Otthonában is segítenének a súlyos betegeknek
Fotó: 123RF
Romániában a súlyos betegek csupán tíz százaléka részesül palliatív gondozásban, és szinte teljesen hiányzik az ilyen jellegű otthoni ellátás. Jelenleg uniós pénzalapokból építik ki ezt a hálózatot, és ennek részeként Maros megyében is létrejön egy egészségügyi központ.
2022. május 03., 12:282022. május 03., 12:28
2022. május 03., 13:162022. május 03., 13:16
A palliatív ellátás azt jelenti, hogy a súlyos betegek számára olyan körülményeket, szolgáltatásokat biztosítanak, amelyek megkönnyítik életüket, mindennapjaikat, de nemcsak nekik, hanem hozzátartozóiknak is. Ennek keretében támogató egészségügyi ellátást, szakemberi tanácsadást, fájdalomcsillapítást biztosítanak, de lelki támaszt is a betegnek, mindezt az aktív egészségügyi kezelés mellett. A palliatív ellátás nem azonos a hospice szolgálattal, amelyre akkor kerül sor, amikor a gyógyító eljárások már nem segítenek, amikor a beteg már az utolsó hónapjait éli.
Egy tavalyi felmérés szerint, amely a 2019-es, a koronavírus-járvány előtti adatok alapján készült, Romániában vannak olyan megyék, ahol teljes mértékben hiányzik a palliatív ellátás az állami és a magán egészségügyi intézményekből is, és országos szinten mindössze az érintett betegek 5 százaléka részesült otthonában palliatív gondozásban. A kimutatásból kiderül, hogy
Az egészségügyi minisztérium adatai szerint 2019-ben Hargita megyében 2600 (ebből 787 rákos megbetegedésben szenvedő), míg Maros megyében 4700 (ebből 1615 rákos) betegnek lett volna szüksége palliatív ellátásra. A felmérés kitér arra, hogy a betegek életének megkönnyítése érdekében nemcsak a kórházakban, hanem az érintettek otthonában is biztosítani kellene a palliatív gondozást.
A hivatalos iratból az is kiderül, hogy jelenleg az egészségügyi minisztérium a brassói Hospice Házzal közösen európai uniós pénzalapokból azon dolgozik, hogy szakembereket képezzen a palliatív gondozáshoz, és létrehozzon egy olyan országos hálózatot, amely az otthoni gondozást szervezi meg, illetve felügyeli azt. A Maros Megyei Klinikai kórház már első körben része lesz ennek a hálózatnak, erről Ovidiu Gîrbovan igazgató beszélt.
Mint megtudtuk, Maros megyében egy marosvásárhelyi és egy segesvári magán egészségügyi intézményben, valamint a marosludasi városi kórházban és a megyei kórházban vannak palliatív gondozásra fenntartott ágyak. Az uniós program keretében azonban az otthoni palliatív gondozást fogják megszervezni Maros megyében. Ez részben azt jelenti, hogy szakembereket: orvosokat, asszisztenseket, pszichológusokat, gyógytornászt és lelkészeket fognak képezni, hogy ezt a gondozást biztosítani tudják. Létrehoznak egy központot, ahonnan irányítani fogják az otthoni ellátást. Az egészségbiztosítási pénztár által támogatott otthoni ellátást előre láthatóan szeptembertől lehet igényelni. Az igazgató úgy tudja, hogy az elkövetkező években az otthoni palliatív gondozást ki fogják terjeszteni az egész országra.
A PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a kisebbségi frakciók vezetőinek szerdai találkozója után bejelentik, hogy a négy párt Európa-párti többséget alkot a parlamentben és közös kormányt alakít – nyilatkozta Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Hatszáz új mentőautó vásárlására készül a kormány – adta hírül az Agerpres.
Mikulás napjától kezdődik az ünnepi szezon Csíkszeredában: megnyitja kapuit a szabadtéri korcsolyapálya, adventi vásárok lesznek, és a gyerekek legnagyobb örömére mikulásváró is lesz a Promenádon. A nagy újdonság a Szent család installáció lesz.
Sokat lazult a városon belüli forgalom, de van még mit csiszolni az utak minőségén – körülbelül így összegezhetnénk a helyiek tapasztalatait a város elkerülőútjának átadása után két hónappal. Cikkünkben sepsiszentgyörgyiek véleményét osztjuk meg.
Online csalás révén 900 lejjel károsítottak meg egy csíkszeredai férfit október végén, kedden azonban sikerült a rendőröknek elkapniuk a feltételezett tetteseket. Mindketten kiskorúak, egyiküket őrizetbe vették.
Felügyelet nélkül szabadon kószáló lovat ütött el egy sofőr Gyergyócsomafalva közelében. A férfi kórházi kezelésre szorult a baleset következtében.
Életét vesztette a Máramarosi-havasokban egy 28 éves ukrán férfi, miután két másik társával együtt átszökött az ukrán–román határon. A holttestét a határ közelében, román oldalon találták meg.
Kisvonattal utazhatnak a gyerekek Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen az ünnepi készülődés ideje alatt. Előbbi helyszínen szerdától, utóbbin péntektől vehető igénybe a rendhagyó járat – olvasható a helyi polgármesteri hivatalok közleményében.
Árokba sodródott egy jármű az E578-as országúton a Maros megyei Nyágrán. Két idős szorult a járműbe a baleset miatt, a nőt mentőhelikopterrel, a férfit mentővel szállították a kórházba.
Robbanás hallatszott Balánbányán kedden este. Mint kiderült, tűz ütött ki egy melléképületben, ahonnan gázpalackokat kellett eltávolítaniuk tűzoltóknak.
szóljon hozzá!