Otthonában is segítenének a súlyos betegeknek
Fotó: 123RF
Romániában a súlyos betegek csupán tíz százaléka részesül palliatív gondozásban, és szinte teljesen hiányzik az ilyen jellegű otthoni ellátás. Jelenleg uniós pénzalapokból építik ki ezt a hálózatot, és ennek részeként Maros megyében is létrejön egy egészségügyi központ.
2022. május 03., 12:282022. május 03., 12:28
2022. május 03., 13:162022. május 03., 13:16
A palliatív ellátás azt jelenti, hogy a súlyos betegek számára olyan körülményeket, szolgáltatásokat biztosítanak, amelyek megkönnyítik életüket, mindennapjaikat, de nemcsak nekik, hanem hozzátartozóiknak is. Ennek keretében támogató egészségügyi ellátást, szakemberi tanácsadást, fájdalomcsillapítást biztosítanak, de lelki támaszt is a betegnek, mindezt az aktív egészségügyi kezelés mellett. A palliatív ellátás nem azonos a hospice szolgálattal, amelyre akkor kerül sor, amikor a gyógyító eljárások már nem segítenek, amikor a beteg már az utolsó hónapjait éli.
Egy tavalyi felmérés szerint, amely a 2019-es, a koronavírus-járvány előtti adatok alapján készült, Romániában vannak olyan megyék, ahol teljes mértékben hiányzik a palliatív ellátás az állami és a magán egészségügyi intézményekből is, és országos szinten mindössze az érintett betegek 5 százaléka részesült otthonában palliatív gondozásban. A kimutatásból kiderül, hogy
Az egészségügyi minisztérium adatai szerint 2019-ben Hargita megyében 2600 (ebből 787 rákos megbetegedésben szenvedő), míg Maros megyében 4700 (ebből 1615 rákos) betegnek lett volna szüksége palliatív ellátásra. A felmérés kitér arra, hogy a betegek életének megkönnyítése érdekében nemcsak a kórházakban, hanem az érintettek otthonában is biztosítani kellene a palliatív gondozást.
A hivatalos iratból az is kiderül, hogy jelenleg az egészségügyi minisztérium a brassói Hospice Házzal közösen európai uniós pénzalapokból azon dolgozik, hogy szakembereket képezzen a palliatív gondozáshoz, és létrehozzon egy olyan országos hálózatot, amely az otthoni gondozást szervezi meg, illetve felügyeli azt. A Maros Megyei Klinikai kórház már első körben része lesz ennek a hálózatnak, erről Ovidiu Gîrbovan igazgató beszélt.
Mint megtudtuk, Maros megyében egy marosvásárhelyi és egy segesvári magán egészségügyi intézményben, valamint a marosludasi városi kórházban és a megyei kórházban vannak palliatív gondozásra fenntartott ágyak. Az uniós program keretében azonban az otthoni palliatív gondozást fogják megszervezni Maros megyében. Ez részben azt jelenti, hogy szakembereket: orvosokat, asszisztenseket, pszichológusokat, gyógytornászt és lelkészeket fognak képezni, hogy ezt a gondozást biztosítani tudják. Létrehoznak egy központot, ahonnan irányítani fogják az otthoni ellátást. Az egészségbiztosítási pénztár által támogatott otthoni ellátást előre láthatóan szeptembertől lehet igényelni. Az igazgató úgy tudja, hogy az elkövetkező években az otthoni palliatív gondozást ki fogják terjeszteni az egész országra.
Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.
A református kollégiumok célja nemcsak tudománnyal és ismerettel felvértezni a diákokat, hanem jellemes, emberséges végzősöket nevelni, akik megállják a helyüket a közösségben – jelentette ki csütörtökön Marosvásárhelyen Kolumbán Vilmos református püspök.
Több napja már rácsodálkoztak a vásárhelyiek és a turisták arra, hogy a Kultúrpalota bejáratánál furcsa agyagkatona strázsál, az előtérben pedig egy óriás kínai katona figyeli a belépőket.
Jubiláló rendezvénynek ad helyszínt csütörtöktől vasárnapig a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna, ahol megnyitotta kapuit a tizedik Csíkszeredai Könyvvásár. Az esemény nemcsak a könyvekről, hanem közösségről, emlékezésről és jövőbe tekintésről is szól.
Harmadik alkalommal szervezték meg Csiky Dénes turizmusföldrajzi vetélkedőt, amelyen Maros, Hargita és Kovászna megyei középiskolás csapatok mérték össze tudásukat a turizmus és földrajz témaköreiben. A döntőt csütörtökön tartották.
Az energiaügyi minisztérium 25 százalékkal lefaragja a bérkiadásokat és 91-gyel (23 százalékkal) csökkenti a minisztériumi állások számát – jelentette be csütörtökön az intézmény, miután a kormány elfogadta a tárca átszervezéséről szóló határozatot.
Forradalmi lépést tett a csíkszeredai kórház: elindították a VR-terápiás programot az intenzív osztályon, a kórház tudomása szerint elsőként az országban – olvasható az intézmény szerkesztőségünknek is elküldött közleményében.
Többek között a felelősségteljes motorozás népszerűsítése a célja annak a rendezvénynek, amelyet május 11-én a Marosvásárhelyhez közeli Transilvania Motor Ring versenypályán tartanak.
Folyamatosan megy felfelé az euró, avagy tovább gyengül a román deviza.
A szerdán jegyzett évi 6,47 százalékról 7,25 százalékra nőtt csütörtökön a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!