Önkéntes székelyek Palermóban

A csíkszeredai Soros Oktatási Központ jóvoltából két csíkszeredai ötven feletti személynek nyílt lehetősége június–július folyamán arra, hogy három hetet önkéntesként Palermóban töltsenek. A két szerencsés – akik részt vehettek a háromhetes palermói utazáson – az 1951-ben született Boldizsár Ágoston, a Márton Áron Gimnázium tanára és az 1947-ben született Zsigmond Márton, a Nagy Imre Általános Iskola tanára. (fotónkon balról jobbra: Zsigmond Márton, Filippo Tornanbe és Boldizsár Ágoston)

Létai Tibor

2010. június 30., 15:262010. június 30., 15:26

Galéria

Az Átélt történelem, megélt kultúra – kulturális misszió 50 év felettieknek nevezetű projektben résztvevő régiók az olaszországi Szicília szigete és a székelyföldi Hargita megye. A program koordinátora a Soros Oktatási Központ Alapítvány, Románia partnere a Centro Internazionale per la Promozione dell’Educazione e lo Sviluppo (CEIPES), Olaszország. A projekt Székelyföldről és Olaszországból két-két önkéntesnek nyújt lehetőséget arra, hogy három hetet töltsenek mindkét helyen. Ott tartózkodásuk alatt az önkéntesek aktív résztvevői a befogadó intézmény mindennapi életének, a többi között a tanítás, a kulturális és a szociális tevékenységek, valamint az irodai munkák terén. Az idős önkéntesek egy interaktív történelmi és kulturális előadást fognak bemutatni az általuk képviselt régióról, a befogadó intézmény célcsoportjainak és partnereinek – tudtuk meg Ferencz S. Katalintól, a csíkszeredai Soros Oktatási Központ munkatársától.

„Minden nap maga a szépség és az öröm”


A csíkszeredai Soros Oktatási Központ segítségével, a világhálón keresztül sikerült felvenni a kapcsolatot a két idős úrral, akik készségesen – viszont a helyzetből adódóan röviden – válaszoltak kérdéseinkre. Kifejtették: nem most járnak először külföldön, de mivel „Magyarország nem külföld”, így csak Franciaországot, Lengyelországot és Olaszországot számítják annak. A mostani lehetőségre a Soros Alapítvány hívta fel a figyelmüket, melynek költségeit az alapítvány fedezi „mi csak a személyes ajándékokkal egészítettük ki” – fogalmaztak.

Az 59 éves Boldizsár Ágoston és a 63 éves Zsigmond Márton közös levelükben leírták: több személy közül választották ki őket és több feltételnek kellett megfelelni. Előnyt jelentett a nyelvismeret, de mindemellett köszönik a Soros Alapítványnak a bátorítást. Mint fogalmaztak, a sokszínű kultúra megismerésének lehetősége ösztönözte őket az útra. Június 11-én indultak Csíkszeredából gépkocsival, majd repülővel folytatták útjukat Bukarest, Róma, Palermo útvonalon. Karitatív tevékenységüket az ottani Casa di Riposo Caterina II idősek otthonában, valamint a mozgáskorlátozott egyetemisták bentlakásában végzik.

Szabadidejükben – ami, mint írják bőven akad – lehetőségük nyílik megismerkedni Palermo városával és környékével, valamint az ott élők kultúrájával, történelmével és művészetével. „Számunkra itt minden nap maga a szépség és az öröm. Kapcsolataink bizakodással töltenek el, hála dr. Filippo Tornanbe úrnak és a CEIPES-nek, nap mint nap lenyűgöző látványban van részünk ” – fogalmaztak soraikban. A hazaindulás július 4-én reggel lesz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 19., péntek

Hajszálon múlt a nagyobb baj: tűz pusztított a kászonjakabfalvi templom szomszédságában

Kigyulladt a kászonjakabfalvi templom közvetlen közelében álló fásszín csütörtök éjszaka. A kigyulladt épület közelsége miatt az egyházi épület is veszélybe került.

Hajszálon múlt a nagyobb baj: tűz pusztított a kászonjakabfalvi templom szomszédságában
Hirdetés
2025. december 18., csütörtök

Furcsa jelenség Csíkszeredában: mintha pontokban havazna – videóval

Csak fokozatosan, de enyhül a levegő hőmérséklete Csíkszeredában, ami pontokban szokatlan, ugyanakkor látványos jelenséget eredményez.

Furcsa jelenség Csíkszeredában: mintha pontokban havazna – videóval
2025. december 18., csütörtök

Ahogy Csíkba beköltözött a fagy, az egész országban nincs rá példa

Bőven Csíkszeredában volt a leghidegebb csütörtökre virradóan egész Romániában, a közel mínusz 8 fokos hidegre sehol máshol nem volt példa.

Ahogy Csíkba beköltözött a fagy, az egész országban nincs rá példa
2025. december 17., szerda

Nagyvárosi menetrendre váltanak a csíkszeredai tömegközlekedésben

Az eddiginél sokkal nagyobb, átlagosan 10 perces járatsűrűségre vált hétfőtől, december 22-től a csíkszeredai tömegközlekedés, amelyet 21 új gázüzemű autóbusz szolgál ki folyamatosan. Az új menetrendek elérhetők lesznek a megállókban.

Nagyvárosi menetrendre váltanak a csíkszeredai tömegközlekedésben
Hirdetés
2025. december 17., szerda

Túlzott sebesség okozhatta a balesetet Csíkszentimrén, többen is megsérültek

Négyen sérültek meg egy balesetben Csíkszentimre községben kedden este.

Túlzott sebesség okozhatta a balesetet Csíkszentimrén, többen is megsérültek
2025. december 16., kedd

Kifizetik az utolsó számlát, célegyenesben az új buszmenetrend bevezetése Csíkszeredában

Készülnek a városi tömegközlekedés új menetrend szerinti elindítására Csíkszeredában, ennek érdekében hivatalosan is átvette a gázüzemű buszok garázsát és töltőállomását az önkormányzat. Az utolsó számla kifizetésére 1,25 millió lejt hagytak jóvá.

Kifizetik az utolsó számlát, célegyenesben az új buszmenetrend bevezetése Csíkszeredában
2025. december 16., kedd

Csíkban mínusz 5, Sinaián plusz 8 fok

Furcsa hőmérsékleti eltérések figyelhetők meg a keddi délelőtt folyamán az országban: miközben Csíkszeredában még mínusz 5 fokot mérnek, addig Sinaián plusz 8-at.

Csíkban mínusz 5, Sinaián plusz 8 fok
Csíkban mínusz 5, Sinaián plusz 8 fok
2025. december 16., kedd

Csíkban mínusz 5, Sinaián plusz 8 fok

Hirdetés
2025. december 15., hétfő

Télen sem áll le a társasházépítés Tusnádfürdőn

Jól halad a két, egyenként hat lakásos társasház építése Tusnádfürdőn, amelyeket fiatal orvosok és tanárok számára ajánl majd fel az önkormányzat. A csekély energiaigényű épületek európai uniós támogatással készülnek, a munka télen sem áll le.

Télen sem áll le a társasházépítés Tusnádfürdőn
2025. december 12., péntek

Otthon, ahová hazatér a kászonújfalvi család

Sokan emlékeznek a családra, akiknek a házát pillanatok alatt lángba borította egy kigyulladt karácsonyfa. Alig egy évvel később, a szeretet ünnepéhez közeledve beköltözhettek a közösség segítségével épített új otthonukba.

Otthon, ahová hazatér a kászonújfalvi család
2025. december 12., péntek

Három autót törtek fel Csíkszentmártonban a vasárnapi esti mise alatt

Pénz után kutattak az ismeretlen tettesek, akik három autót is feltörtek vasárnap Csíkszentmártonban az esti szentmise ideje alatt, a templom közelében. Az egyik járműből elloptak egy táskát, amely 3000 lejt tartalmazott. A rendőrség nyomoz.

Három autót törtek fel Csíkszentmártonban a vasárnapi esti mise alatt
Hirdetés