Otthonában is segítenének a súlyos betegeknek
Fotó: 123RF
Romániában a súlyos betegek csupán tíz százaléka részesül palliatív gondozásban, és szinte teljesen hiányzik az ilyen jellegű otthoni ellátás. Jelenleg uniós pénzalapokból építik ki ezt a hálózatot, és ennek részeként Maros megyében is létrejön egy egészségügyi központ.
2022. május 03., 12:282022. május 03., 12:28
2022. május 03., 13:162022. május 03., 13:16
A palliatív ellátás azt jelenti, hogy a súlyos betegek számára olyan körülményeket, szolgáltatásokat biztosítanak, amelyek megkönnyítik életüket, mindennapjaikat, de nemcsak nekik, hanem hozzátartozóiknak is. Ennek keretében támogató egészségügyi ellátást, szakemberi tanácsadást, fájdalomcsillapítást biztosítanak, de lelki támaszt is a betegnek, mindezt az aktív egészségügyi kezelés mellett. A palliatív ellátás nem azonos a hospice szolgálattal, amelyre akkor kerül sor, amikor a gyógyító eljárások már nem segítenek, amikor a beteg már az utolsó hónapjait éli.
Egy tavalyi felmérés szerint, amely a 2019-es, a koronavírus-járvány előtti adatok alapján készült, Romániában vannak olyan megyék, ahol teljes mértékben hiányzik a palliatív ellátás az állami és a magán egészségügyi intézményekből is, és országos szinten mindössze az érintett betegek 5 százaléka részesült otthonában palliatív gondozásban. A kimutatásból kiderül, hogy
Az egészségügyi minisztérium adatai szerint 2019-ben Hargita megyében 2600 (ebből 787 rákos megbetegedésben szenvedő), míg Maros megyében 4700 (ebből 1615 rákos) betegnek lett volna szüksége palliatív ellátásra. A felmérés kitér arra, hogy a betegek életének megkönnyítése érdekében nemcsak a kórházakban, hanem az érintettek otthonában is biztosítani kellene a palliatív gondozást.
A hivatalos iratból az is kiderül, hogy jelenleg az egészségügyi minisztérium a brassói Hospice Házzal közösen európai uniós pénzalapokból azon dolgozik, hogy szakembereket képezzen a palliatív gondozáshoz, és létrehozzon egy olyan országos hálózatot, amely az otthoni gondozást szervezi meg, illetve felügyeli azt. A Maros Megyei Klinikai kórház már első körben része lesz ennek a hálózatnak, erről Ovidiu Gîrbovan igazgató beszélt.
Mint megtudtuk, Maros megyében egy marosvásárhelyi és egy segesvári magán egészségügyi intézményben, valamint a marosludasi városi kórházban és a megyei kórházban vannak palliatív gondozásra fenntartott ágyak. Az uniós program keretében azonban az otthoni palliatív gondozást fogják megszervezni Maros megyében. Ez részben azt jelenti, hogy szakembereket: orvosokat, asszisztenseket, pszichológusokat, gyógytornászt és lelkészeket fognak képezni, hogy ezt a gondozást biztosítani tudják. Létrehoznak egy központot, ahonnan irányítani fogják az otthoni ellátást. Az egészségbiztosítási pénztár által támogatott otthoni ellátást előre láthatóan szeptembertől lehet igényelni. Az igazgató úgy tudja, hogy az elkövetkező években az otthoni palliatív gondozást ki fogják terjeszteni az egész országra.
Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.
A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.
Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.
Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.
Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.
Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.
Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
szóljon hozzá!