
Ökumenikus istentiszteletre várnak mindenkit vasárnap az úzvölgyi haditemetőbe
Fotó: Pinti Attila
Az úzvölgyi haditemető körül kialakult helyzet rendezése egész Székelyföld számára kiemelt ügy, és közös fellépést követel – hangzott el azon az egyeztetésen, amelyet a székelyföldi tanácselnökök tartottak Kolozsváron, miután Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét személyesen tájékoztatták az ügy részleteiről.
2019. május 08., 20:372019. május 08., 20:37
2019. május 09., 09:182019. május 09., 09:18
A rendkívüli helyzet kapcsán alakult kezdeményező bizottság, amelyben a politikum mellett a civil szféra és a történelmi magyar egyházak képviselői is részt vállalnak, május 12-ére ökumenikus istentiszteletet hirdetett:

Hiába szabályozza államközi egyezmény a romániai magyar és a magyarországi román hadisírok jogi helyzetét, a dormánfalvi önkormányzat erre fittyet hányt. A birtokunkba jutott 1917-es térkép bizonyítja, hogy a dormánfalviak a 10. honvéd gyalogezred I. számú temetőjének sorai fölé állították a betonkereszteket.
Magyarország miniszterelnöke hivatalos látogatása keretében Kolozsváron találkozott az erdélyi önkormányzati vezetőkkel. A találkozót követő sajtótájékoztatón az úzvölgyi haditemető körül kialakult helyzet kapcsán elmondta:
„Remélem, az RMDSZ-nek sikerül a saját megfontolásait – amelyekben mi osztozunk – érvényesíteni a hatóságokkal való tárgyalásaik során” – szögezte le Orbán Viktor.
Mint a szerkesztőségünknek elküldött közleményben olvasható: békés megoldásban érdekeltek a székelyföldi elöljárók is. „A magyar közösség békés, de határozott: kiállunk az igazunkért, amikor úgy érezzük, hogy lábbal tiporják méltóságunkat és megsértik jogainkat. (...)
– szögezte le Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.

Babucs Zoltán hadtörténész szerint az úzvölgyi katonai temető kibővítése rendkívül súlyos mértékben sérti a hadisírokról szóló magyar–román államközi megállapodást.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke nyomatékosította: mindenkire szükség van a győzelemhez. „Az elmúlt ezer évben megtanultuk: győzni csak együtt tudunk. Az elmúlt száz évben pedig megtanultuk, ha nem mi szervezzük a saját életünket, akkor mások akarják azt megszervezni. Most már a halottainkat sem hagyják békén. Olyan kegyeletsértés történt az Úz-völgyében, amilyenre nem volt még példa.
Nem hagyjuk szó nélkül, hanem egy emberként lépünk fel Székelyföldön és nemzetközi színtéren egyaránt. Csak együtt vagyunk elég erősek ahhoz, hogy megvédjük magunkat, és kiálljunk közösségünkért, nemzetünkért, hőseinkért. Ott leszünk mi, háromszékiek is!” – fogalmazott.

Szolidaritásukat fejezték ki az alcsíki polgármesterek Csíkszentmárton polgármestere, illetve a helybéliek mellett az úzvölgyi katonatemető körül kialakult helyzet miatt. A községvezetők szerdán Csíkszentmártonban tartott sajtótájékoztatóján arra intették a lakosságot, hogy tartózkodjanak az önbíráskodástól.
„Egy olyan helyen, mint Maros megye, ahol mindennap küzdenünk kell a közösségi jogainkért, pontosan érezzük annak a súlyát, ami az úzvölgyi katonatemetőben történt.
Egységesen állunk ki, egész Székelyföld, ezért felkérem Maros megye világi és egyházi elöljáróit, vegyenek részt a vasárnapi ökumenikus istentiszteleten” – nyilatkozta Péter Ferenc, a Maros Megyei RMDSZ és Maros Megye Tanácsának elnöke.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
2 hozzászólás