
Fotó: Veres Nándor
Az ökumenikus imahét napjain, januáronként találkoznak az udvarhelyi Bethlen-lakótelepi történelmi egyházak hívei és lelkipásztorai és négy esztendeje, a nyári dalárdaszünet előtt a katolikus, református és unitárius egyházközségek kórusai egymásnak énekelnek. Az egész éves önzetlen szolgálatot egy közös énekléssel koronázzák meg. Idén visszatért kiindulási helyszínére, az unitárius templomba a seregszemle.
2019. június 15., 20:512019. június 15., 20:51
Összehangolódtak az elmúlt évek alatt a különböző felekezetű dalos közösségek: közös áhítattal, a liturgikus időszaknak megfelelő, tapasztalatcsere-jellegű kórusmű válogatással, majd a fehér asztal mellett beszélgetéssel,
Az idei találkozó hívó gondolatát a 118. Zsoltárból választották: „Erőm és énekem az Úr.”
A szombat délutáni nyitó áhítaton Rüsz Domokos, a vendéglátó unitárius gyülekezet lelkésze szólt a „szomszédokhoz, a dalos testvérekhez”. Az Énekek énekéből vett buzdítással arra hívta meg a kórustagokat, illetve a kórustalálkozó iránt érdeklődő jelenlévőket, hogy pünkösd után egy közösségben dicsérjék az Urat. Hiszen
Köszöntőjében a lelkész beszélt a ma már ritkán használatos pulpitusról, az éneklő székről, azaz éneklő oltárról. A karnagy, hangszer nélkül onnan segítette a gyülekezeti éneket, és azon helyezték el az egyházközség gyakorta egyetlen énekeskönyvét is.
Fotó: Veres Nándor
Varga István, az esemény házigazdája emlékeztetett, hogy milyen fontos népünk életében a zene. Hivatásos művelői mellett kiemelkedő a műkedvelő mozgalom szerepe. Székelyudvarhelyen nagy múltú a kórusmozgalom.
A kiegyezés után hívták életre a Férfikart. Ismert volt a reáliskola kórusa, a belvárosi és a szombatfalvi református Dalkör, a szentimrei földműves- és a betlenfalvi dalárda. A számtalan iskolai kórus, az egyházközségek dalárdái és az általuk szervezett találkozók rendkívül gazdaggá teszik Székelyudvarhely.
– buzdított Varga István.
Fotó: Veres Nándor
A kóruséneklést a Kis Szent Teréz Egyházközség Iubilate Deo kórus kezdte Székely István kántor vezetésével. A résztvevők nevében Varga István gratulált a katolikus kórusnak, hiszen a XI. Szovátai Tavaszi Kórusfesztiválon nemzetközi elismerésben részesült, aranydiplomát szerzett.
A bemutatkozó éneklést Varga Judit irányításával a Bethlen Gábor Dalárda folytatta, majd Dávid Ferenc vegyeskar zárta Vass-Székely Piroska karnagy vezényletével. Jövőre a római katolikus templomban tartják a találkozót – tolmácsolta a meghívást Székely István karnagy.
Megtanulták és össze is énekelték az Ahol ketten vagy hárman az én nevemben találkoznak kezdetű kánont.
Védelmi szövetségként a NATO mindig készen áll a védelemre – jelentette ki szerdán Bukarestben Mark Rutte, a katonai szövetség főtitkára.
Átvette szerdán a Kovászna megyei önkormányzat a sepsiszentgyörgyi új tüdőkórházat, mely az Országos Befektetési Társaság (CNI) által biztosított, közel 43 millió lejes finanszírozásból rekordidő alatt készült el.
Románia befektet a NATO-ba, a NATO pedig befektet Romániába – jelentette ki szerdán Bukarestben Mark Rutte, NATO-főtikár.
349 hegyi balesethez riasztották év eleje óta a Hargita megyei hegyimentőket, akik összesen 368 személyt láttak el, és négy személy életét már nem tudták megmenteni – közölte szerdán a Salvamont adatai alapján a Hargita megyei önkormányzat.
Nem kell bírósági illetéket fizetniük a családon belüli erőszak áldozatainak válókeresetük vagy vagyonmegosztási keresetük benyújtáskor.
Csalás gyanújával indult nyomozás, miután kiderült, hogy az érintett személyek engedély és jogi felhatalmazás nélkül folytattak hitelszövetkezeteknél szokásos olyan tevékenységeket.
Megállapodást kezdeményezett a kivitelezővel a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal és költségcsökkentő programról számolt be Szakács-Paál István polgármester, miután a Szejke-ügy bírósági döntése több milliós terhet ró a város költségvetésére.
Hat háromszéki községben is fokozott rendőri ellenőrzések zajlottak a hét első napjain az akciók során közel 130 személyt igazoltattak, több mint 80 járművet állítottak meg, több mint 20 ezer lej értékben szabtak ki bírságokat.
Az áramszolgáltató vállalat tájékoztatása szerint csütörtökön és pénteken több Maros megyei településen lesz ideiglenes áramszünet karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt.
Egy 26 éves férfit igazoltattak a rendőrök Bereckben kedden este, akiről megállapították, hogy nem rendelkezett érvényes jogosítvánnyal, és ittasan is vezetett. Később az is kiderült, hogy balesetezett is.
szóljon hozzá!