
A tervezetthez képest másként alakult az év: a járványhelyzet miatt a heti személyes találkozók is elmaradtak a klubnál
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egyéves mandátuma lejártával leköszönt a székelyudvarhelyi Rotary Club elnöki tisztségéből Váradi János, helyét július elsejétől Tókos József tölti be. A székelyudvarhelyi szervezet ez alkalomból éves beszámolót tartott.
2020. július 02., 19:552020. július 02., 19:55
Megcsonkította az egyéves terv kivitelezését a koronavírus-járvány, ám így is több programot bonyolított le a székelyudvarhelyi Rotary Club: a különböző tanulmányutak mellett megrendezték a már hagyományos Szívek sétánya programot, átadták a Tapintható láthatatlan nevű kisplasztikát a székelyudvarhelyi Kossuth Lajos utca sarkán, biztosították a Csibész Alapítvány által felkarolt gyermekek ingyenes fogászati ellátását, valamint száz számítógéppel támogatták a vidéki rászoruló gyermekeket és iskolákat. A vírusjárvány okán bevezetett szükségállapot miatt azonban elmaradt a tavaszi jótékonysági báljuk, illetve – mivel idén a tantárgyversenyeket sem tartották meg – a jó versenyeredményeket elért udvarhelyi diákokat sem állt módjuk támogatni.
Ellenben több ízben támogatták a székelyudvarhelyi kórházat: márciusban mintegy ötvenezer lej értékben vásároltak az intézménynek védőfelszereléseket, majd március 24-én két darab lélegeztető-gépet rendeltek meg, amelyeket ki is fizettek. Áprilisra azonban kiderült: a nemzetközi piacon kialakult hiány miatt a beszállító képtelen lesz időben eleget tenni a rendelésnek. A helyzet azonban úgy alakult, hogy ekkorra már világossá vált: a székelyudvarhelyi városi kórháznak más forrásokból és adományokból lesz elegendő lélegeztető-gépje, ezért a székelyudvarhelyi Rotary Clubbal egyeztetve a megelőlegezett összegből végül három másik berendezést vásároltak.
amelyet a napokban adnak át az egészségügyi intézménynek. Ezen magánfelajánlásokból befolyó támogatás összértéke 156 ezer lej, tudtuk meg Nagy György klubtagtól.
Mindemellett a székelyudvarhelyi jótékonysági szervezet – négy másik romániai klubbal összefogásban – részt vett a Rotary Clubok belső pályázati kiírásán, a Global Grant-en is, ahol összességében 20 500 dollárt gyűjtöttek, amelyet a Rotary megduplázott. Az így befolyó összegből a székelyudvarhelyi kórháznak vásárolhattak egy nehéz-intubációs berendezést, valamint megrendeltek egy felfekvés-gátló intenzív terápiás ágyat. Az egészségügyi intézményt támogató három felsorolt projekt összértéke 53 ezer euró, matematikázott Kájoni János, a székelyudvarhelyi Rotary Club leköszönő titkára.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az elnökségi stafétát átvevő Tókos József elismerte:
Ellenben mandátuma alatt kiemelt célja folytatni az eddig már hagyományosság vált programokat, illetve erősíteni a partnerséget más Rotary Clubokkal.
A Rotary olyan világszervezet, amelyben különböző foglalkozású emberek készek vállalni a humanitárius szolgálatot.
Jövőre folytatódik a cserediák-program
Idén megszakadt a székelyudvarhelyi Rotary Club sokéves cserediákprogramja, a tavaly nyáron elutazott két udvarhelyi diáknak is korábban kellett hazatérni, illetve a Székelyudvarhelyen vendégeskedő két fiatal közül a tajvani diák is idő előtt hazautazott. A klubtagok azonban fontosnak tartották felhívni a figyelmet: amint lehetőség lesz rá, folytatódik a program. Mint ismeretes, a YEP-cserediák programban a Rotary küldő- és fogadószerepet is vállal: minden év nyarán két helybéli fiatal utazhat azon országok egyikébe, ahol Rotary szervezet működik, illetve két cserediák érkezik Székelyudvarhelyre.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
szóljon hozzá!