lehet közelíteni mindegyik iskolát, és a fűtés is megy mindenütt” – fogalmazott András Ignác, a Lukács Mihály Általános Iskola igazgatója.
A község iskoláiban a fűtéssel nem voltak gondok a szünidő utáni első tanítási napon, ugyanis a téli vakációban mindennap tüzelniük kellett, hogy a vezetékekben ne fagyjon meg a víz – mondta az intézményvezető.
Már múlt héten készültek az első tanítási napra Gyergyóremetén, így a község egyik tanintézetében sincs gond. „Mindenhol meleg van, ellenőriztük, zavartalanul működik az oktatás. Az iskolabuszok is a menetrend szerint közlekedtek, minden útvonalon végigmentek” – tájékoztatott a Fráter György Általános Iskola igazgatója, Maștaleriu Erzsébet, megjegyezve, hogy az utóbbi napokban nem is volt a környéken akkora havazás, ami gondot okozhatott volna.
A téli vakációt követően egyébként alig több mint két hétig tart a tanítás, ugyanis február 2-án kezdődik a félévközi vakáció. A második félév február 10-én kezdődik a 2018–2019-es tanévben.
Az Európai Unióban az éves infláció augusztusban 2,4 százalékon, az euróövezetben 2 százalékon stagnált, a romániai 8,5 százalékos infláció pedig a legmagasabb volt az EU-ban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán közvitára bocsátotta a hallgatói ösztöndíjak összegét jóváhagyó miniszteri rendelet tervezetét.
Ilie Bolojan szerint Románia nem tudja 8 százalék alatti költségvetési hiánnyal zárni az idei évet, a jelenlegi deficit magasabb az év elején és az év közepén prognosztizáltnál.
Cserbenhagyás miatt őrizetbe vették kedd este Toto Dumitrescut, Ilie Dumitrescu volt válogatott labdarúgó fiát, akit azzal gyanúsítanak, hogy autóbalesetet okozott Bukarestben, majd elmenekült a helyszínről.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint decemberre közel 15 százalékra nő az infláció, ha a kormány október elsejétől megszünteti az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
Közel 1,9 millió iskolás nem kapja még a tízórait az iskolákban, mert a kormány nem hagyta jóvá a program költségvetését az idei tanévre. A beszállítók készen állnak, de pénz híján nem indulhat a program. Üdítő kivétel ezúttal Hargita megye.
A Román Rendőrség kedden közölte, hogy büntetőeljárást indított a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, George Simiont ért fenyegetések ügyében.
Verekedés tört ki Ploiești egyik főútján hétfőn este, az esetet szemtanúk rögzítették telefonnal. Amilyen gyorsan kialakult a konfliktus, olyan gyorsan véget is ért, ugyanis a résztvevők igyekeztek eltűnni a rendőrség elől.
Az országos adóhatóság (ANAF) elnöke, Adrian Nicușor Nica keddi sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva kijelentette, hogy az intézménynek nem célja az esküvőkön adományozott összegek és a nászajándékok ellenőrzése.
Horațiu Potra zsoldosvezér jelentős szerepet játszott Călin Georgescu tavalyi választási kampányának megszervezésében és finanszírozásában – derül ki a volt államfőjelölt és feltételezett cinkosai elleni, kedden közzétett vádiratból.
szóljon hozzá!