
Fotó: Barabás Ákos
Adataik aktualizálására, illetve a magyar választói névjegyzékbe való regisztrálásra biztatja a magyar állampolgársággal rendelkezőket a székelyudvarhelyi Demokrácia Központ – és az azt üzemeltető EMNP, EMNT –, amelynek munkatársai szívesen segítik ebben az érintetteket.
2017. október 23., 17:152017. október 23., 17:15
A választói névjegyzékbe való regisztrálás elengedhetetlen ahhoz, hogy a külhoni magyar állampolgárok részt vehessenek a tavasszal esedékes magyar országgyűlési választásokon. Ebben segítenének azoknak, akik még ezt nem tették meg – fejtette ki hétfői sajtótájékoztatóján Lőrincz Árpád, az Erdély Magyar Néppárt (EMNP) udvarhelyszéki szervezetének elnöke.
Mint mondta,
2013 augusztusa óta egyébként mindenkit automatikusan bekerül az adatbázisba, miután leteszi a magyar állampolgársági esküt. Ennek ellenére Lőrincz arra buzdított, hogy aki nem biztos a regisztrációjában, az ellenőrizze ezt a Vár utca 4. szám alatt működő Demokrácia Központban. Ugyanitt segítenek egyébként aktualizálni az adatokat is abban az esetben, ha valakinek megváltozott a neve, vagy a lakcíme, ahová a szavazólapot kiküldheti a magyar állam.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy érdemes frissíteni az információkat abban az esetben, ha korábban valaki a csíkszeredai főkonzulátusra kérte a szavazólapot, hiszen onnan nem szállíthatják ki az érintett címére, sőt értesítést sem küldhetnek.
Fotó: Barabás Ákos
Indult egy honlap is, ahol tájékozódni lehet a leírtakról, illetve lehet regisztrálni a választói névjegyzékbe, vagy frissíteni az adatokat. Hangsúlyozta, nem csak Székelyudvarhelyen szeretnének segíteni a magyar választói névjegyzékbe való regisztrálásban, hanem a minden településen, ehhez önkormányzati képviselőik, illetve más munkatársaik is hozzájárulnak.
Hozzátette, országszinten 85 ezer személyt regisztráltak a magyar választói névjegyzékbe a 2014-es választásokkor, amiből közel 15 ezren udvarhelyszékiek voltak.
Szavazásra buzdította a külhoni magyar állampolgárokat Zakariás Zoltán, az EMNP Hargita megyei elnöke, aki szerint mindenképp élni kell ezzel a joggal. A 2014-es választásokkor egy mandátumot jelentettek a külhoni szavazatok, azonban ez a szám 2–3-ra is növekedhet, hisz azóta többen vették fel a magyar állampolgárságot, illetve regisztráltak a választói névjegyzékbe.
– jelentette ki.
Megjegyezte, szervezetük jövőre is segíteni fog a levélszavazatok összegyűjtésében, illetve továbbításában, ez az áprilisban esedékes választásokat megelőző két-három hónapban fog megtörténni. Egyébként ha valaki még november közepéig kérvényezi a magyar állampolgárságot, akkor lesz ideje regisztrálni a választói névjegyzékbe és részt vehet a voksoláson.
Az elmúlt évek eredményeiről
Épp az elmúlt héten köszönthették a 27 ezredik udvarhelyszéki személyt, aki a székelyudvarhelyi Demokrácia Központ segítségével szerezte meg a magyar állampolgárságot – emlékeztetett Nagy Pál, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) térségi elnöke. Mint mondta, az elmúlt években Székelyföldön összességében 136 ezer, a Partiumban 67 ezer, míg Közép-Erdélyben közel 40 ezer személy esetében nyújtott hasonló segítséget az EMNT és az EMNP. Székelyföldön egyébként 71 ezer anyakönyvi kivonatot juttattak el az érintetteknek, Közép-Erdélyeben 2 ezret, a Partiumban pedig 2300-at. Egyébként a magyar útlevelek megszerzésében is közreműködnek: eddig több mint 10 ezer székelyföldi vette igénybe szolgáltatásaikat, a közép-erdélyiek közül alig ezren, míg a Partiumban élők esetében ez a szám 3500.
Minimálbérnél kisebb fizetésért dolgozó óraadó pedagógusok, a többlettanórákat vállaló tanároknál jobban fizetett takarítónők, mozaiknormák és a rendszert elhagyó szakemberek. Több anomáliát is okoztak a megszorítások a közoktatási rendszerben.
Piszkosul látványos, ezért is kár, hogy a nézők többsége nem nagyvásznon, hanem az otthoni képernyőjén nézheti meg Guillermo del Toro Frankenstein filmjét. Ajánló.
Gyergyószetmiklóson, Csíkszeredában, Székelykeresztúron sem okozott gondot egyes sofőröknek az elmúlt hétvégén, hogy tilos járművet vezetni alkohol hatása alatt, többüket azonban elkapták a rendőrök és bűnügyi eljárást indítottak ellenük.
A PayU GPO Románia hétfőn közzétett adatai szerint több mint 1,31 millió tranzakciót bonyolítottak le és mintegy 720 millió lejt költöttek el a vásárlók fekete pénteken az árengedményeket kínáló romániai online áruházaknál.
Az ország nagy részén a legmagasabb nappali hőmérséklet nem haladja meg a 15 Celsius-fokot ezen a héten, csak a Bánságban lesz továbbra is melegebb az ilyenkor megszokottnál – derül ki a november 10–23. közötti időszakra vonatkozó előrejelzésből.
A földgáztárolók töltöttségi szintje 96 százalék, az energiatermelő víztározókban több mint 2400 gigawattnyi tartalék áll rendelkezésre (a teljes kapacitás 74 százaléka), a szénkészletek pedig csaknem 206 ezer tonnával haladják meg a 2024-es szintet.
Működik az alkalmazás, amely az elektronikus személyigazolvány chipjében tárolt adatok olvasására és ellenőrzésére szolgál – olvasható Hargita Megye Tanácsának közleményében.
Jelentős pénzbírságra számíthatnak azok a gazdák, akiknek a kangál-keverék kutyájukat Csíkszereda közterületéről kellett befogni a hétvégén. Mindkét ebet a kutyamenhelyen helyezték el.
Októberben 58 502 ingatlant adtak el Romániában, 3242-vel többet, mint egy hónappal korábban – tájékoztatott hétfőn az országos kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal (ANCPI).
További hat határátkelőhelyen alkalmazzák hétfőtől az EU-n kívüli állampolgárok adatainak nyilvántartására szolgáló új digitális belépési-kilépési rendszert (Entry-Exit System – EES) – közölte a román határrendészet.
szóljon hozzá!