Hirdetés
Hirdetés

Nemsokára beköltözhet új „otthonába” a csíkszeredai foglalkoztató központ

A csíkszeredai Szent Ágoston-templom átépített kápolnája. Fontos feladatot szánnak az épületnek •  Fotó: Gecse Noémi

A csíkszeredai Szent Ágoston-templom átépített kápolnája. Fontos feladatot szánnak az épületnek

Fotó: Gecse Noémi

Az utolsó simításokat végzik a csíkszeredai Szent Ágoston-templom átépített kápolnájának belső kialakításán, ahová a Gyulafehérvári Caritas egy gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő központot tervezett. Az elképzelések szerint a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ már egy hónapon belül beköltözhet új „otthonába”.

Barabás Hajnal

2017. október 31., 09:132017. október 31., 09:13

Tamás István projektmenedzser érdeklődésünkre elmondta, az új központ három szintje lesz nemsokára beköltözhető. Jelenleg kisebb belső munkálatokat végeznek az épületben, többek között villanyt szerelnek, burkolnak, és szeretnék, ha már egy hónapon belül belakható lenne az épület. A földszinten egy korai fejlesztő program számára a 0–6 év közötti gyermekeknek és szüleiknek alakítottak ki termeket, továbbá mozgáskompetencia-fejlesztésre is alkalmas helyiséget különítettek el. A félemeleten többek között egyéni fejlesztésekre, tanácsadóirodáknak biztosítottak helyet. A legfelső szintre pedig a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ költözhetne,

jóval nagyobb helyre, mint amekkora helyen a Szent Ágoston-templom alagsorában jelenleg működik.

Hirdetés
•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Amennyiben beköltözhetnek az újonnan kialakított épületbe, akkor további felnőtt fogyatékokkal élőket tudnának fogadni, újabb csoportokat indítani, mert – mint megtudtuk – van igény erre a szolgáltatásra. Az alagsorban tanműhelyeket és öltözőket, raktárhelyiségeket képzeltek el, de egyelőre ezek nem készülnek el. Mint Tamás István elmagyarázta, ezeket a munkálatokat később is elvégezhetik, anélkül, hogy zavarnák vagy befolyásolnák az új gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő központ működését. Megtudtuk azt is, hogy noha a liftaknát már kiépítették, egyelőre lift sem fog üzemelni az épületben, ezt is a későbbiekben, az anyagi források függvényében valósítják majd meg. Tamás István ugyanakkor kiemelte,

az egész épületet úgy alakították át, hogy tolószékkel is könnyedén átjárható legyen.

A bútorzat java részét adományokból kapták, és a régiekből is felhasználnak majd a költözéskor.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Egyébként 2015-ben fogtak hozzá a Szent Ágoston-templom kápolnájának átalakításához, hogy egy gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő központot hozzanak létre benne. Az építkezés jelentős részét németországi adományokból finanszírozták, ehhez tette önrészét a Gyulafehérvári Caritas.

Várólista a nappali foglalkoztatóra

A Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központba járó egyik fogyatékkal élő szülője aggodalmát fejezte ki lapunknak: attól tart, amint új épületbe költözik a foglalkoztató központ, akár több száz lejre fog emelkedni a szolgáltatásuk ára. Ezzel kapcsolatban felkerestük Demeter Zsuzsát, a Caritas fogyatékkal élőket támogató szolgálatának koordinátorát, aki megerősítette, minden fogyatékkal élőnek a szülei különböző összeget fizetnek havonta attól függően, hogy az ellátott hány napot tölt a központban, mekkora az egy főre eső jövedelme a családnak, és mennyivel támogatja a szervezetet a helyi és megyei önkormányzat, illetve a kormány, és mennyi forrást tudnak begyűjteni a jövedelemadók két százalékából. „A szülőknek a szolgáltatás értékének legtöbb 5–10 százalékát kell fedezniük, a többit támogatásokból finanszírozzuk” – nyomatékosította. Hozzátette, arra odafigyelnek, hogy minden fogyatékkal élő gondozottjuknak személyre szabott fejlesztési terve legyen, és ennek alapján foglalkoznak velük. Jelenleg a nappali foglalkoztató központban 26 felnőttkorú fogyatékkal élőnek viselik gondját, reggel nyolc órától délután fél háromig, de időnként vannak délutáni programjaik is, tartanak születésnapi ünnepségeket és egyéb szabadidős tevékenységeket, nyáron pedig tábort is szerveznek számukra. Demeter Zsuzsa ugyanakkor hozzátette, várólistájuk is van, és amint beköltözhetnek az új épületbe, reméli, hogy minden várólistán szereplőt be tudnak fogadni majd központjukba.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 10., kedd

Sztrájkkal fenyegetőznek a tanárok, a kormányfő azonban hajthatatlan

A tanárok heti 20 órás kötelező óraszáma európai viszonylatban a legalacsonyabbak között van – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök hétfő este a Digi24 televíziónak adott interjúban.

Sztrájkkal fenyegetőznek a tanárok, a kormányfő azonban hajthatatlan
Hirdetés
2026. február 10., kedd

Újabb jótékonysági Après Ski-buli, ezúttal a varsági sípályán

A decemberi, Madarasi Hargitán tartott jótékonysági Alprès Ski rendezvény után jövő szombaton, február 21-én a varsági sípályán tartanak hasonló bulit, amivel ismét jó ügyet támogat a szervező Charity Beats.

Újabb jótékonysági Après Ski-buli, ezúttal a varsági sípályán
2026. február 10., kedd

Csíkszereda volt az ország leghidegebb pontja

Fagyosan indult a kedd reggel az ország legnagyobb részében, különösen Moldvában és Székelyföldön. Csíkszerda ezúttal sem hazudtolta meg magát, a hargitai megyeszékhelyen mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet.

Csíkszereda volt az ország leghidegebb pontja
2026. február 09., hétfő

Nagyobb eséllyel juthatnak haza az elveszett háziállatok

Kedvenceink felkutatásában segíthet a világszerte ismert PetRadar, amely idéntől a romániai gazdák számára is elérhető. Az internetes oldal az elveszett háziállatok keresését több, ingyenesen elérhető szolgáltatással segíti.

Nagyobb eséllyel juthatnak haza az elveszett háziállatok
Hirdetés
2026. február 09., hétfő

Több mint 1300 polgármesteri hivatalban készülnek figyelmeztető sztrájkra

Országszerte több mint 1300 polgármesteri hivatalban tartanak figyelmeztető sztrájkot kedden 10 és 12 óra között.

Több mint  1300 polgármesteri hivatalban készülnek figyelmeztető sztrájkra
2026. február 09., hétfő

Munkaerőpiaci helyzetkép: a nagy cégek elküldik, majd vissza is veszik az alkalmazottak egy részét

Dinamikus változások jellemzik a Kovászna megyei vállalkozási szektort: nagy cégek bocsátanak el, majd vesznek vissza dolgozókat. Ezzel párhuzamosan megnőtt a szociális vállalkozások száma.

Munkaerőpiaci helyzetkép: a nagy cégek elküldik, majd vissza is veszik az alkalmazottak egy részét
2026. február 09., hétfő

USR-s szenátor az RMDSZ adócsökkentési kezdeményezéséről: gyengeség egy törvényt az elfogadása után módosítani

Ștefan Pălărie USR-s szenátor hétfőn kijelentette, hogy elutasítja az RMDSZ helyi adók csökkentésére irányuló javaslatát, mivel meglátásában a 'gyengeség jele' lenne a kormány által elfogadott jogszabályok rövid időn belüli módosítása.

USR-s szenátor az RMDSZ adócsökkentési kezdeményezéséről: gyengeség egy törvényt az elfogadása után módosítani
Hirdetés
2026. február 09., hétfő

Bíróság elé áll Călin Georgescu legionárius propaganda vádjával

A bukaresti törvényszék három bíróból álló testülete hétfőn elutasította Călin Georgescu fellebbezését az ellen, hogy bíróság elé kell állnia legionárius propaganda vádja miatt. A bíróság úgy döntött, hogy a per elsőfokú tárgyalása elkezdődik.

Bíróság elé áll Călin Georgescu legionárius propaganda vádjával
2026. február 09., hétfő

Csütörtökön majd kérdezhetjük: ez még ugyanaz a hét?

Lentről jövünk fölfelé, ahogy haladunk előre ezen a héten, aztán megint visszaesünk. Közzétette hétfőn a február 9–22. időszakra vonatkozó kéthetes előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Csütörtökön majd kérdezhetjük: ez még ugyanaz a hét?
2026. február 09., hétfő

Nacsa Lőrinc: a magyar nemzet fennmaradása elképzelhetetlen erős családok nélkül

A házasság és a család nem csupán magánügy, hanem a társadalom és a nemzet jövőjének alapja – fogalmazott Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára A hűség szabadsága konferencián.

Nacsa Lőrinc: a magyar nemzet fennmaradása elképzelhetetlen erős családok nélkül
Hirdetés