
Székelyudvarhelyen szabadtéri műsorral tisztelegtek tavaly a vértanúk emléke előtt. Archív
Fotó: Erdély Bálint Előd
Köztéri rendezvényeken, illetve tematikus programok révén emlékeznek október 6-án az aradi vértanúkra a székelyföldi városokban.
2022. október 04., 13:392022. október 04., 13:39
2022. október 04., 16:392022. október 04., 16:39
Székelyudvarhelyen a Márton Áron téren október 6-án délután hat órától beszédet mond Gálfi Árpád polgármester, majd Berze Imre szobrászművész alkalmi installációját méltatja Miklós Zoltán múzeumigazgató. A megemlékezésen közreműködnek a Dr. Palló Imre Művészeti Líceum diákjai is. A szervezők arra kérik az emlékezni érkezőket, hogy a korábbi évekhez hasonlóan
A köztéri rendezvényen kívül a gyerekek számára tematikus programokkal is készültek a szervezők: a nyolcadik osztályosoknak Akik legyőzték a halált címmel drámapedagógiai foglalkozást tartanak a szabadságról a művelődési ház koncerttermében, tanítási időben. Az általános iskolás tanulóknak pedig katonadal-tanítás lesz a program, ugyancsak a művelődési ház koncerttermében. A részvétel feltétele az előzetes bejelentkezés a 0266–218 147-es telefonszámon.
Csíkszeredában a Mikó-vár előtt emlékeznek a tizenhármakra. Archív
Fotó: Veres Nándor
Csíkszeredában csütörtökön egész nap lehetőség lesz néma főhajtással, gyertyagyújtással emlékezni az Aradon kivégzett tizenhárom honvédtábornokra. A köztéri rendezvény ugyanakkor a megyeszékhelyen sem marad el: a Vár téren kihelyezett arcképcsarnok előtt este hét órától rövid megemlékezést tartanak, amelyen Timár Sándor P. Asztrik ferences atya szól a jelenlévőkhöz. Az ünnepi hangulat megteremtésében közreműködik Both Béla tárogatós, ugyanakkor Antal Tibor énekével, valamint Szabó Enikő szavalatával teszi emelkedettebbé a hangulatot, de jelen lesz a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület is.
A megemlékezést követően fél nyolctól a városháza dísztermében mutatják be Pál-Antal Sándor: Csík-, Gyergyó-, Kászonszék 1848–49-ben című kötetét, amely Csíkszereda Kiadóhivatal Útravaló könyvek sorozatában jelent meg ez év májusában.
Marosvásárhelyen a Postaréten, a Székely vértanúk emlékművénél gyűlnek össze. Archív
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen a helyi RMDSZ a Postarétre, a Székely vértanúk emlékművénél zajló megemlékezésre várja a helybélieket csütörtök délután ötre. A szervezők arra kérik mindazokat a személyeket és szervezeteket, akik koszorút kívánnak elhelyezni az emlékműnél, hogy szándékukat jelezzék a marosvásárhelyi RMDSZ-nél.
Szászrégenben az Üzenet című verses-zenés előadással emlékeznek az aradi vértanúkra csütörtökön délután hattól, az Eugen Nicoară Művelődési Ház nagytermében. Az előadáson fellép a Piccolino gyermekkórus és furulyazenekar, a marosfelfalusi Bíborka néptánccsoport, a Szászrégeni Népszínház Kemény János Társulata, a Csim-Bumm ifjúsági színjátszó csoport, a régeni Járom néptánccsoport nagycsoportja, valamint Virginás Árpád előadó.
Gyergyószentmiklóson is két programmal emlékeznek meg az aradi vértanúkról csütörtökön: a város főterére már reggel kihelyezik az információs panókat, amelyeken az aradi vértanúk arcképe is látható, és azok előtt egész nap gyertyagyújtási lehetőség lesz.
A délutáni megemlékezésre öttől a római katolikus temetőben kerül sor, ahol Laczkó-Szentmiklósi Endre gyergyóremetei történész tart történelmi visszaemlékezést, és újdonságként a református gyülekezet kórusa teljesít zenei szolgálatot. A résztvevők koszorúzási szándékukat szerdán délután négy óráig jelezhetik a 0787–755 294-es telefonszámon.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
szóljon hozzá!